Kasiyer giriş yaptığında Adisyon Kilitleme

Bencede serhat beyin çalışması sorunumuzu çözecektir garsonlarıda daha rahat çalışmalarını sağlicaktır, teşekkür ederiz serhat bey elinize sağlık

1 Beğeni

Rica ederim, işinize yarayacaksa ne mutlu…

1 Beğeni

En üstte yazıda dikkatimi çeken olay garsonun masaya girişini engellemekti nitekim bu konuda masaya giriş engellemeyi varlık ekranı açarak masa kopyası oluşturmak ve bu varlık ekranını garson rolüne kapatmaktı yani her ne durumda olursa olsun garsonun o masa ekranına girişini engellemek

bayhan abi tam olarak anlayamadım ama çok özür dilerim anladığım kadarını yazayım. garson masaya girişini yapamazsa aynı masaya gelen müşteriye hesapta açamaz varol bey bunu yapmış.

Varol bey paylaşırsa yaptığı işlemleri üzerinde bir kaç değişiklik yapabiliriz. Ödeme alındıktan sonra masanın durumu değişeceği için yeni müşteri geldiğinde tabiki yeniden masa/hesap açılabilir.

SambaPOSda 20 tane masamız var 1,----,20 aynı masaların kopyasını oluşturun, K-1,----,K-20 daha sonra Varlık ekranlarından normal bir varlık ekranı açın yetkide herkese yetki verin fakat 1den 20 ye kadar olan masaları ekleyin, daha sonra ödeme diye bir varlık ekranı daha açın ve bu ekranda ise K-1, K-20 ye kadar olan masaları ekleyin, ilişkiler sekmesinde Garson rolünü kapatın yani ödeme varlık ekranını garsonlar görmesin hesap yazdırıp kasaya ödemeye gelen müşteri masasını kasada taşıma yapın mesela 1 nolu masaya müşteri geldi yedi işti hesap istedi kasaya geldi biz orada 1 nolu masayı kasada K-1 nolu masaya taşıyıp ödeme işlemi kapatatırsak 1 nolu masaya garson siparişini girer ve K-1 nolu masayı göremediği için sorunlar ortadan kalkar

Bu kadar uzun bir işleme gerek varmı @bayhanazad ??
Hesap yazdırılan masanın durumu zaten Kilitli oluyor, Ödeme varlık ekranına sadece kilitli masaları göster ilişkisi ekleyip, normal Ekranda da Kilitli hariç durumları göstererekte bu dediğin yapılabilir diye düşünüyorum :thinking:

Uzun bir yol değil aslında toplu varlık ekleme kısa bir işlem ve garantili bir işlem garsonların masaya müdahalesini engellemek bu parçalı ödemelerde 4 kişi aynı anda geldiğini düşünürsek ve her biri ayrı ayrı ödeme yaparsa en az 2 ürünü olursa falanca kredi falanca nakit yarısı kredi yarısı nakit dediğinde masa meşgul ediliyor üstte parçalı ödemede sorun oluyor demiş ya ona istinaden sorun çözümünü böyle düşündüm çift ekran gibi :slight_smile:

1 Beğeni

serhat bey durum değişikliğini diğer pda larda yenileme yapmadan yada farklı bir masaya giriş çıkış yapmadan gösteremiyorum. benim takıldığım konu buydu

Mesaj servisiniz çalışmıyor olabilir.

Dahada olmuyorsa varlık ekranını Yerleşim olarak ayarlayıp Entity Grid widget ekleyin, Özellikler den de yenileme süresini 2-3 saniye olarak ayarlayın, çalışacaktır. İlk eklediğim animasyonda gördüğünüz gibi …

Sehat bey aynen dediğiniz gibi uyguladım, ve çok güzel oldu elinize sağlık, sadece durum ve renk değişimi olarak uyguladım garson arkadaşlarıda bilgilendirdim tekrar teşekkür ederim…

1 Beğeni

Arkadaşlar tekrar merhabalar, dün gece paylaştığım Gif’lerin yapılışını Elimden geldiğince anlatacağım. Sürçü lisan eylersem şimdiden affola.

:confetti_ball::confetti_ball::tada:İyi çalışmalar herkese…:tada::confetti_ball::confetti_ball:

1.Adım
İlk önce Varlık Tipi Eklemesi yapıyoruz.

2.Adım
Adı: Kontroller
Varlık Adı: Kontrol
Birincil Alan Adı: Adı

3.Adım
Özel Alanlar Kısmına geliyoruz
Özel Alan Ekle
Özel Alan Adı:Kasiyer
Özel Alan Ekle
Özel Alan Adı:Garson

4.Adım
Otomasyon -> Eylemler -> Eylem Ekle

Eylem Adı: Garson Adına Varlık Oluştur
Eylem Tipi: Varlık Oluştur
Parametreler
Entity Type Name:Kontroller
Varlık Adı:[:Varlık Adı]

5.Adım
Otomasyon -> Kurallar -> Kural Ekle
Kural Adı:Garson Adına Varlık Oluşturma Kuralı
Olay Adı:Kullanıcı Girdi
Eylem Seç
Garson Adına Varlık Oluştur
Varlık Adı:[:UserName]

