Ürün Maliyetlerinde Dikkat Edilecek Adımlar

Merhaba

Reçete ve Stok kartlarını açtıktan sonra alım yaptığımda ürün maliyetlerinin yanlış çıktığını farkettim.

Kilosu 93.5 TL olan Somon Füme’ den 60 gr kullandığım salatanın maliyeti 3.6 lira çıkıyor.

Veri tabanını gönderdim

İlker bey merhaba;

Veritabanınızı inceledik. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi var olan Alım Fişlerinden çok daha fazla Somon Füme almışsınız. sonra da Alım fişlerini silmişsiniz.
Muhtemelen bu alım fişleri ile de çok daha uygun fiyatlara almışsınız ve sonunda elinizdeki Somon Füme’nin size ortalama maliyeti 61.29 TL olmuş.
Çünkü hiç bir zaman Fiili Seviye kontrolü yapmamışsınız.

Reçetenizdeki diğer hiç bir ürünün Alımını yapmamışsınız (Roka ve Domates hariç) onlarıda çok az almış veya Alım belgelerini silmişsiniz. Reçetedeki diğer stokların alımlarını yapmamışsınız.

Sonuç olarak alım olarak girdiğiniz Somon Füme size ortalama KG maliyeti 61.29 TL olmuş. 60 gr kullandığınızda da bahsettiğiniz gibi 60 gr için (çünkü reçetedeki sadece o ürünün girşi var) 3.68 TL maliyet hesaplamış.

Hatalarınızı ve düzeltme yöntemine gelecek olursak, Bu kadar çok reçete ve stok için neredeyse hiç alım yapmamışsınız.
Bir milat tarihi belirleyerek, o milatta tüm stoklarınızı sayarak GünSonu yaptıktan sonra, tüm stokların fiili seviyelerini girmek ve bu milattan sonra tüm alım fişlerini düzenli olarak girmektir.
Bu tarihten sonra tüm maliyetleriniz doğru bir şekilde hesaplanacaktır.
Eğer şu an elinizde Somon Füme yoksa, Fiili seviye den elinizde kalan miktarı girmelisiniz ki, sonrasında yapacağı maliyet hesapları önceki alımları hesaplamaları bozmasın.

Tekrar sonuca bakacak olursak, Tüm Alım fişlerinizde sadece 3 Kg Somon Füme alımı olduğu halde elinzide 4.55 kg Somon Füme var. (Evet tüm alım fişlerine baktım, zaten sadece 15 tane :slight_smile: ) İlk yapmaya başladığınızda ucuz fiyattan alıp sonradan pahalı alınca ortalaması bu fiyata gelmiş.

4 Beğeni