Rezervasyon Kurulumu ve Özellikleri

Bu dökümanda SambaPOS V5’de Rezervasyon Modülünün nasıl kurulduğunu ve ne gibi özelleri olduğunu göreceğiz.

Bu özellik için programınızı V5.2.14 ile kullanmalısınız ve SambaMarket Modülünden More Ticket Action modülü de yüklü olmalıdır.

:warning: Bu Konfigürasyon görevi beta durumdadır. Bu özelliği aktif kullandığınız gerçek veritabanınız da kullanmadan önce mutlaka bir deneme veritabanı üzerinde test edin.
Test veritabanında her türlü durumu denedikten sonra gerçek veritabanınızda kullanmanız daha doğru olur.

Kurulumu yapmak için Yönetim > Konfigürasyon Görevleri menüsünden “Güncelle” linkine tıklayarak tüm görevlerin güncellenmesini sağlayın. Knfigürasyon Görevlerinde bu modülleri göremiyorsanız bayinizle veya SambaPOS Merkez ile iletişime geçebilirsiniz.

Açılacak yeni sayfada Rezervasyon Kurulum linkine tıkladığınızda gerekli tüm yapılandırmalar otomatik olarak yüklenecektir.

Kurulum bittiğinde POS Ekranında Rezervasyon adında yeni bir Varlık Ekranı gözükecektir.

Rezervasyon Ekranı 3 bölüme ayrılmıştır. Solda Rezerve edilmiş veya Boş masalar görünür, Orta alanda tarihe göre kırılımlandırılmış Rezervasyonlarınız ve en sağda da yeni rezervasyon tanımlama bölümleri bulunur.

Yeni Bir Rezervasyon Kaydetmek
Yeni bir rezervasyonun ilgili bilgilerini girdikten sonra Rezervasyon Kaydet butonu aktif olacaktır. Bilgiler girildikten sonra bu butona basılarka rezervasyon kaydedilir.

Rezervasyon başarılı bir şekilde kaydedildiğinde Orta alanda yer alan listede gözükecektir.
:bulb: Rezervasyon satırındaki ! işareti bu rezervasyonun bir Notunun olduğunu gösterir.

Orta Listeden bir rezervasyonu seçtiğimizde sağ tarafta o rezervasyonun detayları gözükecektir. Buradan rezervasyonun detaylarını güncelleyebilir değişiklikleri yaparak yeniden kaydedebiliriz.

Başka bir rezervasyon eklemek için önce Yeni Rezervasyon butonuna tıklayın ve ekran temizlendiğinde yeni bilgileri girin

Check In
Orta alanda yer alan Listeden bir rezervasyonun seçilmesi ve sol bölümdeki boş bir masanın üstüne tıklanması durumunda o rezervasyon tıklanan masaya atanır ve CheckIn yapılmış olur.

:bulb: Check In yapılmış rezervasyon satırları Yeşil ve Bold olarak gözükecektir.

:bulb: Check In yapıldıktan sonra Normal Masa Görünümüzde de bu masalar mavi renkte görünecektir.

:bulb: Normal Masa görünümlerinizde iletişim bilgilerini göstermeyi tercih ederseniz, Tüm Masalar varlık ekranı için Yönetim de Görünüm tabı için de Durum Görünüm Formatını Kullan seçeneği işaretli olmalıdır.

:bulb: Rezerve edilmiş masayı kaldırmak için tekrar üstüne tıklayabilir veya değiştirmek için orta bölümdeki rezervasyona tıkladıktan sonra başka bir boş masa seçebilirsiniz.

Chek In yapılmış bir masa için adisyon oluşturduğumuzda rezervasyonda tamamlandı olarak görünecektir.

Sipariş alındıktan sonra Rezervasyon iletişim bilgileri Gizlilik nedeniyle Masa Görünümünden kaldırılır ama Rezervasyon bölümünde görünmeye devam eder. Tüm Masalar da da Kişi isimlerini görmek isterseniz, Yeni Siparişler adındaki durumumuzu CheckIn ile aynı olacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Adisyonun ödemesi alındığında Rezervasyon Ekranından da ilgili rezervasyon kalkacaktır.

Rezervasyon Adisyonu
Rezervasyonla veya daha sonrasında bu Rezervasyonlarınızı için Ön Sipariş alabilirsiniz. Bunun için orta bölümden Rezervasyona tıklayarak Rezervasyon Adisyonu butonuna tıklamalısınız.
Normal bir adisyon tanımlamadan önce her zaman bir Ön Sipariş Adisyonu oluşturabilirsiniz. Bu Ön Siparişler Masalar bölümünde açıldığında otomatik olarak Gerçek bir siparişe ve Normal adisyona otomatik olarak dönüşecektir.

