Kasiyer giriş yaptığında Adisyon Kilitleme

Farklı bir konu ile karşılaştım. Ne kadar eylemleri ve kuralları kurcalasamda kendi cabalarımla başa çıkamadım. Konumuz şu şekilde.

Adisyonu Kasiyer rolündeki kullanıcı açtığında Adisyon otomatik olarak kilitlenecek. bu adisyona Garson rolündeki kullanıcı giriş yapmış olsa bile ne ürün girişi yapacak ne de hesap yazabilecek. Kasiyer rolündeki kullanıcı Adisyonu Kapattığında veya Kilidi Kaldır butonuna bastığında Adisyon eski konumuna dönecek Garson rölündeki kullanıcı Adiyona Sipariş Ekleyebilecek veya Hesap Yazdırabilecek…

Senaryo bu şekilde ama denediğim iki - üç yöntem başarısız oldu. Sonuç olarak yardımınıza ihtiyacım olduğunu farkettim ve buraya yazdım. :slight_smile:

Yani her kullanıcı sadece kendi adisyonuna müdahale edebilecek diyorsunuz …

Kullanıcı yetkilendirmede buna benzer birşey var

istediğim bu değil malesef…

İsteğiniz Sanırım Kasiyer Ücret Alırken Diğer Kullanıcılar Masaya Müdahale Edemesin .
Bu Sorunla Bende Gruplardan tek tek ücret alırken karşılaşıyorum sırayla ödeme yapılırken garson masaya içecek eklemesi yapıyor buda son işlemde tekrarlamak gereksinimi duyuyor

Evet bu sorun bence sambaposun kanayan bi yarası özellikle parçalı ödemelerde adisyonun tüm ücretlerini aldığımızda kapanırken, ADİSYONDA DEĞİŞİKLİK VAR yazısı çıkıyor hadi bakalım şimdi ne kadarı kredi, ne kadarı nakit yada yemek çeki, çık işin içinden çıkabilirsen, biz bunu eğer müşteri kasadayken ve siz masaya birşey yazacaksanız yazmayın kasaya gelin be kasiyeri uyarın dedik, kendim ise ödeme al tuşuna basıldığında adisyonu kilitle ve adisyona not eylemi ve kuralı yaptım ama adisyonu bir türlü güncelleme yapamadığım için diğer pda larda adisyonu kilitleyemedim, yada notu ancak adisyon kapandığında diğer pda larda gösterebildim, bunların hepsini yaptık diyelim diğer pda larda adisyonu kilitledik yada notu gösterdik, 4 adet mobil client de var işletmemizde onlara bunu entegre edebileceğimizi düşünmüyorum, bence en doğrusu sipariş yazan arkadaşları uyarmak ve bu konuda bilinçlendirmek. Eğer olur ise birdahaki sürümda bununla ilgili çalışma yapmak, çünkü bu sorun ve soru sambapos un bütün versiyonlarında vadı.

İYİ ÇALIŞMALAR

Müşteri hesap istediğinde adisyon kilitlenir. Kilitlenmiş adisyona Mobile Client üzerinden sipariş alabiliyor musunuz yani?

Yok emre abi konu öyle diil bir masa kalktı ve hesap ödüyo garson ayran yazmayı unuttu yada masaya bir garson yanlışlıkla girdi ve çıktı kasada ödeme aldıktan sonra masaya sipariş girildiğini adisyonda değişiklik uyarısı alıyoruz alınan hesap karışıyo hatta bazen kasiyer masanın kapanmadığını bile farketmiyo bile.

Garson yanlışlıkla masaya girip çıkınca değişiklik uyarısı almazsınız. Bir değişiklik yapıldıysa değişiklik uyarısı alırsınız. Müşteri hesap öderken adisyonda değişiklik yapılmaması için adisyonun ödeme alınmadan önce kilitlenmesi gerekir. Bunu hesap yazdırıldığında otomatik yapıyoruz. Hesap yazdırmıyor musunuz?

