Turnike Geçişinde Otomatik Satış

Merhaba,
Çok emin olmadığım bir konuyu sormak istiyorum, Daha önce deneyan yapan var mı diye.

Bir müşterim her müşterisine bir kart dağıtmakta. içerideki tüm satışlar bu kart üzerinden müşterinin hesabına aktarılarak yapılmakta. Buraya kadar sorun yok.

Girişte bir turnike bulunmakta ve turnikeden her geçişte SambaPos un okutulan karta satış yapması istenmekte.

Kafamdaki senaryo turnikenin tetiklenmesi ile okutulan kart numarasına satış hareketini sambayı bypass edip doğrudan db ye yazmak. Ancak bu şekilde doğrudan db ye veri yazmak çok istediğim bir şey değil. İleride ön görmediğim sorunların çıkmasından çekiniyorum. Farklı bir yöntem ile bu iş mümkün olabilir mi?

Peki turnike açılışındaki tetik ile hangi ürünün satıldığını nasıl belirleyeceksiniz ?
(Aslında tam da anlamadım ama yapmak istediğinizi …)

her geçiş sadece tek bir ürünü satacak, yani ürün seçimi gibi bir şey söz konusu değil.

Giriş bedeli adında bir ürün düşünün. sadece o ürünün satışını karttan okuduğum cariye yapacağım.

Otopark giriş çıkış işlemi yapacaksınız sanırım …
Yapılabilir ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.

Merhaba bende tam olarak anlayamadım :slight_smile: anladığım ise kartları cari hesap olarak kullanmak istiyorsunuz ?

Elimden geldiği kadar açık olarak anlatayım :slight_smile:

Senaryo şu şekilde. Müşterimiz bir aquapark. İçeride herhangi ürün/hizmet almak için para kullanılmıyor. Tüm alış verişler kart ile yapılıyor. Bu yüzden tüm müşteriler zaten bir karta sahip ve hesaplarına önceden yeteri miktarda bakiye yüklenmiş. Bu kısım için sambanın müşteri hesapları bölümünü kullanıyorum.

Yapmak istediğim bölüm ise şu:
Giriş adında bir ürünüm var. Turnikeden her geçişte müşterilerim kartlarını okutup geçiyorlar. Bende her geçişte otomatik olarak bu giriş ürününün satışını yapmak istiyorum. Turnike her geçişte kartın bilgisini bana veriyor ve bir tetikleme başlatabiliyor. Bunları kullanarak doğrudan db ye bir satış hareketi girebilirim. Ancak bu kısımdan emin olamıyorum. İleride ön göremediğim sorunlar çıkmasından endişelendiğim için sambanın böyle bir yeteneği varsa doğrudan onu kullanmak istiyorum.

Anladığım kadarı ile
Eylem kural ile kart okutunca ürün satışı yapabilirsin.

@Sezgin
yapmaya çalıştığım aslına bakarsan bu. ancak bu kuralı dışarıdan nasıl tetiklerim? onu halletmeye çalışıyorum

Bu eylem kuralları denedin mi

1
2