Virüsten korunma veya virüs programları

Hiç böyle bir virüsle karşılaşan oldumu bunu bize 2. Defa yapıyorlar bu virüsten nasıl korunuruz veya şuan şifrelenen dosyalarımızı nasıl kurtarırız dün gece samba v5 i flşh a yedek aldım enkolayı bilgisayara format atıp sambayı yeniden kurmak sanırım

Crypto yemişsiniz güvenlik yapılandırmaları

1 Beğeni

Geçmiş olsun
Bildiğiniz gibi Sambapos her günsonunda DB yedek alıyor.
İçerisinde kayıtlı binlerce müşteri ve veri olabilir
Bunları otomatik yedeklememiz gerekli Bunun için

Daha sonrasında windows sürümlerini crackli kullanmamız gerekli.
Crack programların %99’u crypto barındırıyor.
Windows güncellemeleri atlamayın.
Güvenlik yapılandırmalarını doğru olduğuna emin olun.
Açık portlarınızı kontrol edin. kapatın
Antivirüs kullanın (crackli değil)
RDP kullanıyorsanız portunu değiştirin.
Bios’a şifre koyun.
En önemlisi Sambapos Kurulu olan pcyi günlük internet kullanımı için kullanmayın.
Kollay gelsin.

1 Beğeni

Yakup bey Eset Smart Security kullanın, bu tür virüslerden korur sizi. Ve mümkünse lütfen lisanslı kullanın. Bir de yanına MALWAREBYTES yüklerseniz Truva virüslerin ve solucan virüslerinin bulaşmasını engellemiş olursunuz.

1 Beğeni

Ben daha temizini önereyim size,
Öncelikle geçmiş olsun DB yedeklerinden griye dönmekten başka şansınız olduğunu sanmıyorum.

Ama bu işin temiz yolu, Crack vb kullanmamak, İş bilgisayarını sadece iş için kullanmak, personelin iddaa takip ettiği bilgisayar değildir, ve son olarak da Microsoft RDP portunu modemden gelen giden herkes açmamak.

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyorki, bilerek veya bilmeyerek bu tür saldırıların %90 ı içeriden bri personel ile yapılıyor. Bilerek daha çok bilmeyerek, elindeki flash diskten Trojan ı müşteri bilgisayarına bıraktığında zamanı geldiğinde bu bomba patlıyor ve sonuç bu.
Personelinize de bu tip crack işlerine girmemesini sağlayın ve temiz kalsın.
SambaPOS’a başladığımız ilk günler haricinde bilgisayarımda hiç bir zaman virüs bulaşmadı.
Hiç bir zaman da Antivirüs kullanmadım, ama bilgisayarıma taktığım her dış kaynağa girdiğim her alengirli siteyede dikkat ettim.
En rahat korunma yöntemi de bence budur.
Yedek candır. :slight_smile:

3 Beğeni

Herkeze çok teşekkür ederim özellikle azad beyin yardımlarıyla bu sorunu hallettik. Ama şunu farkettim aslında virüs bize bulaşmamış biz virüsü davet etmişiz, artık daha dikkatli olucaz, mehmet beyin dediği gibi iş için ayrı bir net alıcaz, sezgin beyin dediği gibi gogle driver a otomatik yedek alıcaz, haftalık flaşh yedeğide alıcam. Herkeze özelliklede azad beye çok ama çok teşekkür ederim,

Saygılarımla…

1 Beğeni