SQL Server 2017 Configuration Manager Hatası

1 Beğeni

@Banned evet dedigim bu.
Arka arkaya uninstall instal uninstal install edilen ve REBOOT edilmeyen PC lerde birkac defa basimdan gecti. SQL Manager baglanti yaparken veya kapatirken VMI felan filan hatasi var deyip sinir bozuyordu…Aynen yukardaki cözüm ile halletmistim…

1 Beğeni

Eve gider gitmez deneyip gerekirse ekran görüntüsü atacağım. Emeğiniz için teşekkür ederim :blush:

Aldığım hatayı paylaşıyorum

Buna benzer başıma geldi sistem geri yüklemeden hallettim

Maalesef sistem geri yükleme seçeneğim yok :slightly_frowning_face: yani sistem geri yükleme kapalıydı

Ben pek pc den anlamam o yüzden hep yedekler açık :slight_smile:

Sorun “Erisim engellendi” yani “Access Denied” yazan yerde.

Olasilik 1: CMD komutunu Administrator olarak calistirmadiniz

cmd komutunu admin olarak calistirip tekrar deneyin

Olasilik 2: Gerekli olan bir dizine veya Registery Key icinde gercekten bir bölüme erisim hakkiniz yok.

SQL Serveri Stop edin, cmd yi admin olarak calistirin ve tekrar deneyin.

Eger hala duzelmiyorsa;

Ya da;

image

regedit ile yukardaki resimdeki “73E709EA-5D93…” ile baslayan ilgili bölümü bulun…Dikkat edin 2-3 tane cikabilir. (hemen altinda LocalServer 32 ve NotInsertable yazan yer olacak). Burda SAG tiklayin. Acilan POPUP penceresinde ERISIM IZINLERI veya buna benzer Türkce bir ceviri karsiniza cikacaktir. Onu secin. Acilan sonraki pencerede erisim izinlerini kontrol edip, gerekli izinleri verdikten sonra PC yi restart edip tekrar deneyin.

Calisti mi? O zaman guzel hayirli olsun !

Calismadi mi? Neler yaptiniz da calistiramadiniz, resimler ile anlatin, ona göre yorum yapmaya devam edelim :slight_smile:

image
ayrica sistem güncel degil tahminimce.

WIndows Güncellemeleri tamamlayin, sonra tekrar deneyin…

Not: Title de yeni fark ettim…CMD admin olarak uygulamissiniz.

Sistem günü birlik güncellenir bende. Sistem güncel. Diğerleri içinde deneme yaptıktan sonra cevap vereceğim.

Komut istemci uygulamasını yönetici olarak çalıştırdım. hata aralığı 4 ile 7 arası olsaydı dediğiniz doğruydu o zaman yönetici olarak çalıştırmamış olurdum. izlediğim videoda da zaten böyle bir hataya düşmüş sonradan ikinci kez yönetici olarak çalıştırdığında komut işe yaramıştı. fakat hata aralığı 73 - 79 olduğu için farklı bir hata belirtiyor. bir yerde okuduğum yazıyı orijinal haliyle aşağı paylaşıyorum.

Nasıl yapılacağını bilen yardımcı olsun lütfen.

Cannot connect to WMI provider. You do not have permission or the server is unreachable. Note that you can only manage SQL Server 2005 and later servers with SQL Server Configuration Manager.
Invalid class [0x80041010]

I contacted him via email provided and he also shared the image of the message.

a1

While searching on the internet, there were various blogs talking about below solution.

1. Find the *.mof file for SQL Server 100 (SQL2008) or 110 (SQL2012) or 120 (SQL2014) or 130 (SQL2016)
  2. Use command “mofcomp” to compile the mof file.

We tried that and it didn’t succeed.

An error occurred while processing item 10 defined on lines 73 – 79 in file C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\110\Shared\sqlmgmproviderxpsp2up.mof:
Error Number: 0x80070005, Facility: Win32
Description: Access is denied.
Compiler returned error 0x80070005

There are two important things in above failure. Error message – “Access is denied” and the line number. If you get error for 4 – 7 then most likely you have not run CMD using “ Run As Administrator ” but if you get error for some other line (like we got for 73-79) then the problem would be something else.

SOLUTION/WORKAROUND

Since it was an access denied error, I downloaded and run a process monitor and looked for access denied. We found below interesting key related to WMI.

svchost.exe 1023 RegOpenKey HKCR\CLSID{73E709EA-5D93-4B2E-BBB0-99B7938DA9E4}\LocalServer32 ACCESS DENIED

Now, we know the key which is showing access denied.

We checked permission and found that Administrator has full permission on the above key. But access denied was for Network Service account so we added Network service on the above key and then ran the above command (MOFCOMP) again. Since permissions were fixed, we could run the above command successfully. After that SQL Server Configuration Manager just opened fine and we were able to manage the SQL related services successfully.

Son Parağrafın Türkçesi ;

İzni kontrol ettik ve yukarıdaki tuş üzerinde Yöneticinin tam izninin olduğunu tespit ettik. Ancak erişim engellendi Network Service hesabı içindi, bu yüzden yukarıdaki tuşa Network servisi ekledik ve sonra yukarıdaki komutu (MOFCOMP) tekrar çalıştırdık. İzinler sabit olduğundan, yukarıdaki komutu başarıyla çalıştırabiliriz. Bundan sonra SQL Server Configuration Manager para cezası açtı ve SQL ile ilgili hizmetleri başarıyla yönetebildik.

Bu tuşa Network Servisi nasıl Ekledi ?

Hocam son care, procmon u calistirin ve log lari inceleyin…Orda yazar nereye erisim izni olmadigi.

resimdeki gibi…

Bu ceviri yanlis…
Para cezasi ile ilgili bir durum yok burda.

Evet google yanlış çeviri yapmış. Verilmeyen izinlerin verileceğini kastediyordu herhalde :slight_smile:

Maalesef Network Service Eklememe izin vermiyor. Çıldırmamak işten değil, 2 gündüz gece bununla uğraşmaktan bir hal oldum