SQL Server 2017 Configuration Manager Hatası

Arkadaşlar son 2 gündür SQL server 2017 açarken resimdeki hatayla karşılaşıyorum ve ne yaptıysam çözüm programı açamadım.
Yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Bunlar da ek bilgiler

Ya

SQL 2017 i kaldirip tekrardan kurun ve kurulum esasinda instance olarak onceden hic kullanilmamis bir isim dusunun mesela tuttugunuz takim ismi gibi

Ya da

Microsoft yontemi mofcompf komutunu uygulayip deneyin:

https://support.microsoft.com/en-us/help/956013/error-message-when-you-open-sql-server-configuration-manager-in-sql-se

Sorunun kaynagi onceden kurulu SQL Ile Yeni kurdugunuz SQL surumlerinin instanceleri ayni yani mssqlserver olarak tanimlanmasindan kaynaklaniyor

Bu yöntemi denedim maalesef çözüm olmadı. Farklı bir instance ismi koyma yöntemini deneyeceğim ama çözüm olacak mı emin değilim. Umarım olur çünkü dün geceden beri defalarca yükleyip silerek çok yordu beni.

Fakat bu sorun bir anda oluştu, yani silip yeniden yğjlediğimden kaynaklanan bir sorun değil. Bu sorun oluştu diye silip yükledim ben

Sql aynı instance adı ile yüklemeye izin vermez başkan. Zaten görünürde tek instance var, o da default instance olarak yüklenmiş.
Sorun sanki sql server 2017 ama SSMS 2014 veya daha alt sürüm gibi.

Doğrudur versiyonlar farklı fakat sıkıntısız çalışıyordu.
Sorunun nasıl doğduğunu anlatırsam belki daha kolay çözüm buluruz. SQL Server 2017 ve ssms 2014 kurulu bilgisayarımda Sambapos yüklü olup herşey sağlıklı çalışıyordu. Yeni bir restauranta INVO adında bir program yüklendi, bu programın 2 dili mevcut, Arapça ve İngilizce. Fakat translate denen bir programla İngilizce karşılıklarını türkçe yazarsam yeni dil eklenebilir denildiği için programın demosunu bilgisayarıma kurdurdum.

Nereden bilebilirdim ki bu programda SQL Server istiyormuş diye. Adam bilgisayarımı mahfetti ve çözemeden çekti gitti.

İşte sorun bu noktada başladı. Lütfen yardımcı olun düzelteyim şunu. 2 gecedir çoğu sorunun üstesinden geldim de şu son izin hatasını çözemiyorum

Abartacak bir sorun yok, SSMS kullanmak şart değil, bir çok alternatif var, sorunda illaki çözülür ama …

Abartmak değil de bu şekilde kalması canımı sıkıyor. SQL Servere açamıyorum, açıp ayarlarını yapmam lazım. Format kolaya kaçmak olur o yüzden format atmadan çözmeme yardımcı olursanız çok minnettar olurum.

Sadece alternatifler için link vereyim, kendiniz halletmeye çalışın.

İyi niyetiniz için çok teşekkür ederim, yardımcı olmaya çalışmanıza çok sevindim. İngilizce seviyem çok iyi değil. İyi olmadığından bu beni baya yoracak, daha kötü hale sokmak istemem içinde bulunduğum durumu. Uzak erişimle müsait olursanız şayet göz atma durumunuz olabilir mi yarın için

neinnn…nixxx…Ayni instanceyi kullanmanda sorun yok…
Ayni instance (Örn.MSSQLSERVER) yi arka arkaya uninstall edip tekrar install ettiginde bu hatayi veriyor cünkü VMI sapitiyor.

Uninstall bittikten sonra kesinlikle REBOOT edilmesi lazim. Ayni instance’yi kullandiginda bu sefer sapitiyor SQL Manager hata veriyor.

Revounistalle ile unisttal edip reboot ettikten sonra yeniden farklı bir isim atayarak yüklememi öneriyorsunuz doğru anladım değil mi?

Uninstall edince tabi ki kurabilirsin. Aynı anda kullanamazsın demek istedim.

@aligokaslan uzak destekle yardımcı olamam size kusura bakmayın.

Uzak destekle yardımcı olamayacak olmanızı saygıyla karşılıyorum. Bu şekilde de yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yapmaya çalışıp neticeyi burada paylaşırım, ileri de başka arkadaşlarında başına geldiğinde formata yönelmesinler.

Tekrar teşekkür eder, hayırlı geceler dilerim.
Bol kazançlı günler dilerim.
Sevgiyle Kalın

evet…1 yöntem o sekilde…farkli ve hic kullanilmamis bir instance ile kurulum yapmak (uninstall dan sonra)

veya admin olarak cmd acip,

cd “C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Shared”
mofcomp sqlmgmproviderxpsp2up.mof

komutlarini denemek…

140 = Sql 2017 server

Komutu denedim maalesef pek işe yaramadı. Komut istemcisini yönetici olarak açıp 140 üzerinden denemem başarılı olmadı. İlk yöntemi denemekten başka çare görülmüyor şimdi.

hoicam verdigim yukardaki linkteki Microsoft sayfasinin “Workaround” bölümünde diyorki,

" Note For this command to succeed, the Sqlmgmproviderxpsp2up.mof file must be present in the %programfiles(x86)%\Microsoft SQL Server\ number \Shared folder."

ayrica pek ise yaramadi cevabi tatminkar bir cevap degil. Ne hatasi verdi? onuda paste ederseniz, yorum yapmak daha kolay olur.

Bilgisayarımdan uzağım şimdi, yarın ekran görüntüsünü atarım. Dos altında da bu hata kodu yazdı error başlığı altında. Onu da görmeniz daha doğru olur dediğiniz gibi