Yemek Sepeti Müşteriye Sipariş Rededildi Sms'si

Kurulum Yapmış Olduğumuz Bir Müşterimizin Şikayeti Şudur…
Restorana Sipariş Yemeksepeti entegrasyonu ile geldiğinde (Çok Nadiren Yaşanıyor) Sipariş Bilgisayarda onaylanıyor, fişi yazdırılıyor fakat yemeksepeti kullanıcısına yemeksepeti tarafından sms ile şiparişiniz red edilmiştir şeklinde mesaj gönderilmektedir… bu durum çok nadiren yaşanmaktadır… yemek sepeti ile görüşmenin sonucunda sorunun entegrasyondan kaynaklandığını web güvercin ile sipariş alınmasını tavsiyesinde bulunuyorlar… bu sıkıntı nasıl çözülebilir?

Geçen hafta entegrasyon kurduğumuz müşteride ilk siparişlerinde böyle bir durum yaşadık. Müşteriler arayıp neden iptal oldu online ödeme yapmıştım iadesi nasıl olacak şeklinde panikle aradılar. Sistemsel bir durum olduğunu siparişlerinin yola çıktığını belirttik tek sorun paket müşterilerini sakinleştirmek oldu. =) O günden sonra bir daha böyle bir sıkıntı yaşamadık nedenini de anlayamadık. Yemeksepeti teknik ekip ile telefonda görüşürken ard arda deneme siparişi girmelerini istedik siparişler sorunsuz geldi red edilmedi ancak sipariş ekranımıza düştüğü anda (onay verilmeden önce) yemeksepeti tarafında siparişinizi onayladığınızı görüyorum diyor. Beklemede olarak kalması gerekiyor diye biliyordum. Sipariş reddinde ise dikkatli olunmalı bazı seçenekler seçilip sipariş (ürün kalmadı, ürün şuan temin edilemiyor gibi) iptal edildiğinde yemeksepeti otomatik olarak sistemi kapatıyor. Desteği arayıp tekrar yemeksepetini tekrar aktif hale getirmelerini istiyorsunuz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, benim buradan anladığım sorun yemek sepetinden kaynaklanıyor… bizim yemeksepeti ile görüşmemizde sorun entegrasyondan kaynaklanmaktadır bilgisi vermişlerdi, neyse umarım bu sıkıntı bir şekilde çözülür…