Ürün Özelliklerinin Stoktan Düşülmesi

Merhaba değerli arkadaşlar.
Pizza işletmesi olan bir müşterim var. Size olayı şöyle anlatayım.
Pizza için reçete hazırladığımızda (Un, su, pizza malzemeleri) pizza malzemeleri de bu reçete dahilinde hazırlanmaktadır.
Pizza adı X olsun. Bu X pizzasının içerisinde standart malzemeler olsun diyelim.

X pizzasının içeriği: Un, su, salam, mozarella, jambon ve zeytin. Bunlar X pizzasının içerisinde reçeteye gram değeri belirtilmiş malzemeleridir.

Fakat müşteri dedi ki; “Ben X pizzasında zeytin olmasını istemiyorum.”

Eski versiyonlarda istenmeyen bölümüne “- Zeytin” diyorduk fakat stok reçete konusu işin içinde yoktu. Maksat istemediğini belirtmek maksatlı bir sipariş etiketiydi.

Bu durumda standart malzemenin stoklardan eksilmemesini ve reçeteye bunun yansıtılmamasını nasıl sağlarız?

Özet olarak, standart malzemeleri olan pizzalardan istenmeyen malzeme belirtilecek, istenmediği için de stoklardan düşmeyecek. Umarım açıklayabilmişimdir.
Saygılarımla.

Merhabalar

Sipariş etiketleri oluşturup bunları stok ile bağlamayı biliyorsan konuya ortadan giriyorum
her sipariş etiketi için Mozarella Extra ve Mozarrella yok tarzında etiket oluşturacaksınız

1.Yöntem

Mozaralle Extra için ne yapacağınızı biliyorsunuz
Mozarella Yok için Extrada ne yapıyorsanız aynısı yapacaksınız Yalnız Bir farkla
Etiketin başına ! işareti koyacaksınız.

Nornalde 100 gr düşüyor ise SambaPOS ! işareti görünce es gececek

1. Yöntem

İlgili üründe etiketler otomatik ekli gelecek. kaldırdığınız zaman stoktan düşmeyecektir.

stok2

Kolay Gelsin

2 Beğeni

Yada sezgin beyin anlattıkları dışında aşağıdaki dokümanıda inceleyebilirsiniz

https://kb.sambapos.com/2-3-5-f-urune-bagli-siparis-etiketleri-ile-stok-dusurme-nasil-yapilir/

1 Beğeni

Yani reçete içerisinde zaten standart olan bir özellik “!MozarellaYok” etiketi eklendikten sonra (Sizin belirttiğiniz gibi) ve bu da sipariş esnasında belirtildiği zaman stoktan düşmeyecek doğru anladım değil mi?

Teşekkür ederim Emre bey. Bu kısımlar tamam. Reçete içerisinde varsayılan olup, olan özellik istenmediği vakit stoktan düşmemesi adına sorduğum bir sorunun cevabını aramıştım. Paylaşımınız için yine de teşekkür ederim.

! Operatorunu kullandiginiz zaman dusmeyecektir

1 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

Anladım.Dokümanı aynen uygulayın zaten etiketi seçmezseniz düşme olmaz

1 Beğeni

Merhaba tekrardan. Dediğiniz şekilde operatorü ! olarak kullanmama rağmen stoktan düşmeye devam etti. Aslında reçetesi yapılan bir ürün içinde, reçetede var olan bir ürünün istenmemesi halinde stoktan düşülmemesini istemiştim. Yani X bir ürün adisyona işlendiğinde, o ürüne ait ne kadar stok reçetesi var ise hepsi düşecek. Bunda sıkıntı yok stoktan düşüyor. Ama müşteri reçeteye dahil olan ürün istenmediği halde stoktan düşmemesi gerekiyor.

Nasıl yaptığınızın görsellerini pylaşırmısınız

1 Beğeni

Tabi ki. Görselleri oluşturduktan sonra buradan cevaplayacağım. Teşekkür ederim.

1- Önce Ürün Girişlerini Yaptım.

2- Stokları Ekledim.

3- Reçeteyi Oluşturdum.

Margarita Pizza Olarak Müşteri İstediği Vakit; Otomatik Olarak; Mozarella, Salam, Sıvı Yağ, Sucuk, Un Ve Zeytin Stoktan Düşecek. Buraya Kadar Sorun Yok.

Fakat İsteğim Şu:
Müşteri Pizza Siparişi Verirken Dedi ki; “Salam Ve Sucuk İstemiyorum.”
Böylece Stoktan Salam Ve Sucuğun Düşmemesini Nasıl Sağlayabilirim?

İlk cevabimi uygularsan calisacaktir

Dediğiniz gibi sipariş etiketi olarak da tanımladım ve ! operatörü ekleyerek de yaptım olmadı. Sanırım hatalı işlem yapıyorum. Yarın daha geniş bir şekilde konu açarak sorarım yetkililere. Teşekkür ederim konuya olan ilginiz için.

Doğan bey tekrar merhaba,

Benim paylaştığım dokümanı aynen uygularsanız istediğiniz herşeye ulaşacaksınız.Zaten yapılan bu dokümanların tam olarak ta amacı budur.Dokümanu dikkatli bir şekilde incelerseniz önce normal stoktan düşmesi gerekenler seçiliyor daha sonrada etikete bağlı stokların seçildiğinde düşeceği görsellerde yazılı dokümana ait bir görseli aşağıda paylaşıyorum.Tam olarak bahsettiğiniz şey olduğuna eminim.

https://kb.sambapos.com/2-3-5-f-urune-bagli-siparis-etiketleri-ile-stok-dusurme-nasil-yapilir/

Ayrıca bu işlemleri uyguladıktan sonra aşağıdaki dokümanıda yapmanız lazım ki otomatik olarak etiketler seçili ürünün altına gelsin.Müşteri istemediği içeriği çıkarttıktan sonra sizde etiketi kaldıracağınız için etikete bağlı olan stok düşmeyecektir.

https://kb.sambapos.com/2-3-8-e-urun-siparis-etiketleri-otomatik-nasil-eklenir/

1 Beğeni

bunu uygula yeter

1 Beğeni

Emre Hocam Tamam Şimdi Oldu. Kafam Doluyken Yapmaya Çalıştığımdan Beceremedim. Otomatik Özellik Ekleme Konusuyla İş Çözülmüş Oldu. Peki Şunu Merak Ediyorum. YemekSepeti ve Getir Üzerinden Gelen Siparişlerde Stok Sistemi Otomatik Olarak Düşüş Sağlıyor mu? Yani Bizim Stok İçin Tanımladığımız Özellikler YemekSepeti İle Entegre Olabiliyor mu?

Yemek Sepetinde ürün eşleştirme olduğu için reçeteye bağlı olan stoklar düşecektir.Ancak etiketilerinde stoktan düşebilmesi için Yemeksepeti’ndeki içerikler ile SambaPOS’ta bulunan etiket isimlerinin birebir aynı olması gerekir.Çünkü sipariş onaylandıktan sonra stok düşümü yapıldığı sırada reçete içindeki etiket ismini arayacaktır.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim Emre bey.