Veri bağlantısı alanı

Merhabalar. Sambapos 5i 2 seneye yakındır tek pcden kullanıyorum. Yanlız ilk kurulum sırasında pek bi ayar yapmadım. Şimdi ikinci bir pc alıp terminal yapmayı düşünüyordum. Sql express sonradan kurdum. Fakat ana pcde yerel ayarlarda veri bağlantısı boş gözüküyor. Teeminale tanıtmak için buraya veri bağlantısı oluşturduğumda ise sambapos ham halini alıyor veriler gidiyor. Backup yapmaya çalıştığımda da hata veriyor. Tekrar veri bağlantısını sildiğimde verilerim geri geliyor. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

İlk kurulum zamanında Sqlexpress kurmadığınız için SambaPOS LocalDB üzerinden çalışıyor.Yapmanız gereken Sqlexpress üzerinde yeni bir veritabanı oluşturup LocalDB’deki verilerinizi Sqlexpressteki yeni açtığınız veritabanına aktarmanız olacaktır.Bu işlem için gerekeli döküman link’ini aşağıda paylaşıyorum.

https://kb.sambapos.com/4-23-local-dbdeki-verileri-sqldeki-veritabanina-aktarma/

Verilerinizin transfer işlemini bitirdikten sonra ikinci bilgisayardaki SambaPOS’a da aynı bağlantı bilgilerini yazarsanız ikinci bilgisayarda terminal olarak Sqlexpressteki veritabanına bağlanacaktır.

2 Beğeni

öncelikle ilginiz için teşekkürler. böyle bir hata alıyorum.

Dökümandaki ilk resime göre Denetim Masası -> Program ve Özellikler de LocalDB’nin versiyonunu kontrol ettiniz mi?

(LocalDB)\v11.0; birde bunla giriş yapmayı deneyin

evet. onla da denedim. Aynı hatayı aldım. Samba posu yeniden yüklesem sorun düzelir mi acaba?

Tamamdır sonda yazan noktalı virgülü kaldırınca oldu. :slight_smile: işleme devam ediyorum şu an

1. Maddede sql server management studio yu gene LOCALDB den windows authenticationdan mi açıcam?

Sqlexpress’e giriş yapacaksınız ve localDB oluşturduğunuz Script dosyasını burada açacaksınız.

1 Beğeni

böyle bir hata alıyorum execute dediğimde

Daha geniş açıdan resmini çekebilirmisiniz ?

Cafe çok yoğun oldu şu an. Programı çalıştırmam lazım. Sakinleşince tekrar çekip yollayacam.

bu şekilde. Farklı isimler de denedim

Bu hatayı almadan önceki adımda Data yolunu değiştirirken de böyle bi hata aldım ama işleme devam ettim.

Bilgisayarınızın hafızası yetmediği için script dosyasını çalıştıramıyor.

1 Beğeni

Güvenli modda hiçbirşey çalıştırmadan yapabilir miyim? Güvenli modda bu scriptler çalışır mı?

Güvenli Mod’da çalışır.Deneyin.

Cmd yi yönetici olarak çalıştırıp komut satırına
sqlcmd -s (bilgisayar adı) -u sa -p sifre -i “scriptdosyasınınkonumu” -o “c:\gunluk.log” şeklinde yazıp entera bastıktan sonra yaklaşık 7-8 dakika sonra işlem tamamlandı. Büyük boyutlu script dosyaları programda sıkıntı yaratırsa bu şekilde cmd üzerinden çalıştırabiliyormuşuz. Değerli yardımlarınız için çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını diliyorum.

1 Beğeni

İşlemleri yaptığım gün yani dün çalıştı. Bugün ise böyle bir ekran ana makinede çıkmış. şimdi dükkana gidiyorum acaba neden böyle bir hata verdi?

Script oluşturmadan önceki Sambapos versiyonunuzla Sqlexpress’e aktardığınızdan sonraki Sambapos versiyonunuz aynı mı ?

Şu an mesela terminal çalışıyo. İşlem yapıyo garsonlar. Akşam günsonu yapmamışlar. Aynı günden devam ediyo. Bu bir problem yaratabilir mi? Günsonunu şimdi yapmaya da korkuyorum. Açılmazsa sıkıntı yaratacak:)