Sipariş Etiketleri Özelleştirme

@veysel bey

Sipariş etiketlerinde şunları yapabiliyor muyuz?

Örnek olarak “Karışık pizza diye ürünümüz var
bunun 10 tane sipariş etiketi var
Her birinin fiyatı 1 TL olsun”. diyelim
Soru: sipariş etiketlerinde ilk 5 ürün ücretsiz geri kalanlardan fiyat yansıtacak. Bu mümkün mü?

Burada dikkat edilmesi gereken müşteri her hangi 10 sipariş etiketinden seçim yapabilir.

Ben böyle bir sorunu aynı sipariş etiketlerini biri fiyatlı biri fiyatsız olmak üzere gerekli ürüne tanımladım. Pizza ürü seçtiğiniz zaman ücretli ve ücretsiz iki etiket grubu önünüzde oluyor. Benimki kendimce bir çözüm tabi, başka çözümlere de açığım

1 Beğeni

@aligokaslan bunu çok değişik şekillerde çözmeye çalıştık ama operatör açısından da kullanımı en kolay yöntem bahsettiğiniz yöntem. Ücretsizlerden Max 5 tane seçebiliyor, ücretlilerden istediği kadar seçebiliyor. Bunun yanında müşteri bir gün “karides ne olursa olsun hep ücretli olacak” gibi istisnalar koymaya kalkarsa o zaman çözüm de çok basit oluyor.

@emre doğrusu ve en kolayı bu bence de. Teşekkür ederim alakanız için

Şöyle yapılırsa daha iyi olur giibi
Kumpir de ilk 5 malzeme free
Devamı fiyatlı
Ürün özelliklerinde free diye bölüm olsa
Sipariş etiketi adı ve miktarı belirsek süper olur

V2 hiç kullandınız mı bilmiyorum ama SambaPOS açısından olayın gelişimi şu şekilde oldu. Örneğin sipariş etiketlerine fiyat belirleme özelliği ekledim diyelim. Programı kullanan bir çok kişi var. Farklı ülkelerden, farklı alışkanlıklar, farklı uygulamalar… Bunların hepsi birer istisna ortaya çıkarır. İstisnaya programcılık dilinde “if” diyoruz hepiniz biliyorsunuz. Bir örneğini sen verdin. Diyorsun ki evet benim sipariş etiketlerimde fiyat var ama eğer miktar > 5 ise var. Değilse hepsi ücretsiz olsun. Sezgin V2 de ben bu istisnaların hepsine bir parametre koyarak çözmeye çalıştım ama bir ülkede eğer ürün masaya servis edilirse Tax var dolayısıyla eğer paket servis ise sipariş etiketleri için tax hesaplanmasın. Başka bir adam diyor ki 3 peynir çeşidinden ya da salam / sosis / pepperoni seçeneklerinden sadece 1’i ücretsiz olsun diğerleri ücretli olsun. Başka biri diyor ki eğer size small ise 3 large ise 4 tane ücretsiz olsun. Diğeri diyor ki eğer karides seçerse o hep ücretli olsun. Şimdi bunlar aklıma bir çırpıda gelenler. Günün saatine, seçilen müşteri tipine, şuna buna bağlı o kadar çok istisna var ki bir noktadan sonra önünüze yüzlerce seçenek çıkıyor. Dolayısıyla istisnaları seçenekli / parametrik yapmak yerine kural / eylem yapısı üzerinde çözme kararı verdik. Her ülkede popüler olan SambaPOS benzeri programlar var, bu programlardan gelen alışkanlıklar var, dolayısıyla herkes bir şekilde SambaPOS’u alıştığı programa benzetmeye çalışıyor ve biz de bunun yapılabilmesi için kural / eylem yapımızı sürekli geliştiriyoruz. Sonuç olarak demek istediğim bu tür bir talep için biz hiç bir zaman bir seçenek koymayız. Bunun “Order Tagged” event’i içinde bir şekilde istediğimiz istisnaları belirleyerek “Update Order Tag Price” eylemini çalıştırarak yapmamız gerekiyor ki her istisna için bir kutucuk açmak zorunda kalmayalım. Ha bunu düşündüğün şekilde yaparsan operatör bazı durumlarda hangilerinin ücretli hangilerinin ücretsiz olduğunu belirlemekte zorlanacak. Sen bu zorluk olmasın diye 5 free gerisi 1 TL diyerek konuyu basitleştirmişsin ama normalde hem fiyatlar tüm seçenekler için aynı olmuyor hem de müşteri siparişi her zaman önce ücretsiz seçenekler sonra ücretli seçenekler olacak şekilde doğru sırada vermiyor. Burada müşterinin onu çıkaralım, yerine şunu koyalım falan diye operatörü zorladığı durumları hesap etmek gerekiyor. Bu nedenle bunların ayrı olmasının operasyonel açıdan daha basit olduğunu söyledim.

Bak bir örnek göstereyim. Burada seçilen porsiyona göre seçilecek etiket sayısı değişiyor. İçlerinde ücretsiz seçenekler de var, ücretli seçenekler de var.

Bu da örneğin dondurma için çok daha farklı bir uygulama.

Bütün mesele bu kadar çok farklı çalışma şeklini destekleyebilmek.

Ha bu arada istediğin çalışma şeklinin örneğini de ekleyim de kimsenin aklına “yapamıyor kıvırıyor” gibi düşünce gelmesin :slight_smile: Bunu neden seçenekli yapmadığımızı anlatmaya çalışıyorum.

İlk iki seçenek free gerisi ücretli.

Bu da kuralı

3 Beğeni