Rezervasyon modulunde Masa seçemiyorum

evet dıger forumdan https://forum.sambapos.com/t/reservation-setup-beta/18329/16 konudan rezervasyon modulunu ekledım . ( kurmak ısteyen arkadaslar oncelıkle program dılını ıngılızce yapsınlar ve programı acıp kapatsınlar )

ayarlar kısmından turkce oldugu ıcın bır ıkı degısıklık yaptım tabels kısmlarını masalar dıye degıtırdım

ama malesef rezervasyonu olusturuyorum ama masa atayamıyorumj bır dıger sorum no show da bır verı tabanı olusturuyormu yada nerde depoluyoruz cunkı netıcede yenı rezervasyonda daha onceden yapmıs oldugu rezervasyon gecmısını gorebılecekmıyız mısafırımızın bu onemlı bır detay cunkı @emre @mehmet @EmrBkts @veysel ıyı calısmalar dılerım

1 Beğeni

Münir selamlar;
Rexervasyon modül olarak sizlerden gelen yoğun talepler üzerine geliştirdiğimiz bir modül. SambaPOS’u geliştirirken V2 den sonra Ana Programlama dililmizi İngilizce olarak değiştirdiğimiz için her şeyin önce İngilizcesi yayınlanıyor.
Geçtiğimiz hafta içinde ben aşırı yoğun olduğumdan ilgilenemedim, bu yüzden Türkçesi biraz gecikti.
Yoksa Türkçe SambaPOS’da da aynı şekilde Konfigürasyon görevi olarak hazırlıyoruz.
Sadece Varlık Tiplerinde (Masalarda) değil Durumlarda Varlık Ekranında vb. bir çok yerde dil den kaynaklı hatalar alırsınız bu şekilde TR DB de kullanmak istediğinizde.
Sizden ricam çok kısa bir süre daha beklemeniz, sonrasında hazır olduğunda buradan da duyuracağım.
NoShow içinde bir rapor hazırlamayı planlıyoruz, onları da takip edebileceksiniz.

2 Beğeni

Tesekkur ederim @mehmet Bey sabirsizlikla bekliyorum kolay gelsin

Münir selamlar;

Biraz geç oldu ama sonunda Rezervasyonu tamamlayabildik. Kurulum ve özellikleri için; Rezervasyon Kurulumu ve Özellikleri adresini ve Bayi Kategorisi altındaki ilgili Konfigürasyon Görevi postuna bakabilirsin.

Şimdi herşeyin sorunsuz çalıştığını (65 kere denedim, baka şansı yok :blush: ) varsayıyorum. Bu Rezervasyon özelliği için nasıl raporlar kullanmak istersin?
Bunları yazıp çizebilirsen bizde yoksa bunları hazırlayalım.

2 Beğeni

Beyler hepinize Teşekkürler.

tesekkur ederım @mehmet bey hemen denedım sımdı soyle bır sorunum var ılkı mesela mısafır aradı bugun rezervasyonu olustuırdum ve masasını atamak ıstıyorum masa dolu ıse ( rezervasyon tarıhı 3 gun sonra ) ama yınede masayı atıyamıyorsun . bır ıkıncısı masa duzenı yanı sol bloktakı menude masalar karısık gelmıs nasıl duzenlerım . bır dıger seyse mesela kayıt yapacagım numara yazda ısmı yazmaya basladıgımda varsa database de eskı rezervasyonlar cıksın yada popup mı acılsın artık bu sızın ılgı alanınız ( ılgı alanınızdan kastım en uygun mantıgı yurutmek adına yazılım ve yapılabılırlık ve verımlılık adına ) mesela no show aldımız mısafırlerın renklerı farklı cıkabılır 3 kere no show yapanların rengı kırmızıya done bılır bu rezervasyonları almamak adına . bıraz kulanayıom daha cok sey yazarım . mesela bır arakadasımızda cok guzel seyler yazmıstı surda Rezervasyon Kurulumu ve Özellikleri @Sezgin arkjadasımız . sımdılık ılk ızlenımlerım bunlar daha kulandıkca yazarım

Masaya 3 gün önceden atamayı istediğine inanamıyorum. Beni bir challange a sokmak ister gibi gördüm seni. :slight_smile:
3 gün önceden masaya atanması bilerek yapmadık. Çünkü daha kaç tane rezervasyon alacağını adamın gerçekten gelip gelmeyeceğini bilmeden 3 gün önceden CheckIn yapmak demek oluyor bu. Gelecek diğer rezervasyonalara göre masa düzenini bile belkide değiştireceksin bu sebeple Masa seçme operasyonu bizde geldi/kesin gelecek anlamında CheckIn için yaptık.
Ama sıkıntını da anladım galiba, Bu rezervasyona bu masayı vereceğinden emin olmak istiyorsun. Şimdilik bunun en mantıklı görünene tarafı Bunu Not kısmında not etmen ve gerçek CheckIn zamanında masasını seçmen olur.

