V5 pro kullanıyorum yavaş işliyor artık

Merhabalar 1 senedir V5pro kullanıyorum artık aşırı yavaş işliyor bılgısayar gayet hızlı ama program yavaşladı ilginiz için teşekkür ederim

Datanızın yedeğini alıp, veritabanını sıfırlayın. Böylece eski haline dönmüş olur, yedek aldığınız verilerinizi de isterseniz başka bir pcye kurup, geriye-dönük inceleme yapabilirsiniz.

Yavaşlamanın bir çok nedeni olabilir, eylem ve kural yapınızdan tutun da aşağıdaki nedenlerin hepsi birer etkendir.

Bilgisayarınızın özellikleri nedir ?
Kaç kullanıcınız var ?
Günlük ortalama kaç adisyon işliyorsunuz ?
İşletim sisteminiz ve kullandığınız antivirüs nedir ?
Hangi Sql sürümünü kullanıyorsunuz ?
Veritabanı localde mi çalışıyor ağda bir server üzerinde mi ?
Ağ bağlantılarınız hızı nedir ?
Kullandığınız switch modeli ve özellikleri nedir ?

gibi … Bu soruların cevabını bilebilirsek nasıl hızlanacağınız konusunda daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz.

Tansu bey, veri tabanınızda bulunan tüm hareketleri sıfırlayarak test edebilir misiniz.
Yöntemi denemeden önce veritabanı yedeğinizi almanızı tavsiye ederim.

Yönetim > Ayarlar > Veritabanı Araçları > Veritabanı Görevleri menüsüne gelin aşağıda bulunan “Varsayılan Görev Oluştur” butonuna tıkladığınızda yuklarıda bir satır oluşturacaktır.

Bu satıra tıklayarak Görevi Çalıştır butonuna tıklarsanız, Veritabanınızda bulunan tüm hareketleri siler. Ürünler Müşteriler gibi datalarınız kalır.

İyi çalışmalar

merhaba veysel bey yedeklemeyı nasıl yapabılırım
tesekkur ederım ilginiz için

@Banned doğru söylemiş. SQL 1 yıllık restoran datası ile bu hale gelmez. Koca koca bankalar trilyonlarca hesap tutuyorlar bu SQL üzerinde.

Önce network’ünzüden ve bilgisayarlarınızdan şüphelenin. @Banned dediği gibi aynı SambaPOS konfigürasyonu değişmediyse bilgisayarınızda veritabanı haberleşmesini etkileyen bir şeyler vardır. Onu bulun. Yoksa hem datalarınızdan olursunuz hemde çözümsüz kalırsınız.
Mesela yıllar önce benzer şikayetli bir kullanıcınımızın sorunu Torrent den film indirmeyi çok seven bir garson arkadaş çıkmıştı :slight_smile:

MEHMET BEY merhaba @Banned abının dedegını yaptım eskı verıler sılındı program hızlandı ama gecen sene bılgılerı gıtt :face_with_raised_eyebrow: tesekkur ederım ılgınız ıcın

Ben size veri silinmesi ile ilgili herhangi bir bilgi aktarmadım, bir yanlış anlama var sanırım.

2 Beğeni

evet ben yanlıslıkla yaptım bastımm gıttı :slight_smile:

1 Beğeni