Siparis etiketlerinin bazilari neden otomatik olarak secili gelmiyor?

Merhabalar,

Her menü hazirlayisimda hep ayni sorunla karsilasiyorum. Yaptigim siparis etiketlerinin hepsi geliyor fakat ISARETLENMIS olarak yarisini gosteriyor yarisini göstermiyor. Ekonomi bakanin dedigi gibi, “Bakin burasi cok önemli!” kismi nedir bu isin pratik kismi? Gozden kacirdigim nokta nedir?

Senaryo söyle;

Bir ürün var:
B2 Vegatarisch Set 2

Bu ürünün 5 adette etiketi var;

Menu de Siparis etiketleri bölümünde böyle tanimli;

Bu ürünün siparisini aldigimda, Etiketleri seciyor;

Fakat ürünün üstüne tikladigimda bazilari secilmis durumda bazilari ise SECILMEMIS durumda.

Müsteri diyelim bu durumda REIS etiketini kaldiramiyor.

Sorum su:
Bazi etiketler secilirken neden bazi etiketler SECILI olarak gelmiyor?

Tesekkürler
E. Kaplan

Fakat bazilari tam SECILI olarak sorunsuz calisiyor.

Örn;

Baska calismayan örnek;

Bu seferde 3 tanesi secili, 2 tanesi SECILMEDEN geliyor

Buda tablelerdeki goruntusu;

Kelimeleri karistirdim (sondaki harfleri ayirdim, veya araya TIRE isareti koydum), hepsini duzgun ve SECILI halde gosteriyor;

Kelimeleri duzeltiyom, bu sefer gene SECILMEDEN geliyor;

@veysel @mehmet hocam nedir bu isin önemli tarafi?

image

i harfine dikkat edin.
Normal standart i harfi yerine sapkali i harfi koyuyorum. Bu sefer sorunsuz secili geliyor.
Normal i ile tekrar degistiriyorum, bu sefer secili olarak gelmiyor.

Erkan bey gönderdiğiniz veritabanını inceledik
Aynen bahsettiğiniz gibi davrandı bizde de. 2. defa karşılaşıyoruz bu sorunla.

İlk karşılaştığımızda bir Portekiz veritabanıydı, oda sizin gibi SQL Veritabanının Collaction ını Latin 1 olarak set etmişti.
Biz Türkçe tanımlamalarımızı da bu durumla hiç karşılaşmadık.
Buradaki detay birebir aynı yazılmasını gerektiren ve virgül ile trim yapan bir yapı var.
Aynen birebir elle sizin verdiğiniz tag isimlerini vererek ve ürün adlarını aynı şekilde tanımlayarak TR Collection una sahip bir DB de sorun yaşamadık.

Db yi kendi bilgisayarınızda farklı bir Collection seçerek sizde test edebilir misiniz? Bizde kod tarafında bu ayrımı ortadan kaldıracak iyileştirmeler üzerine çalışalım.

Şuradan faydalanabilirsiniz, https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/collations/set-or-change-the-database-collation?view=sql-server-2017

1 Beğeni

degistirdim…

Fakat bu seferde SambaPOS giris yapamiyor…
SQL-Serveri 2-3 kez restart ettim. PC yi restart ettim.

Sonuc; Sambapos acilmiyor :frowning:

C:programdata içindeki txt dosyasını değiş

C:\ProgramData\SAMBAPOS\SambaPOS5\SambaSettings.txt
bunu aç ilgili yeri sil
<ConnectionString>Data Source=*****; User Id=sa; Password=1234; Database=****;</ConnectionString>

@YILDIZHANPOS hocam sorun ConnectionString de degil, ki SQL Manager veya HeideSQL sorunsuzca login yapiyor…

@mehmet

Hocam farkli Collation lari denedim, fakat dedigim gibi, Sambapos hata verip acilmiyor.

Verdigi hata mesajini takip ettigimde sunu söylüyor:
Türkcesi= “version adindaki colum gecersiz”

Detaylar icin bkz;
https://paste.ubuntu.com/p/Mp8yVZmDyc/

Not: Suanda Sambapos sadece LATIN_General_CI_AS ile acilip sorunsuzca acilip kapaniyor…Diger Collation larin hic birisi ile acilmiyor. Verdigi hata hep ayni.

Resimde connection hatası varda o yüzden

Microsoft da tavsiye olarak LATIN1_General_CI_AS i önermis.

_CI_AS 2 :Case-insensitive, accent-sensitive, kana-insensitive, width-insensitive

Hepsi insensitive …

Data Source=*****; User Id=sa; Password=1234; Database=****;

@mehmet
Hocam baska bir ipucu:

Algensalat Etiket gordugunuz gibi farkli ürünlerde fakat AYNI isimde 6 kez tekrarlanarak tanimlanmis. Ve bunlardan SADECE 1 tanesi secili olarak geliyor, ama digerleri gelmiyor.

Sanki icimden bir ses, kod tarafinda SORT ederken sorun yapiyor gibi bir his var.

Bunları sil dene

<ConnectionString></ConnectionString>

Bunlar kalsın…

Hocam ilgin ve alakan icin cok tesekkür ederim.
Yukarda da belirttigim gibi, sorun ConnectionString de degil…SQL Manager veya ona benzer baska SQL Browserlerin hepsi (örn: HeideSQL) sorunsuzca connection yapiyor. SQL Server icine giriyom, geziyom, komut uyguluyom vs…vs…

SQL Collation (Sort yani siralama) degistigi zaman Sambapos un calismasi icin gerekli olan bir olan “version” (degisken veya colum, artik orasi neyse ) adinda birseyleri bulamiyor.

Resimdede gorebileceginiz gibi, dosyanin ismini degistirdim, sildim, yeniden baslattim…vs…vs…vs…SQL Collation (siralama) degistigi zaman Sambapos sql server ile iletisime gecemiyor. Sorunum bu. ConnectionString degil.

Dediğimi yapın açılır