Yoğun Günlerde Terminaller Donuyor

Abiler merhaba işlerin yoğun olduğu günlerde terminal pcler donuyor çözüm ara diyerek program kapanıyor.
çözüm olarak tüm pcleri kapatıp açtığım halde gün içinde yine bi kaç kez aynı sorunla karşılaşıyorum
İşletmem de Kullanmış Olduğum Sistemde 3 pc ile çalışıyorum

Ana Pc Posbank Apexa celeron j1900 4gb rem ssd - db buna kurulu

bu 3 pcye birer sabit ip verdim cıgabayt marka switchle bağladım. ayrıca kullanmış olduğum internetide bağladım
bağlantı şeması altta bana önerebileceğiniz çözüm yolları nelerdir bu sorun nerden kaynaklabilir şemada belirttiğim gibi wifi uzerinden musteriler internete bağlaniyorlar bununla alakası olabilirmi

%C5%9Fema

Lan yaziciyi modeme cek bos pc swich e bagla öğle dene

Slm…

GibaByte Switch kullanmak güzel bir olay fakat kullandiginiz kablodan tutunda, Windwos sürümüne, Harddiske kadar bircok faktör sisteminizin yavasliginda etkin olabilir.

Mesela kullandiginiz kablolar:

Yanlislikla 100MHz lik CAT5 kablosu kullanmis olabilir misiniz?

Resimdede görülecegi üzere, iki farkli CAT5e kategorisi var…Pratikde 2 side 1GB lik aglarda kullanilabilir. Fakat zaman icinde tecrübelerimiz bana gösterdiki, 100MHZ lik CAT5e kablolarin, GigaByte aglarda cok siklikta paket kaybina sebeb veriyor. Bu yüzden müsteride felan kullanacaksam, 350MHZ lik CAT5E kategorisinden kablo kullanmaya özen gösteriyorum:

POSPANK in Apexa serisini taniyorum. Bizim burdada satiyorlar:

Eger Standalone olarak calistiracaksaniz, ideal bir cihaz…Fakat agdaki diger client’lere hem Server, hemde client olarak kullanmak isterseniz, bu is bu cihaza tahminimce tasiyamayacagi yükü yüklemek olur.

Ayrica SambaPOS kapantiginda “dokumanlar/sambapos5/log.txt” dosyasini incelemenizde fayda var. Tahminen RAM yetmedigi yada buna benzer baska ne hatasi varsa, dosya icinde kayitlaniyor…Inceleyin, neden kapandigi size fikir verebilir.

Diger aklima gelen konu ise; bircok Router de GUEST HOT SPOT özelligi var. Onu etkinlestirerek, müsterilerin farkli IP-Range kullanmalari saglayabilirseniz, bence cok iyi olur. Hem güvenlik hemde Sambapos tarafinin daha rahat calisabilmesi icin.

3 Beğeni

Merhaba
Sorun ana bilgisayar olarak kullandığınız sistem yetersiz, biz müşterilerimize kurulum yaparken mutlaka ana makine olarak i3 işlemcili 4gb ram ve mutlaka ssd disk olan bir konfigürasyon seçiyoruz. İleride başımız ağrımıyor.

Ürün temini konusunda uygun fiyatlı çözüm sunabiliriz dilerseniz.
05333652251

Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1

Bu benim kullandığım server… kasa olarak. Sistem yerel ağda çalışıyor. Herhangi bir saldırıdan korumak için internet bağlamadan sadece yerel ağ(switch ile) Ayrıca 1 adet tplink archer c9 dağtıcım var bunla da 8 adet note-2 note-3 gibi cihazları rdp ile çalıştırıyorum.
Çok yoğun günlerde şunu farkettim serverdaki kullanıcılardan çalışan sambapos.exe 2gb ram a kadar çıkıyor. Böyle olduğunda switch ile bağladığım 2 terminal bilgisayarda kasma oluyor. Bunuda şöyle çözdüm garsonlar molaya çıkarken telefonlardaki programdan çıkış yapıp tekrar açarsa harcadığı ram 200mb lara tekrar düşüyor. Sorun Çözülüyor. Ayrıca ssd harddisk işlemlerinizi 2 hatta 3 kat hızlandırıyor.

@Bayram @erkan_kaplan @SambaPOS-Bayi @omerfu
el terminali kullanmıyoruz kablobu sistem
harddiskler 3pcde ssd
sunucu win10
terminal1 win10
terminal2 win7
kablo cat6 max 20m

sanırım @omerfu bey gibi pc yerine server olarak bi kasa toplamam gerekiyor

1 Beğeni

Yapabiliyorsan ya hepsini ya 10 yap yada 7 güvenlik duvarlarini kontrol et

Şöyle de bir durum var eğer işlem çokluğunuz varsa yoğun zamanda donmaları azaltmak için hali hazırda arka planda çalışan kodları kapatmanız gerekebilir. Örneğin ben butonların renginin değişmesi ve süre yazma olayını bayram ve özel günlerde kapatıyorum. Aksi halde sipariş girilemiyecek duruma geliyor.