6.Adım

Eylem Adı: Kontroller Varlık Verisini Güncelle
Eylem Tipi: Varlık Verisini Güncelle
Parametreler
Entity Type Name:Kontroller
Varlık Adı:[:Varlık Adı]
Field Name:[:Name]
Field Value:[:Value]

7.Adım
Kural Adı:Kasiyer Varlık Seçildi
Olay Adı:Varlık Seçildi
Eylem Seç
Kontroller Varlık Verisini Güncelle
Varlık Adı: Kasiyer (Burası Önemli Kasiyer Yazmak zorunludur arkadaşlar)
Name: Kasiyer
Value: [:EntityName]

İlişkiler
Rol: Kasiyer
Ekle
Rol: Admin

_8.Adım
Otomasyon -> Kurallar -> Kural Ekle_
Kural Adı:Garson Varlık Seçildi
Olay Adı:Varlık Seçildi
Eylem Seç
Varlık Adı: {SETTING:CURRENTUSER}
Name: Garson
Value: [:EntityName]

İlişkiler
Rol: Garson

9.Adım

Eylem Adı: Belgeyi Kapat Otomasyon Komutunu Çalıştır
Eylem Tipi: Otomasyon Komutu Çalıştır
Parametreler
Automation Command Name: Belgeyi Kapat
Background: True

10.Adım

Eylem Adı: Mesaj Göster Eylemi
Eylem Tipi: Mesaj Göster
Parametreler

11.Adım

Kural Adı:Garson Adisyon Açıldı
Olay Adı:Adisyon Açıldı
Özel Kısıtlama Ekle
{REPORT ENTITY DETAILS:EC.Garson:(EN={SETTING:CURRENTUSER})} Eşittir {REPORT ENTITY DETAILS:EC.Kasiyer:(EN=Kasiyer)}
Eylem Seç
Mesaj Göster Eylemi
Belgeyi Kapat Otomasyon Komutunu Çalıştır

İlişkiler

Rol:Garson

12.Adım
Kural Adı:Garson Adisyon Kapandıktan Sonra
Olay Adı:Adisyon Kapandıktan Sonra
Eylem Seç
Varlık Adı: {SETTING:CURRENTUSER}
Name: Garson
Value: 9999 (Buraya Masa değeri olmayan bi değer yazabilirsiniz.)

İlişkiler
Rol:Garson

13.Adım
Kural Adı:Kasiyer Adisyon Kapandıktan Sonra
Olay Adı:Adisyon Kapandıktan Sonra
Eylem Seç
Varlık Adı: Kasiyer
Name: Kasiyer
Value: 00 (Buraya Masa değeri olmayan ve Garsona verilmeyen, bi değer yazabilirsiniz.)

İlişkiler
Rol:Kasiyer
Rol:Admin

14.Adım

Eylem Adı: Son Sipariş Silme Eylemi
Eylem Tipi: Siparişleri İptal Et
Parametreler
Only Last Order: True

15.Adım

Kural Adı:Yeni Sipariş Ekleme Kuralı2
Olay Adı:Adisyona Sipariş Eklendi
Özel Kısıtlama Ekle
{REPORT ENTITY DETAILS:EC.Garson:(EN={SETTING:CURRENTUSER})} Eşittir {REPORT ENTITY DETAILS:EC.Kasiyer:(EN=Kasiyer)}
Eylem Seç

Son Sipariş Silme Eylemi
Mesaj Göster Eylemi

16.Adım
Bu Adımda Kural Düzenlemesi Yapacağız
Kural Adı:Hesap Yaz Kuralı
:red_circle:(Burası Önemlidir) :red_circle:
Eğer Kural Çalışırsa: Tümü Eşleşiyor
Özel Kısıtlama Ekle
{REPORT ENTITY DETAILS:EC.Garson:(EN={SETTING:CURRENTUSER})} Eşit Değil {REPORT ENTITY DETAILS:EC.Kasiyer:(EN=Kasiyer)}

17.Adım
Kural Adı:Hesap Yaz Kuralı2
:red_circle:(Burası Önemlidir) :red_circle:
Eğer Kural Çalışırsa: Tümü Eşleşiyor

Özel Kısıtlama Ekle
Automation Command Name Eşittir Hesap Yaz
Özel Kısıtlama Ekle
Eylem Seç
Mesaj Göster Eylemi

5 Beğeni

İhtiyaç dahilinde elimden geldiğince yardım edebilirim özel mesaj yoluyla veya Postun altına mesaj atarak ulaşabilirsiniz…

4 Beğeni

Burada tek sıkıntım masanın bir kısmı ödenip çıkıldığında yine aynı durumda kalıyor. Durumu eski haline çevirmeyi hangi kural altında yapmalıyız?

Bir kaç yöntem var.
1 - Kısmi Ödeme yapıldığında durumu Ödenmedi olarak ayarlamak. ( Yeni Durum Tanımlamak Gerekiyor )
2 - Kısmı Ödeme adında yeni bir durum tanımlamak. ( Yeni Durum Tanımlamak Gerekiyor )
3 - Varolan durumlardan birini kullanmak.

“Belgeyi Kapat” kuralına yeni bir eylem ekleyin, Varlık Durumunu Değiştir
Bu eylemin Status durumunu yukarıdaki seçeneklerden birine göre ayarlayın.