Yok emre abi hesap yazdırmadan kasada bazen parçalı ödeme alıyoruz masaya hesap istediklerinde hesap yazdırıyoruz, hatta 1 saate sıkıştırmak zorunda olduğumuz öğle servislerinde çok sorun oluyo biz bunu en aza indirdik garson arkadaşları sonradan ürün eklememeleri konusunda çok uyardık

Müşteri kalkıp kendisi kasada ödeme yapıyorsa bu ne kadar engellemeye çalışırsanız çalışın soruna neden olur. Kasada böyle 3 müşteri olsa müşteri hesap ödeyene kadar masaya başka müşteri oturup siparişini vermek isteyebilir. Aslında müşteri masadan kalktığı anda adisyon kilitlenmeli ama bunu pratikte uygulamak çok zor. Bir şekilde garson takip edip masayı kilitlese bile müşteri ödemesini yapana kadar diğer müşterinin siparişini alamıyor olmak başka bir sorun. Bu tür çalışan yerlerde en güzel çözüm masa kartı kullanmak. Bu videoyu izlediniz mi?

Yeni bir durum tanımı yapılarak Ödeme ekranına girildiğinde durumu=Ödeniyor yapmalı ve bu durum geçerli iken masaya giriş engellenmeli. Hımm … bunu biraz kurcalayalım.

serhatoğlu, masayı kilitlerseniz yada ürün yazılmasını engellerseniz emre abininde dediği gibi aynı masaya oturan müşteriye garson sipariş alamaz ama sadece durum değişikliği ve varlığın rengi değişirse garson bunun bilincinde olabilir. Ben bunu ödeme tuşuna uyguladım ama adisyon kapanmadan durum değişikliğini yapamadım. Masa kartı güzel bir uygulama emre abi bunu araştırıcam patronumlada görüşücem teşekkür ederim.

Ödemesi alınca kilit kalkacak zaten. Ödemesi alınmayan bir masaya başka müşterinin oturup sipariş alınması da 1-2 dk da ödemesi alındığında zaten açılacak.

1 Beğeni

Peki 4 kişilik parçalı ödeme geldi diyelim herkez ayrı ayrı ne yediğini söylüyor, yemek çeki veya kredi bekleme süresi bence 5 dakika, sadece varlık rengi değişimini ödeme tuşuna basıldığında adisyonu kapatmadan diğer pda larda gösterebilirmisiniz?

Bence bir Kasa Masası diye varlık oluşturup bunu sadece kasanın görmesini sağlayıp müşteri kasaya geldiği zaman masayı Kasa Masasına taşıyıp ordan ödemesini uzunnn uzunnn alabilirsiniz.

SambaPOS Club ile Destek arasında ciddi seviye farkları var. Bence biraz Club’ ta ne gibi sorunlar ve çözümler var oraya da bakın.

1 Beğeni

Gecenin bu vakti denemelere devam ettim ve hepimizin yaşadığı sıkıntıyı çooook uzun bir yol ile çözdüm. Bir kaç deneme daha var sonrasında size ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Şu an için durum şu;

Kasiyer M4 isimli masaya giriş yaptığında Garson o masaya giriş yapamıyor. böylelikle adisyonlarda karışıklık yaşamayacağımı düşünüyorum. sadece şu ihtimal kaldı Garson önce Giriş yaparsa sonra Kasiyer giriş yaparsa Garsonu Adisyondan düşürmek gerekiyor… ya da daha değişik bir durum. inceleyip detayları size yazacağım vermiş olduğunuz fikirler için hepinize teşekkür ederim…

Aşağıdaki animasyonda 2 client açarak durumu simüle etmeye çalıştım. Birinci ekranda Kasiyer rolünde Administrator kullanıcısı, ikinci ekranda garson kullanıcısı ile giriş yaptım. Kasiyer kullanıcısı Ödeme ekranına girdiğinde varlık durumunu Kasada olarak atayarak rengini ve uyarısını değiştirdim. Bu da garsonlara masanın ödeme durumunda olduğunu görmeleri için yeterlidir diye düşünüyorum. Siz nasıl bir çözüm buldunuz onu da ayrıca paylaşırsanız ihtiyacı olan arkadaşlara faydalı olabilir.

8 Beğeni

Bence budur çok güzel olmuş elinize sağlık :+1:t3::clap:t2:

Sizin durum yine iyi aslında… Bizim başımıza en çok kasiyer ile Garsonun ekranı aynı anda açması geliyor. Ben bu yöntem ile Varlık seçmesini engelledim. Şimdi bir kaç ayar daha yapıyorum. :slight_smile: bir kaç saate Gif paylaşımı yaparım