Yazıcı Sesi Hakkında

Selamlar ;
Bir kaç müşterimizden yazıcı çıktısı geldiğinde sesli uyarı isteniyor. Yazıcı markası olarak xprinter tercih ediyorum. Aclass kullandığımız yerlerde vardı önceden ama bazı sorunlardan dolayı artık xprinter tercih ediyorum. Yazıcının kendi buzzerinden gelen dit sesi mutfaktakı gürültüden dolayı yeterli gelmiyor, bu konuda çözüm önerisi olan varmıdır ? Çekmekce için kullandığımız porta bağlayabileceğimiz bir tetikleyici ile speaker yada farklı bir cihazla yüksek seste sesli uyarı yaptırabilirmiyiz ?

Merhaba,

Aşağıda paylaştığım görseldeki cihaz işinize yarayacaktır.

Cihaz İsmi: Thermal printer buzzer
buzeer

POS External Beeper’ lar var, pos printerlerin yan tarafina felan yapistirilabiliyor.

Ooo güzel de … bu cihazları nerden temin edebilirim Türkiyede ?
Şöyle bir araştırdım da hızlıca , pek içi açıcı sonuçlar çıkmadı.

Şöyle ışıklı ve sesli bir cihaz da varmış …

potentiometerbuzzercircuit

TV-HANDY tamircilerinde sekildeki gibi Buzzer ler vardir dusuk voltajli.
RJ12 kablosundan ölcü aleti ile, kisa bir süreli gelip giden voltaji buldugunuzda/tespit ettiginizde , yukardaki resimde bateriyi kaldirin ve rj12 den gelen voltaji baglayin…JOB ve voltaj geldiginde Buzzer ötecektir…1K lik ayarli POTI ile de sesin yuksekligini ayarlayabilirsiniz.

Ya da alibaba dan 10-20 tane felan siparis verip elinizin altinda kalabilir:
https://www.alibaba.com/product-detail/Bixolon-RBC-100-External-Buzzer-for_60609033788.html?spm=a2700.7724838.2017115.40.2d993852cuoOhZ+

AMAZON da 30 $ gibi uçuk bir fiyat var, keza ALi EXPRESS te de ışıklı bir versiyonu yine 30 $ gibi bir fiyata satılıyor. Sizin verdiğiniz linkteki ürünün fiyatını görünce kalitesinden endişe etmeye başladım, zira printerin kendi buzzerindan daha yüksek bir ses vermeyecek gibi bir hisse kapıldım. :roll_eyes:

Yok yok, gercekten cok buyuk ses cikartiyorlar.
Hatta taktiklarimiz bile sonradan iptal ettirdiler. Cunku belirli bir süre sonra, bütün gün yüksek tonlu BEEEPPP BEEEPPPP BEPPPPP sesleri cok rahatsiz edici bir hal aliyor. Mutfakdaki ascilar artik gina getiriyorlar… :slight_smile:

1 Beğeni

@erkan_kaplan maalesef link verdiğiniz kişi ürünün stoklarında olmadığını söyleyip satıştan da kaldırdı. Siz sanırım Almanyadasınız ? Elinizde varmı veya tedarik edebilirmisiniz ? Diğer yazdığım linkteki fiyatlar pek makul görünmüyor.

@Banned hocam bende musterinin istegi uzerine birkac defa alibaba dan siparis vermistim. Suanda elimizin altinda malesef yok. Pek satilan bir urun degil. Onceden de dedigim gibi belirli bir sure sonra cok kafa utulemeye basliyor ve mutfaktakiler cikartip atiyor. Eger eBay da felan varsa bakip haber vereyim.

EBay da da USA kokenli saticilar var AMA kargolari 34 Euro felan. Almanyaya girdiginde 19% kdv si + 4% Elektronik vergisi oluyor 150 euroya kadar olan almanya disi siparislerde.

Aslinda Telefon tamjrcisi bir arkadasiniz felan varsa eski Nokia buzzer leri felan is gorebilir. 1 kilo ohm luk Poti(ayarlanabilir direnc) taktiginizda sesi de ayarlayabilirsiniz. Printerde ceryan girisine gizleyip buzzer i disari cikartacak sekilde monte ettiginizde is gorebilir.

Hımmm anladım, neyse bir kaç elektronikçi arkadaş var, onlarla bir bilgi alışverişi yapayım.

linkteki yazıcıdan çıkan fişi koparmadığınız sürece sürekli ötüyor ve sesi de baya iyi

Bir dönem Perkon dan almıştım bu cihazlardan. Şu an hala stoklarında var mı bilmiyorum, ama benim aldığım dönem çok iyi ve uygun bir fiyata almıştım

Perkonla görüşmüştüm maalesef ellerinde yok ve uzun zamandır da talep olmamış, bu yüzden getirmiyorlarmış.

Şöyle bir sorun var ; Yazıcı ayarlarında “ Alarm before printing “ ve “ Alarm after printing “ şeklinde iki ayar var. Hangisini seçersem seçeyim, windows sınama sayfası veya başka uygulamalardan çıktı aldığımda yazıcı alarm veriyor ama SambaPos çıktılarında bu alarmı vermiyor.
Bu konuda ne yapabiliriz ? Yazıcı şablonlarına eklenmesi gereken bir kod varmıdır @mehmet hocam @veysel bey @emre bey ?

söyle birsey isinize yaraybilir mi:

```
<XCT>27,40,65,4,0,48,55,2,5
```

Last 3 digits are described as:

* `n`  : tone … not sure what to put here so try something like 5, or 50, or 55, or 500
* `c`  : number of beeps … so 2 beeps
* `t`  : duration x 100 ms … so 5 would be 500 ms = 0.5 seconds

Biraz inceledim ve ofisteki elimin altında test amaçlı bulunan farklı marka bir yazıcıda denedim ama bu yazıcı Aclass marka ve default olarak zaten Buzzer bir beep sesi çıkartıyor.

Bu kodlara göre daha fazla yada farklı tonlarda beep sesi için @emre beyin verdiği bilgilere göre <B22> , <B23> gibi yada
<XCT> formatında yorumlarda yer alan kodları yazıcı şablonunun en altına ekleyerek denedim ama bir farklılık olmadı, yani yazıcı zaten default beep seslerini çıkarmaya devam etti. Sorun yaşadığım yazıcı Xprinter XP-80C modeli ve ESC/POS uyumlu bir yazıcı. Bu yazıcı da şu anda müşteride, ancak gittiğimde deneyebilirim.

Sorunu yazıcı tanımlarından esc/pos uyumlu değilde Window Printer seçerek çözdüm ama fontlar değişti. Bunu da yeni bir şablon yaparak yada yazıcı ayarlarından halletmeye çalışacağım.

1 Beğeni