Ürün Reçetelerindeki Stok Kartlarını Farklı Depolardan Düşürmek

Merhabalar; Alkollü hizmet veren bir işletmedeki cost control sistemini kurup etkili analiz edebilmem için program üzerinde şu şekilde depolar tanımladım.
Mutfak Deposu: K. Etler, B. Etler, Sebzeler, Baharatlar, Bakliyat, Konserve, Süt Ürünleri, Temel Gıda vs
Bar Deposu: Meşrubatlar, Biralar, Şaraplar, Importlar vs.

Malzeme alımlarımı hedef depodan seçerek istediğim depoya gerçekleştiriyorum.
Adet bazlı ürünlerimi istediğim depodan reçetesel düşüşünü de sağlayabiliyorum.
Ancak Bir reçetenin içerisinde bulunan stokları ilgili depolarından düşüremiyorum.

Ör: ROSE SANGRIA REÇETESİ
HAVANA CLUB3 70 CL SM CL 6
TERRES DE BERNE 75CL SM CL 6
FRESH BOGURTLEN SM KG 0,008
FRAMBUAZ FRESH SM KG 0,008
LIMON SM KG 0,07
SERBET GELINCIK SM ADET 0,25

Reçetesini örnek vermiş olduğum ROSE SANGRIA Ürünümün stok düşüş depo etiketi Importlar Deposu olduğu için yalnızca içindeki import olan stoklar deponun içerisinden düşüyor, diğerleri yani frambuaz-böğürtlen-limonun alımı ilgili depoya fakat reçeteden düşüşü yerel depodan gerçekleşiyor. Böylelikle durumda karışıklık meydana geliyor.
Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Bkz. https://kb.sambapos.com/4-16-urun-bazli-depo-takibi-nasil-yapilir/

Mehmet Bey; merhabalar ifade etmeye çalıştığım noktada tüm uğraşlarıma rağmen malesef işin içerisinden bir türlü çıkamadım. Size durumu bu şekilde anlatmaya çalıştım. Saygılarımı sunuyorum, başarılı çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

1. Satış Ürünlerim Şu şekildedir.

2. Tanımlamış Olduğum Örnek Depolar

3. Ciğer Şiş Ürünümün Reçetesi

4. Etler Deposuna Alım Gerçekleştiriyorum

5. Satış Yapıyorum

6. Etler Deposunda Oluşan Son Durum Şu Şekilde

Bu durumun bir yöntemi var ise yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Teşekkür ederim.

Depolar birden fazla fiziksel depo varsa kullanılan bir özellik. Yerel depo dışında bar ya da mutfak da birer depo olarak takip edilebilir. Mehmet’in verdiği dökümanda örneklendiği gibi birden fazla mutfak olması durumunda hangi mutfağın ne kadar et tükettiği takip edilebilir. Bunun dışında satıcılar da birer depo olarak tanımlanıp hangi satıcıdan ne almışız takibi de yapılabiliyor.

Anladığım kadarıyla sizin yapmak istediğiniz daha çok ürünleri kolay bulmak için gruplama yapmak. Fiziksel olarak her şey yerel depodan takip ediliyor. Bu durumda ayrı depolar tanımlamak yerine ürünlerin Depo Kodu alanını kullanabilirsiniz. Bu şekilde ürünler daha düzenli bir şekilde listelenir.

Emre Bey merhabalar öncelikle açıklamanız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizde haklısınız ben aslında ürünleri katagorilerine göre sınıflandırıp ilgili birimlerine olan yansıma maliyetlerini belirlemek de istiyorum. Fakat şu şekilde başka bir örnek ile aktarma yapayım.
Bir firmamın cost sistemini kuruyorum. Burası Büyük bir balık restoranı işketmede iş akışını şu şekilde kurmak istiyorum.

1 Ana Depom var tüm alımlar buraya yapılıyor

Transfer oluşturduğum Koltuk altı depolarım
1 Balık&Et grubu koltuk altı depom
1 Mezeci Koltuk Altı Deposu
1 Arasıcak Koltuk altı Deposu
1 Salatacı Koltuk altı Deposu
1 de Meyve Deposu
Mutfak Sarf Mlz. gibi kısımlara ayırıp;

Ana depodan bu koltuk altı depolarına transferleri yapıp, transferi gerçekleşen depolarından da reçetesel düşüşlerini sağlamak istiyorum.

Amacım Satış gruplarına göre net hammadde tüketimlerini görebilmek ve çarpan maliyetlerini toplamda görebilmek, aynı zamanda bunu yaparken de kendi birimlerinde oluşan zayi, kaçak vs. gibi durumları görebilmek istiyorum.

İşletmede MUTFAK DEPOSU ve BAR DEPOSU
oluşturduğumuzda ise şöyle bir durumla karşılaşıyorum

Satış ürünüm: Kalamar
Stokları:
kalamar - mutfak deposu
Un Galeta - mutfak deposu
Yağ Kızartma - mutfak deposu
EfesPilsen 50cl - bar deposu

Kalamar satış ürünümün depo etiketi Mutfak Deposu
Yani her kalamar satışımda reçetesi içindeki stoklar mutfak deposundan düşüyor ve EfesPilsen mutfak deposunda olmadığı halde mutfak deposunda görünüyor ve düşüyor ama EfesPilsen in alışı Bar deposunda görünüyor.

