Sipariş Ekranında Ürün, Porsiyon ve sipariş etiket seçimi

Veysel beyin yönlendirmesi üzerine şu anda beta aşamasında olan çözümün farklı bir şekilde uygulanabilirliği Sambaposu daha da kullanışlı sunacağına ve biz kullanıcıların çok işene yarayacak olabilmesi amacıyla alt linkteki isteğimin olabilirliğini sorgulamak istedim.

İyi çalışmalar

1 Beğeni

Madem beta aşamasında henüz, daha geliştirilip daha kısa bir yolu olamaz mı bu özellikteki kategorinin.

Mesela menü içinde döner kategorisinin bir alt kategori oluşturma şeçeneğimiz olsa (yani kategori için alt kategori seçeneğinde porsiyon seçenekleri) ve bu alt kategori döner özelliklerine bağlanabilse, bu durum eylem ve kural oluşturmaya çalışmaktan daha basit ve daha hızlı olmaz mı?

Bu özellik varsayılan menü özelliklerine eklendiğinde (varsayılan seçenekler gibi) farklı bir yemek kategorisine de uygulanması daha da kullanışlı hale sokmaz mı Sambapos?

Yani döner kategorisi dışında, farklı kategorilere de uygulamak için fazla zaman kaybı olmamış olur.

Betayı biraz daha geliştirebilir miyiz acaba diyerekten Fikrimi belirtmek istedim sadece, emeği geçen herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım.

İyi çalışmalar.

Burada Retail kullanımı için geliştirdiğimiz bazı özellikleri kullanarak döner menü gibi bir ürün için özel bir ekranın nasıl yapılabileceğini örnekledik.

Dikkat ediyorum açtığımız tutorial’larda kural / eylem varsa “neden bunlar için seçenek koymuyorsunuz” şeklinde yorumlar geliyor.

Bunu açıklamıştım bir de bu örnek üzerinden açıklayım. SambaPOS’un en önemli özelliği özelleştirilebilir olması. Yani burada gösterdiğimiz yöntemleri sadece döner menü gibi ürünler tanımlamak için geliştirmedik. Genel anlamda menülerin özelleştirilebilir olmasını sağladık.

Bu özellikler farklı şekillerde de kullanılıyor.

Örneğin şöyle

Ya da böyle

Döner menüye yakın bir örnek daha göstermiştim. Dondurma satış ekranı bu da…

Aslında hepsini aynı özelliği biraz farklı şekillerde kullanarak yapıyoruz. Buradaki her bir fark aslında bir seçenek koymayı gerektiriyor ki bu kadar çok seçenek yapabilmek mümkün değil. Bu nedenle eylem kural yapısını geliştirdik.

Mesela Dondurma için tasarlalan ekranda döner ekranından farklı olarak “Tamam” butonu da var. Ürün hiç yok. Sadece ürün özellikleri var. Döner ekranında önce ürün ekleyip sonra özellik seçiyoruz, Dondurma ekranında bir özellik seçtiğimizde ürün otomatik ekleniyor. Sadece döner menü ile dondurma arasındaki farklı çalışma şeklini seçebilmek için 4-5 seçenek eklemek gerek. Artık olası her kullanım şekli için ne kadar seçenek eklemek gerekir onu hiç tahmin edemiyorum. Retail örneğinde kullanıcı girişi, ödeme almak, iskonto yapmak, loyalty takibine kadar her işi tek ekranda yapıyoruz.

Düşündüğünüz şekilde olmayabilir ama SambaPOS’un kendi özgün yapısı içinde kuralla yapılan bazı işleri seçeneğe taşıma konusunu yeri geldikçe yapıyoruz. Mesela döner menü için porsiyon seçimini kapatmak gerekiyordu. Bunu için kural tanımlama gerekmesin diye porsiyon ekranını kapatma işini menü butonuna seçenek olarak taşıdım ama sanırım Veysel’in dikkatinden kaçmış porsiyon kapatma eyleminin ekran görüntüsünü de koymuş. Buna ihtiyaç yok aslında. Betaya almamızın sebebi de bu. @mehmet takip ediyor. Beta ile birlikte hem bu özellikleri test etmiş hem de tutorial içindeki eksikleri de düzenlemiş olacağız.

İlginiz için teşekkürler.

5 Beğeni

@emre bey Sambaposun 5.2.19 versiyonu ne zaman çıkacak. İçindeki yenilikler neler olacak bilgilendirmeniz mümkün mü?

19 beta sanirim 20 lazim bize :slight_smile:

1 Beğeni

Ali bey beta sürümündeki gerekli kontroller ve güncellemeler yapıldığında yayınlanacaktır.

Şuan için 5.2.19 da yeni eklenenler

CID Popup tıklama önceliği boşta olarak ayarlandı
Rule Debugger güncellendi
Özel raporlara GetTicketStateValue (BelgeDurumuDeğeriniAl) eklendi
Görev takvimi widgetı eklendi
Sql yürütücüsü için komut zaman aşımı ayarı eklendi
Görev takvimi için istekli yükleme eklendi
Kullanıcı Rolü kopyalama sorunu düzeltildi.
Menü Öğesi Düğmesinden Porsiyon Seçimini Devre Dışı Bırakma eklendi
Oran değerleri için ondalık basamakları güncelleme eklendi
Otomasyon komut düğmesi widgetı için ayrıştırma komut değeri eklendi

1 Beğeni

Daha önce de açıklandı ama yeri gelmişken ben bir kere daha açıklayayım.
sonu tek hane ile biten (17,19,21) versiyonlar sadece bayilerimizin test edebilmesi için çıkartılan Beta versiyonlarıdır ve 120 gün süresi vardır.

Bu beta versiyonları demo süresi boyunca bir çok kez değişikliğe uğrayabilirler. Bu sebeple müşteride kullanılmaları uygun değildir.
Yapılması gerken bu Beta versiyonlarını hızlıca test etmek ve olası hataları bize bildirerek hızlı bir şekilde gerçek versiyonun çıkmasını sağlamak olmalıdır.