Masası seçilmiş (Chek In Yapılmış) veya yapılmamış tüm rezervasyonlar için Ön Sipariş Adisyonu - Rezervasyon Adisyonu oluşturabiliriz.

:bulb: Bir Rezervasyona ÖnSipariş Adisyonu oluşturduğumuzda satırı Kalın (Bold) olarak yazılacaktır.

Ön sipariş olarak alınan siparişler bir masaya atandığında (ChecIn) otomatik olarak Adisyona aktarılır.

Depozito Almak
Rezervasyonlarınızdan Depozito da tahsil edebilirsiniz. Hesaplarınızda ayrı bir Depozito hesabında görünecektir. Depozito almak için Rezervasyon Adisyonu içinde bulunan Depozito butonunu kullanabiirsiniz.

Default olarak alıanan ÖnSiparişin %50 si oranında Depozito önerisinde bulunacaktır. Siz bunu dilediğiniz gibi değiştirerek, ve Ödeme Tipini de seçerek tahsilat yapabilirsiniz.
Rezervasyon Adisyonunda (ÖnSiparişte) Depozito olduğunda bu tutar Normal Adisyona Depozit İskontosu olarak otomatik yansıtılacaktır.

NoShow - Gelmedi
NoShow butonu yapılan rezervasyonun kullanmayacağını belirtir. Seçilen rezervasyon NoShow olarak işaretlendiğinde Kırmızı Renkte görülür.
Rezervasyonu Listeden kaldırmak için Rezervasyonu Kapat butonu kullanılır

Rezervasyona ÖnSipariş Adisyonu açıldıysa NoShow butonu pasif olarak gözükecektir. Yinede buna rağmen rezervasyonu NoShow - Gelmedi olarak göstermek için önce ÖnSipariş Adisyonuna girelerek Rezervasyon İptal butonu ile siparişler temizlenmelidir.

5 Beğeni

SambaPOS V5 Pro Rezervasyon Modülü - Kullanım ve Özellikleri; konulu Youtube videomuzu da izleyebilirsiniz.

2 Beğeni

@mehmet bey

Rezervasyon sistemi basit ama etkili görünüyor.
İlerleyen versiyonlarda daha iyi olacağından eminim
Bir kaç ilave özellik eklenebilir.

• Müşterinin geleceği saate yakın ( 1 saat önce olabilir) masayı kilitleyebilmeli ( Müşteri geldiğinde tüm masala dolu olabilir)

• Eğer ön sipariş verilmiş ise gelmesine yakın Mutfak ekranına düşmeli Müşteri gelince hazır olmalı.

Ecnebiler buna Timed diyor bizde Zamanlı Sipariş diyebilriz
Yani müşteri aradı Akşam iftara yakın zamanda geleceğini iletti. İftar saatinden önce masa kilit ve siparişler mutfak ekranında olmalı.
Bir diğeri ise
Müşteri öğle saati aradı akşam 21:00’de 2 pide 1 lt ayran evime gelsin dedi.
Burada takibi manuel yapmamalıyız diye düşünüyorum.

Yemek sepeti kullananlar çok iyi bilir.

Siparişler alırken “Hemen Gönder” ve “Zamanlı” diye ayırabilmeliyiz.

açık söyleyeyim ben biraz uğraştım ama olmadı.

burada her ürüne ne kadar sürede yapılıyorsa, Yapım Süresi eklenmeli
Örnek:
timed

Burada farklı ürün isteniyorsa adedine göre sabit zaman eklenmeli

Umarım anlatabilmişimdir.

1 Beğeni

Güzel fikirler, hepsi mantıklı, Bunun daha bir Beta olduğunu da unutmamamız sevindirdi beni.

Bahsettiğiniz güzel özellikler hakikaten kağıt üzerine yazıldığında çok mantıklı görünüyorlar ama benim kafam şuraya takıldı (herhalde toplamda 12 yıldır yüzbinlerce restoranlarla ve işletmecilerle uğraşmaktan artık aşırı realist oldum) Ön Sipariş alıp da bunu Check In yapılmış her şeyin yoludan gitti bir case de bile daha masaya kimse gelmeden mutfağa gönderilmesini ve mutfağın bunu misafirler gelmeden hazırlayıp yapmasını kimse istemez gibi geldi bana. (Ramazan ve İftar durumu hariç - orada zaman net, herkes o anda masada olmak ve yemeğininde hazır olmasını ister)

Ama ben bile rezervasyonlarıma saat olarak o kadar da sadık olamıyorum, sürekli 10-15 dk gecikiyorum. gittiğimde de soğuk bir yemekle karşılaşmak istemem açıkcası. Manual tetikleme bence daha verimli bir kullanım olur. Ne dersiniz?