@CeyhunArat bir dk. işler karıştı :slight_smile: Şimdi önce şunu bir anlayım. Mezeciye 1 kg. domates verdim, Salatacıya 2 kg. domates verdim. Mezecide kaç kg. domates var, Salatacıda kaç kg. domates var gibi bir ihtiyaç mı var? Bunu domatese depo seçerek zaten çözemeyiz.

Bunu genel olarak söylüyorum. Eğer bir ürünün spesifik olarak hangi depoda ne kadar olduğu sorgulanmıyorsa muhtemelen ek depolar tanımlamak yerine envanter raporları üzerinde gruplandırma yapmak daha pratik bir çözüm olacaktır.

Emre Bey evet durum biraz karıştı gibi görünüyor. :slight_smile:

Koltuk altı depo sisteminde çalıştıracağım firmalar var onlarda demiş olduğum gibi bir depocu var içeriye ana depoya malzemeler alınıyor sambapos a kayıt ediliyor. Ana depodan da oluşturduğum birim depolara transfer ediliyor. Böylelikle birimler ihtiyacı olan malzemeyi depocudan alıp kayıt ettiriyor. Bu birimlerin hepsinin kullanmış olduğu ürünler belli olduğundan dolayı Dönem başı stok tutarı+dönem içi alışlar-dönem sonu stok tutarı= Net hammadde kullanımını bulup, (zayiler, fireler düşüldükten sonra) aynı birimdeki satış ana gruplarına yansıtıp Cirodaki katkı payı ve çarpan maliyetlerini hesaplıyorum.

Şu durumun içinden çıkabilirsem şayet gerisi gelecek de takıldım kaldım bu noktada

Örnek dökümanda anlatılan konu ürün bazlı olarak hammadeyi farklı depolardan düşmeyi sağlamak. Yani pakistan yemeği satınca pakistan mutfağındaki et düşüyor, tayland yemeği satınca tayland mutfağındaki et düşüyor. Burada et fiziksel olarak her depoda var. Kullanıcı hangi depoda ne kadar et olduğunu ve tüketimi takip etmek istiyor. Bu nedenle bu şekilde bir ayrım yapıyoruz. Depoların kullanım amacı bu. Hangi ürün hangi depoda ne kadar var takip etmek.

Sizin örneğinizde et et deposunda, baharat baharat deposunda, yeşillik yeşillik deposunda. Her ürünün türüne göre girdiği çıktığı özel bir deposu var. Yani siz burada fiziksel olarak bir üründen hangi depoda ne kadar olduğunu değil bir nevi gruplandırma yapmak istiyorsunuz. Bunun için de depo özelliğini kullanmak istiyorsunuz. Koltukaltı deposu dediğiniz olayı raporlarında gruplandırma özelliği olmayan bir program bu tür raporlama sorunlarını çözmek için icad etmiş olabilir. Türkiyede çok sorulduğu için böyle yorumluyorum çünkü bu takip şekli bize özel bir alışkanlık galiba, yurtdışı kullanıcılarımızdan hiç depoları bu şekilde kullanmak gibi bir talep gelmiyor. Gruplandırmaları raporlar üzerinden zaten istediğimiz gibi yapabiliyoruz. Bu çok daha iyi bir çözüm çünkü örneğin içecek maliyetlerini yerli / yabancı içki ya da viski / şarap şeklinde değişik boyutlarda analiz edebilirsiniz. Bunun için yerli içki deposu diye bir depo açıp içkileri oraya transfer etmeye ihtiyaç yok.

Son versiyon ile birlikte stokları da ürünler gibi özel etiketleyebiliyoruz. Bu özelliği kullanarak hemen şöyle bir rapor çıkarabiliriz.

[REPORT:1, 1, 1, 1]
>İsim|Tüketim|Birim Maliyet|Toplam Maliyet
@{REPORT CONSUMPTION DETAILS:IT.Tür.asc::,}
>$1
{REPORT CONSUMPTION DETAILS:C.Name,C.Consumption,C.Cost,[C.Consumption]*[C.Cost];0.00:(IT.Tür=$1)}
>>Toplam|{REPORT CONSUMPTION DETAILS:[([C.Cost]*[C.Consumption]).Sum]:(IT.Tür=$1)}

Özel etiketlere IT alanı üzerinden ulaşabiliyoruz. Ben içecekleri Soğuk İçecek / Sıcak İçecek diye ayırdım. Siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Ek olarak tüm ürünlerin yerel depoda olması ürünler karışık listeleneceği için depo ekranından takip etmek zor olabilir. Bunun için de Depo Kodu özelliğini kullanarak benzer ürünlerin gruplanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca az bilinen bir konu olduğu için hatırlatayım tüm listeleme ekranlarımızda olduğu gibi CTRL+F fonksiyonunu kullanarak arama yaptırabilirsiniz.