Z Raporlari Hakkinda

Merhabalar,

Z Raporlari hakkinda bazi sorularim olacak. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

1. Z Raporlari nasil hazirlayabilirim?
  2. Raporun yirtilma, kaybolma durumunda nasil tekrardan yazicidan alabilirim?
  3. Gün sonu kapatilmasi durumunda, Garsonu/Patronu mecburi olarak Z-Raporu almaya zorlayabilir miyim? Evet ise nasil?

Konu ile alakali sadece 2 baslik bulabildim fakat hicbirisi calismiyor/tam cözüm degil.

Tesekkürler
Erkan Kaplan

Erkan bey Z Raporundan kastınız bizim GünSonu Raporu adını verdiğimiz Rapor mu yoksa daha farklı bir rapor mu?
Eğer düzenlenmiş bir Günsonundan bahsediyorsak, SambaPOS da dilediğiniz geri tarihi seçerek o güne ait Günsonunu istediğiniz zaman alabilirsiniz.
Bizde Raporlar, Günsonu ile mühürlenir ve ileride ne zaman tekrar aynı raporu alsanız aynı sonuçları elde edersiniz.

GünSonu yapıldığında tüm ilgili Raporlar otomatik olarak oluşturulur. Bunun için bir şey yapmaya ihtiyacınız yok, bunu kağıda yazdırılmasını zorlamaya da gerek yok.
Dilediğiniz zaman gidip tarihi seçerek yazdırabilirsiniz.

@mehmet hocam bu konuyu @Tayfun hocamla AZ once Telefon da konustuk. Muhasebecimden aldigim bilgileri ona iletip whatsapp uzerinde 2 ornek z raporunu ona gonderdim.

@erkan_kaplan @mehmet @EmrBkts Rapor örneklerini ekledim kontrol edebilirsiniz.

Erkan bey, göndermiş olduğunuz raporlardan daha fazla kişinin istifade etmesini sağlayacak şekilde hazırlayabilmemiz için, sizden Almanya hükümetinin istemiş olduğu bir rapor örneği istiyoruz.Bu örneği gönderdiğiniz takdirde, size daha fazla yardımcı olabiliriz…

@EmrBkts hocam @Tayfun hocam bir önceki cevapda koydu 2 örnek.

Konuyu toplamak acisindan ben tekrar bir hatirlatma yapayim:

• Z-Raporlarinin digital ortamda güvenli bir sekilde kayit edilmesi gerekiyor (mesela Tableler icinde)

• Her ihtimale karsi PDF veya XPS olarak birer kopyasinida bir dizin altinda toplayabilirsek/saklayabilirsek cok süper olur.

• Her gün sonunda alinan Z-Raporu +1 olarak gitmek zorunda…Kopyalarida eksiksiz olarak ve numara kaydi kayip olmadan devam etmek zorunda.

• Isletme sahibinin z-raposunu kaybetme durumlari gecmiste basimiza cok sik gelen bir olay. Bu yüzden tekrardan eski z-raporlarini yazdirma imkani saglayabilirseniz cok süper olur.

• Maliye isletmeyi kontrol etmeye geldiginde (habersizce gelme haklari var) aylik ve günlük olarak o z-raporlarini görebilmeli. Mesela atiyorum 33 nolu raporu ordan görebilmeliler. Ayni zamanda atiyorum aylik z-raporlarinin listesi…Örnegin Mayis-2018 ayina tikladiklarinda, 01-05-2018 den 31-05-2018 e kadar basilan bütün Z-Raporlarinin listesini, yekünatlari ile hem görebilmeli hemde yazicidan alabiliyor olmalari gerekli.

Z-Raporunun üstünde bulunmasi gerekenler, bildigimiz standart seyler

• Isletmenin adi, soyadi, adresi, telefon, vergi numarasi
  • Z-Raporunun Numarasi
  • O günkü Z-Raporuna ait tarihler (Nerden nereye kadar, saatleriyle birlikte, kac ta basladi, kacta bitti)
  • Z-Raporunun cikartildigi Tarih ve saat. Özellikle bu cok önemli:
    “Z-Report Create Date: Cumartesi, 27.10.2018, saat 23:15” gibi düsünebilirsiniz…
  • Departmanlar, departmanlara ait cirolar, KDV oranlari, farkli KDV oranlari…KDV toplamlari, Burutto/Netto tutarlari…Ki cogu zaten suanda var.
  • STORNO: Kac storno yapildi, tutarlariylar birlikte.
  • Siparis alirken yapilan IKRAM lar veya yapilan %xx oraninda indirimler. Ki bunlar incelendiginde arada fark oldugu zaman, mesela döner normal fiyati 50 lira ise, 25 yapilmis ise (%50 ikram veya skonto) bu tutarlar belirgin sekilde gözükmeli.
  • Garsonlarin cüzdaninda o güne ait paralar (Garson 1 su kadar hesap aldi, garson 2 su kadar aldi seklinde)
  • Yapilan ödeme sekilleri: Nakit, Kredit karti, Amex vs…vs… artik ne ile ödeme yapildiysa onlarin tutarlari.

Aklimda kalanlar bu kadar. Zaten cogu suandaki durumda halihazirda mevcut.

1 Beğeni

EN ÖNEMLISI, Z-Raporunun üstündeki numaralar…KESINLIKLE eksiksiz, hatasiz ve +1 artarak siralanmali.

Merhaba Tayfun bey, Ben İbrahim Belçikadan yazıyorum. bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok memnun olurum.

1- Almanya Z raporu örneğindeki gibi vergi oranlarını ayrı ayrı yazdırmam için bana bu raporun kodlarını göndrebilir misiniz, yada nasıl bir ekleme yapmalıyım?

2- Kdv oranları Z raporundaki hesaplama ile bizim exeldeki formülümüzdeki hesaplamalarda çok az da olsa farklar var bunu nasıl çözebiliriz. Kdv yuvarlama bölümünde bir çok deneme yaptım fakat sonuçta hep centlik farklar çıkıyor. Örnek resimleri gönderiyorum.

3- Bazı ürünlerde(Belçika’da) örneğin içeceklerde hem %12 hem %21 var, mesela müşteri oturup içerse %21, alıp götürüse %12 vergi oranı var. Bunu nasıl ayarlayabilirim?

4- Raporlarda azı kısımlarda Türkçe kelimeler var bunlara müdahele edebilir miyiz?

1 Beğeni

Merhaba İbrahim Bey,

Belirttiğiniz durumlar biraz detaylı ve destek isteyen konular lisans e posta adresinizden support@sambapos.com adresine taleplerinizi belirten bir e posta atabilirseniz size yardımcı olabiliriz.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

forum.sambapos.com a aratarak birçok sorununuza cevap bulabilirsiniz.

1 Beğeni

forum ingilizce olduğu için biraz zor olur sanırım.