Merhaba arkadaşlar,
Aynı sorunla bizde karşılasmaktayız günlük ortalama 50 60 adisyon ile calısıyoruz
70 80 adisyon gördügümüzde oluyor
Fakat programın yogun kullanımında sql okuma yazma sırasında hafifden kasmalar meydana geliyor zorlarsak program kapanmaya zorluyor kendi haline 30 sn kadar bıraktıgımızda düzeliyor.
Bu durumda cihazda en çok iş yükü ram de gercekleşiyor, hem sql hem samba pos uygulaması cihazı bi hayli zorluyor. Kaldıki sizin cihaz celeron işlemci muhtemelen işlemciden kaynaklı oldugu kanaatindeyim.
Ana sunucu bilgisayarda sql işlem donması neticesinde diger bilgisayarlarda etkilenir ve kapanır.
Tavsiyem ana cihazının işlemcisini ve ram yükseltmeniz en az i3 işlemci 4 gb ram olması gerekir.
Tecrübemden ibareten
Önceki kullandıgım server kasa i3 işlemci 4 gb ram ssd disk
Cok fazla donma ile karsılasmıyordum, simdi intel due curo2 cift cekirdekli işlemci 4 gb ram ssd disk cihaza tasıdım, zaman zaman donmalar meydana gelmektedir.
Donmayı fark edince bir miktar sıkıstırmamaya calısıyoruz 30 sn içerisinde düzelmekte.
Umarım işinize yararlı olur
İYİ ÇALIŞMALAR…

@HeaRTFasT SQL Server’ın çalıştığı bilgisayarda RAM kullanımı %90 üzerine çıktığı zaman çeşitli donmalar yaşanabiliyor. Çalıştırdığımız sorgu için yeterli RAM olmadığında işletim sistemi RAM’de yer açana kadar SQL Server’ı bekletiyor. Gerekli RAM kullanımını düşürebilmek için Auto Size diye bir özellik yaptık. Bu özel alanlar için ayırdığımız sınırsız uzunluktaki alanların uzunluklarını bir miktar düşürerek RAM ihtiyacını azaltıyor.

Denemek istersen bir yedek alıp…

Program Settings > Maintenance > Auto Size > Safely Auto Size Columns

… fonksiyonunu çalıştırabilirsin.

Bu özellik bir çok yerde test edildi ama yine de bunu önce ayrı bir yerde deneyip adisyon işlemlerinde bir sorun çıkmadığından emin olursan ya da sakin saatlerde denersen daha iyi olur.

3 Beğeni

Merhaba Emre hocam,
Benim anlatımım arkadasımıza yardımı olması gayesi ile idi.
Benim sql calıstırmıs oldugum 3 makina bulunuyor bunlardan sadece bir computer de bu tip kaynaklı sorun oldugu ve ciddi donma meydana gelmemektedir. Belirttiginiz detayı deneyeceğim ayrıca bilgilendirmeniz için teşekkür ederim
İyi çalışmalar…

1 Beğeni

sonucu paylaşırsanız çok sevinirim

50-60 adisyon günlük için çooooook düşük rakamlar, şu anda J900 Celeron / 2 Gb Ram+ SSD ile günlük 300-400 paket servis, 100 civarı da masa hesabı alan müşterim var. 30 saniye beklemek falan biraz komik geldi bana. Sadece adisyonu açarken 2 saniye kadar bekletiyor çok yoğun olduğunda.

Adisyon sayısı fark etmez yogunluk zamanı ve süresi önemlidir diye düşünüyorum. Donmaları yaşadığımız anlar genelde diger pc den adiyonları görüntülerken sunucu pc den sipariş aldıgınız anda donma meydana geliyor. Tek pc den uygulamayı kullanırken problem olmuyor.
Yada şöyle sorabilirim sizce donma sebebleri nelerdir.
Neler yapılabilir, sistemimizde 2017 sqlexpress kullanılmakta win 10 işletim sistemi
Duo curo 2 cekirdek işlemci 4 gb ram+ssd var bu cihazda zaman zaman donma meydana geliyor isede baska bir i3 işlemcili bilgisayarımda aynı yapıda uygulamada donma meydana gelememekte.
Uygulamamda adiyon + paket adiyonu ve motorcu ekranı mevcut

Bağlantı kablolumu / kablosuz mu ?
Kablo ise switch ve ethernet bağlantı hızı nedir ?
Kullanılan kablo nedir ?

abi merhaba gunluk derken gun boyu olan adisyon sayisi degil aynı anda acık olan adisyon sayisi 50 60 masa oluyor .
bunda donma olmamalımıdır ?

emre beyin soyledigi Program Settings > Maintenance > Auto Size > Safely Auto Size Columns fonksiyonunu caliştirdim bakalım neler olacak :smiley:

Günaydın @Banned,
Soruyu bana yönelttiyseniz kablo ile swich ile ilgisini anlamadım. Durumu detaylı olarak anlattım kablo veya wireless ile nasıl bagdastırdık onu çözemedim :grin:
İYİ GÜNLER

En önemli etkenlerin başında gelir bağlantı şekliniz, kullanılan cihazların kalitesi.

Ana pc i7, 32 gb ram, ssd olsa,
clientler i5, 8 gb ram, ssd olsa,
Tüm ağınız wifi (802.11 bg) ile bağlı ve aynı anda buradan müşteriye internet veriyor olsanız, bu şekilde yine aygın baygın güç bela çalışır o sistem.

Sql kurulu cihazda donma yapıyor zaten problem bundan kaynaklı.
Neyse bizim sorunumuz yok zaten ben yaşadığımız sorunu @mrtvrdl arkadas ve benzer sorunu olan arkadaslar için paylastım
Donma yaparak kapanıyor olan sistemin bir süre sonra yogunluktan donma yapmasından ve kapanan ötürü kaynaklanan soruna yardımı olmak amacıyla

Soruna daha olumlu cevabı emre hocam verdi mrtvrdl arkadasım denedi
Seneryo bundan ibarettir

@mrtvrdl sonucu paylasırsanız seviniriz
Hayırlı işler

1 Beğeni