2 Beğeni

yuzde yuz @mehmet beye katılıyorum gelmemıs mısafırın sıparısını yolamak kadar rısklı bır durum yoktur sanırım bızım sektorde . hadı meze salatalar sorun degıl arasıcak yada ana yemekler cok problem olur soguk olmasını ıstemez sayı degısebılır gelene kadar zıra mutfak deneyımıde cok olan bırısı olarakta eger yogun bır ısletme ıse ısıtmak ayrı der ( cogu zaman yenısını yapmak zorundasınız ) duzeltmeye calısmak ayrı dert hatta hersey hazır herkes zamanında geldı ama gelenlşer arasında mantar sevmedıgını soyleyen bırısı cıkarsa ne yapılacak gıbı gıbı bırsuru ne gatıf durum soz konusu bunların hepsı mısafırın gelmesı durumunda olusanlar bırde no show yasarsaız . kıymetlı bır mısaıfırınız yada ılk defa gelecek mısafırınıoz fıkır degıstırdı yada onların mısafırlerınden bırısı aksattı ve gelemedıler . bunları aslında @mehmet orneklemelı ama sonuclarını bılerek kulanmak ıstıyorsa burdakı kulanıcı ( yanı ıhtıyacı belkı bu yondedır ) bu sorumlulugun farkında bır sekılde kulanabılır @Sezgin

@mehmet bey

Harika noktalara değinmişsiniz
Fakat bu bir kural değil “Opsiyon” olmalı
Müşterilerin 1/2 geç gelebilir. Gelmeyebilir.
Ama iş yemekleri, toplantılar stabil.
Dileyen kullanıcı kullanır dileyen kullanmaz.
Ben örneği iftar menüsünden verdim
Fix menü, ülkemizde en çok ramazan ayında kullanıcaktır.

Rezervasyonu masaya atayamıyorum …

1 Beğeni

@mehmet hocam bir fikriniz varmı ?

Eylem ve Kurallar içerisinde sürekli Default kuruluma göre Varlık adları Masa, Masalar gibi temel tabiler kullanıldı.
Önce default bir kurulum üstünde bunu deneyini sonra, mevcut Db nizde farklı olanların neler olduğunu ortaya çıkararak çözebiliriz.
Bu şekilde sorusuz Çengel Bulmacadan farklı yok.

@mehmet hocam
Almancasida calismiyor.
Task larin icinde hangi degiskelnleri (TABLE/MASA, MASALAR) degistirmemiz gerektigini söyleyebilir misiniz…Baktim biraz baya bir karisik geldi.

Epey bir ugrasidan sonra, Ingilizce ve Türkce TASK lar arasinda Online Diff yaparak (https://www.diffchecker.com/) kendi almanca versiyonumu olusturdum.

Sorunsuzca kaydediyor ve sorunsuzca defterlerde/raporlarda tutuluyor.

@mehmet hocam
** 2 Sorum olacak:**

1. Reservasyon alirken sag üst kösedeki Telefon yapisini nasil degistirebilirim veya birakalim herkes kendisi herhangi bir template olmadan text olarak telefon numarasini girsin. Bizde böyle bir yapi malesef yok.

2. Suanda almanca reservasyonun herhangi bir backup’ini alabilir miyim? (Diger/baska PC lerde de kullanabilmek icin )

Tesekkürler

1 Beğeni

Düzenleme modunda editör özelliklerinden değiştirebilirsiniz.

Almancasını Mehmet’e gönderirseniz bayi kanalından yayınlarız. En temiz yöntem bu olur.

evet simdi duzeldi.
Edit Mask (d1, d2,d3 etc) lar sanirim TASK dosyalarinn icinde bir yerde kayitli?
Uygun bir zamanda o dosyalarin icinden edit’lemek sanirim daha iyi olacak. Tekrar bir gözden gecireyim onu.

1 Beğeni

Sambapos versiyonumuz 5.2.14 Konfigirasyon görevleri içerisinde sadece tema değiştir var. more ticket action da aktiff durumda

Merhabalar Orhan bey, bayiler için konfigürasyon görevleri konusu ve nasıl yükleyeceğiniz aşağıdaki linkte belirtilmiştir.

https://destek.sambapos.com/t/bayiler-icin-konfigurasyon-gorevleri/349

Rezervasyon Setup güncelleme yapmama rağmen bende görünmüyor.(SadeceTema Değiştir var.) (Konfigürasyon Görevlerinide güncelledim.)
Konfigürasyon görevleri Düzenle bölümüne girince ingilizce olanlarını görebiliyorum, ama SambaPOS türkçe olduğundan dolayı bundan henüz faydalanamadım.
Kurulumda veya herhangi bir noktada hata mı yaptım acaba ?

Bayimisiniz ?
Belirtilen link bayileri için.

3 Beğeni

Merhaba. Bugün son sürümü indirdim ve konfigürasyon görevlerinde sadece tema değiştir var. Bununla ilgili ne yapmalıyım?