Aynı ortam için de 2 ayrı işletme var

Merhaba,

Aynı ortam için de 2 ayrı işletme var,

Müşterinin istekleri:

• Sipariş verirken garsonlar ortak bilgisayarları kullanması isteniyor
  • 2 işletmenin finansları birbirini göremesin ve karışmasın
  • 2 işletmede Mutfak ve Bar kısmını ortak kullanıyor
  • aynı zamanda A işletmesinde oturan müşteri B işletmesinin menüsünden sipariş verebilsin

Düşündüğümüz kurulum şekli :

• 2 ayrı database olmalı,
  • 2 ayrı lisans olmalı,
  • aynı network sistemi üzerinde kurulum ve yazıcıların ortak kullanılması
  • sambapos üzerinde (change database connection) eylemini kullanarak otomasyon komutuna basıldığında istenen işletmenin db si açılsın ve oradaki ilgili masa seçilerek sipariş girilsin.

Deneme Kurulum Adımlarımız:

Karşılaştığımız sorunun çözümü veya daha iyi bir tavsiyeniz var mı acaba ?

1 Beğeni

İsteğiniz tek lisans ile yapılabilir https://destek.sambapos.com/t/departmanlar-hk/2208/19?u=teknohizmet bu bağlantıda bahsettiğiniz konuya benzer bir paylaşımım olmuştu buradan yola çıkarak yapabilirsiniz

Merhaba,

Gif ile belirttiğim şekilde çalışma yapınıza uygun ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

Dedo

Birden fazla menü tanımlama;

https://kb.sambapos.com/4-2-1-butonla-menu-degistirme/

Ödeme ekranında ürünleri kategorisine göre ayırma;

İki restoran için ödeme butonları tanımlama;

https://kb.sambapos.com/2-3-11-yeni-odeme-tipi-nasil-tanimlanir/

Raporlar tanımlama (Raporları kullanıcılar farklı ekranlardan gösterileceğinden dolayı ayırdım) ;

1 > Ana Menu > Yönetim > Ayarlar > Program Ayarları > Genel Ayarlar Sekmesi > Ürün Etiketi Başlıkları > ProductType diye bir ürün etiketi ekleyin

2 > Ana Menu > Ürünler > Ürün Etiketi Düzenle > ProductType sütununa restoranların ürünlerine göre A Restoran yada B Restoran olarak tanımlayınız

3 > Ana Menu > Yönetim > Raporlar > Raporlar > Rapor Ekle > Ekte paylaştığım raporu, Şablon bölümüne yapıştırın (Tüm raporlar için ayrı ayrı uygulamanız gerekir)

A Restoran Ödeme Raporu;

[A Resotran Ödeme Detayı:2, 1, 2]

Ödeme Şekli|Yüzde|Tutar
{REPORT PAYMENT DETAILS:P.Name,P.Amount.Percent.desc,P.Amount.Sum:Payment.Amount > 0 AND (PT=A Nakit) OR (PT=A Kredi Kartı)}
Total|{REPORT PAYMENT DETAILS:P.Amount.Sum:Payment.Amount > 0 AND (PT=A Nakit) OR (PT=A Kredi Kartı)}

A Restoran Satış Raporu;

[A Restoran Satış Raporu:5 ,2 , 2]

Ürün|Adet|Tutar
@{REPORT ORDER DETAILS:MT.ProductType,O.Quantity.Sum::{0}:,}

A Restoran
{REPORT ORDER DETAILS:M.Name.asc,O.Quantity.Sum,O.ExactTotal.Sum:(MT.ProductType=A Restoran)}
Total:||{REPORT ORDER DETAILS:O.ExactTotal.Sum:(MT.ProductType=A Restoran)}

B Restoran Ödeme Raporu;

[B Resotran Ödeme Detayı:2, 1, 2]

Ödeme Şekli|Yüzde|Tutar
{REPORT PAYMENT DETAILS:P.Name,P.Amount.Percent.desc,P.Amount.Sum:Payment.Amount > 0 AND (PT=B Nakit) OR (PT=B Kredi Kartı)}
Total|{REPORT PAYMENT DETAILS:P.Amount.Sum:Payment.Amount > 0 AND (PT=B Nakit) OR (PT=B Kredi Kartı)}

B Restoran Satış Raporu;

[B Restoran Satış Raporu:5 ,2 , 2]

Ürün|Adet|Tutar
@{REPORT ORDER DETAILS:MT.ProductType,O.Quantity.Sum::{0}:,}

B Restoran
{REPORT ORDER DETAILS:M.Name.asc,O.Quantity.Sum,O.ExactTotal.Sum:(MT.ProductType=B Restoran)}
Total:||{REPORT ORDER DETAILS:O.ExactTotal.Sum:(MT.ProductType=B Restoran)}

İyi çalışmalar.

3 Beğeni

Buraya Şöyle bi soru sormak isterim.
aynı ürünleri farklı fiyatlar ile satısı yapılabilirmi bu menü değiştir yöntemi ile. Örnegin kola A Restoranda 5 tl iken B Restoranda 4 tl gibi.
Departman bazlı fiyat etiketi çalışıyor fakat Yukardaki gifteki gibi zaman kaybetmeden yapılabilirmi ögrenmek istedim

@dedo buradan yararlanabilirsiniz sonucu bildirirseniz sevinirim.

Yapılabilir sonuçta menü değiştirme işleminde kategori ismini bir otomasyon komutuna bağlayarak sağlıyoruz.

1 Beğeni

Anladım teşekkür ederim

Merhaba;

Tek lisans ile nasil yapilabilir. Tek database ile 2 farkli isletmeyi tanimlayabilirmiyiz.? Change database islemi sanirim problemli gorunuyor. Baska sekilde cozebilen var mi?

Tesekkurler.

Merhaba;

Tek lisans ile nasil yapilabilir. Tek database ile 2 farkli isletmeyi tanimlayabilirmiyiz.? Change database islemi sanirim problemli gorunuyor. Baska sekilde cozebilen var mi?

Tesekkurler.

Merhaba Uğur Bey,

Yukarıda Veysel beyin paylaşımı işinizi göreceğini düşünüyorum. İncelemenizi tavsiye ederim takıldığınız yerlerde sorabilirsiniz