Uzak Masaüstü (RDP) ve Windows Server Kullanımı

Merhabalar

Bu öğreticide sambapos kurulum yaptığınız müşterilere arkaplana bağlanıp, Güncelleme, yedek, modül vs. işlemleri nasıl yapabilirsiniz. Onu işlemiş olacağız.

Restoranlar da sipariş sistemleri olmazsa olmazlardan. Teamviewer gibi programlarla bağlanır isek. hem güvenlik hemde çok amatör ve siparişleri aksatmış oluruz. Başka bir oturuma bağlanıp, sessiz sakin işlemlerimizi yapabiliriz.

Bu konuda Microsoft windows server bizim için bulunmaz bir nimet.

Müşteri için farklı bir oturum, sizin için farklı oturum olacak şekilde windows server ayarlıyoruz.

rdp

Yukarıdaki görselde Static IP ve oturum adını girerek arkaplanda sessiz sakin işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Örnek Senaryo

10 adet kurulum yaptığınız müşteriniz var
Pc başında kahvenizi yudumlar ve okey oynar iken müşterinin biri aradı.
Artık yemek sepetine üye olacağını ve sambaposla uyumlu hale getirilmesini istedi.
Bunu pc başında hemen yapabilirsiniz.

veya

Mutfak ekranına siparişler düşmüyor Acil gel diyebilirler.

Hemen mutfak ekranında bağlanıp halledebilirsiniz.

KISA

Görselledeki gibi kısayollar oluşturabilirsiniz.

İşçilik ve yol maliyeti sıfır.
Aynı zamanda bulunduğunuz lokasyonu çok daha genişletebilirsiniz

Şimdilik bu kadar. Konuya hakimsiniz diye fazla detaya girmedim.
Konuya ilgi olur ise daha da ayrıntılı anlatabilirim.

1 Beğeni

Windows server şart değil, win 7 yada win 10 ile de RDP erişimi sağlayabilirsiniz. :slightly_smiling_face:

http://woshub.com/how-to-allow-multiple-rdp-sessions-in-windows-10/

1 Beğeni

çok doğru yapabilirsiniz

Fakat RDP kullanımı çok tehlikeli olacaktır.
Fidye ve dosya şifreleme virüsleri ile çok fazla karşılaşacaksınız.
Deneyebilirsiniz.

2 Beğeni

Win xp den beridir (2004) kullandığım bir yöntem, henüz tehlikeli bir durumla karşılaşmadım. Gerekli güvenlik önlemlerini almadığız zaman bahsettiğiniz sorunlar kaçınılmazdır ama bu rdp için değil en basit mail yoluyla bile oluşabilecek bir durumdur. Mesela standart port (3389) kullanmak, administrator hesabını disable etmemek, basit parola kullanmak gibi … kald ki en doğrusu vpn kullanmaktır.

2 Beğeni

Merhaba bahsetmiş olduğunuz sistem bence çok güvenli değil.rdp deki güvenlik açığı zaten başlı başına bi sorunken.siz arka planda müşteriye bağlanıyorsunuz.bunun yerine alpemix anydesk veya teamwiever gibi bir programı satın alıp,sambapos navigasyon ekranına kısayol ekleyebilirsiniz, ve müşterinin ihtiyacı olduğunda ve müşteri de ne yaptığınızı görürken servis hizmeti vermek bence daha doğru ve güvenli.şahsen ben bilgisayarıma heran rahatca bağlanabilecek bi servis istemem.

1 Beğeni

Bugün daha bir çok kurulum yapan kişiler güvenlik duvarlarını daha açık tutamıyor güvenlik duvarlarını kapatarak iş yapıyor sql sunucuda port ayarları yapmıyorlar ki

1 Beğeni

Konu başka yerlere kaymış fakat olsun farklı seçenekler çıkıyor ortaya. Sonuçta böyle bir sistem kurduğunuz firmaya FİREWALL cihazı vermemek saçmalık olur.
Doğru olan Sistem kurulumu otomasyon firewall. Bu üçlüyü 's geçmezseniz herşeyiniz yolunda gider .

Bir kes karşılaştım. Şundan nasıl kurtula biliriz?