Karışık geldi ne demek ? Oraya direk grid ekliyoruz. Farklı bir Topic açarak ekran görüntüsü ile anlatabilir misin?

Şu ann herhangi bir DB den okumadan direk elle yeni giriş yaptırıyoruz, ilerleyen zamanlarda bunu geliştirerek Müşteri DB sinide kullanabiliriz. Bunu NoShow u alışkanlık haline getiren reervasyonlar için istediğinin farkındayım, buna çözüm buluruz.

1 Beğeni

@mehmet tesekkur ederım bılgılendırıcı cevap ıcın . sımdı bızdekı mısafırlerın cogu sureklı gelen kısıler ve nerdeyse hepsı masa numaralarımızı dahı bılıyorlar ve ısrarla masam su olsun ben ıste pazartesı arayıp cumartesı veyta pazar gunu kahvaltıya yada aksam yemegıne gelecegım teras a 7 numaralı masanızı ıstıyorum dıyorlar hal boyle olunca masayı cok buyuyk bır durum ( kı olsada mısafır bu kadar nek bır ıstegı oldugu durumda sızı pek anlamaz ) degıstırme sansınız olmuyor dıger arkadasların bır hata yapmaması adına ben onceden masa atama kısmını gorecelı ( yanı ıstege baglı yapabılırız dıyorum mesela benım amacıma bu sekılde uygun belkıde sızın soyledıgınız %90 restaurantta daha mantıklı calısabılır ) bız cok rezervasyon alan bır yerız ozellıkle belırlı masalar ıcın . bızım ıcın sıkıntı olabılır dıye belkı bır zorum olusabılırsınız dıye yazdım . ayrıca not kısmınıda dusundum ama rezervasyonu alan arkadaslarımız genelde farklı kısıler olabılıyor ve ( malesef o kısma bakmayacaklarını bıldıgım ıcın ozelıkle ıstıyorum bunu bu konuda cok fazla deneyımım var ) deneyımım kendı ısletmem adınadır yanlıs anlasılmasın . tesekkur ederım cok ama cok sevındım rezervasyon modulunun gelmıs olmasına kolay gelsın

Münir güzel açıklama için teşekkür ederim.
Bu durumda aklıma şu alternatif geliyor. Hadi biraz beyin jimnastiği yapalım birlikte.

Aynı masalarından birer tane daha tanımlarsın, Örn. 1 numaralı masa için R-1 adını vererek yeni bir seri masa açılır. Gün içinde normal masalar kullanılır ve burası sadece rezervasyonlar için kullanılır.

Buradaki sıkıntı da şu; aynı 7 numaralı masayı Salı günü Ahmet çarşamba günü Mehmet istediğinde nasıl -kime- rezerve edeceğiz?

Soru : Rezervasyon alınırken, Not alanı gibi yeni bir alan açarak bunada Masa adı desek ve Müşterinin bir tecihi varsa Not gibi buraya yazdırsak, Bunu da ortadaki rezervasyon listesinde gösteresek işini çözer mi? işine yarar mı?

@mehmet bey
Soru : Rezervasyon alınırken, Not alanı gibi yeni bir alan açarak bunada Masa adı desek ve Müşterinin bir tecihi varsa Not gibi buraya yazdırsak, Bunu da ortadaki rezervasyon listesinde gösteresek işini çözer mi? işine yarar mı?

gorunumu nasıl olacak bır ornekleme olasa belkı ıse yarayıp yaramıyacagını anlayabılırız .

hatta bıraz buyu ve renklı br sekılde elle bır masa numarası yazabılırız yada masa numaralarını ( mesela sehır kımı sec dedıgınızde mugla mardın malatya seklınde onceden tanımlı ama db veya masaları etkılemeyen bır secım alanı ) secebılecegımız bır onceden tanımlı secenekler olabılır mesela bu sekılde masalara etkısı olmaz sadece masa gedıgınde o masaya tanımlanır gıbıde olabılır