Sifirli Ürünleri menüde gösterme / Adisyonda tutabilme

Merhabalar,

Sifirli ürünler ile basim biraz daha dertte. :slight_smile:

Bizde Groupon (www.groupon.de) adi verilen ve bir cesit kupon olarak tanimlayabilecegimiz satislar var. Müsteri Online olarak bir restaurant icin Groupon satin aliyor ve restauranta gidip yemegini yiyebiliyor. Online satin alindigi icin müsteri bunlari indirimli aliyor ve hem müsterinin hem Online saticinin hemde Restaurant sahibinin isine geliyor. (Groupon Firmasi ile Restaurant isletmecisi haftalik olarak satilan kuponlarin ücretini bir sekilde bankaya havale ediyorlar)

Bu Groupon’lar icin alt yapiyi sambapos da ayarladim sorunsuz bir sekilde calisiyor. Fakat düsünemedigimiz ve bugun basimizdan gecen bir garip olay yüzünden, cikmaza girdim :slight_smile:

Anlatayim:
Müsterinin birisi Online olarak 2x Groupon satin aliyor ve restauranta gidiyor. Ücretini Online ödedigi icin, Groupuon Menüsünden yiyor. FAKAT ICECEK ISTEMIYOR. :slight_smile:

Suana kadar buldugum yöntemde müsterilerin ICECEK DE alacagini hesaba kattigim icin, Adisyonda söyle gözüküyor;

image

Yani siparislerde Fiyat varsa sorun yok.

Fakat bu müsteri, (hani olacak ya, oda bana denk gelecek) icecek almadigi icin asagidaki sekilde gözüküyor;

Masanin Toplami SIFIR oildugu icin, NE SIPARIS alinabiliyor, NEDE Mutfaga siparis gönderilebiliyor.

Sorum söyle;
Girilen ürünlerin TOPLAMI SIFIR olsa bile, bunlari masada SANKI masa acikmis gibi nasil tutabilirim? Böyle bir imkanim var mi?

Not:
Bugun deneme amacli olarak Groupon Fiyatlarini 0,01 olarak yazdim, Simdilik tutuyor gibi gözüküyor fakat bu seferde Müsteriler 1 Cent yüzünden tantana etmeye baslamis. (Malum burasi Centler ülkesi, 100,1 Cent benzin depo koyacaksiniz, adam bizden o bir cent i ister)

Her türlü öneri ve fikir icin simdiden tesekkürler
Erkan Kaplan

Bence kurguyu baştan yanlış planlamışsınız.
Grupon için bir fiyat belirleyin. Her müşterinin ki de farklı ise onu da Fiyat Değiştir ile değiştirsin.
Sonra bir de yeni bir Ödeme Tipi tanımlayın.
Grupon adında.

Ödeme sayfasında Grupon fişlerini bu ödeme tipi ile tahsil etsin, kalan başka ürün varsa onları da kendi ödeme tipleriyle.
Netice de restoran Grupon a bu ay satacağın biletleri XX Euro ya sat, bende karşılığında şunu vereyim diyor. Yani biletlerin de bir fiyatı var.
Bu şekilde işletme ay sonunda bu ay ne kadar Grupon sattım diye Hesaplarına, raporlarına baktığında görebilir. hemde sizin bu sıfır fiyatlı ürün çıkmazınızda bir delik daha açılmadan kapanır.

2011-2012 yıllarında Türkiye’de de aktyifti Grupon ve benzeri şirketler, o zaman V2 de yeni bir Ödeme Tipi özelliği bile yoktu (sıfır fiyatlı ürün zaten yoktu) Farklı bir departmanda Nakit ödeme ile kapatırdık.
Sonra V3 imdada yetişti ve aynı yukarıda anlattığımız gibi çözdük meseleyi.

Senaryoyu biraz daha detayli anlatayim hocam:

Bir müsteri Online olarak 2 kisilik Groupun satin aliyor (19,90 €)… Bu kisinin 6 ay zamani var bu kuponu kullanmak icin…Fakat groupon sirketi isletmeciye ödemesini aylik olarak gönderiyor… Bu durumda müsterinin ne zaman Restauranti gidecegi belirsiz…Hatta hicde gitmeyebilir…Unutabilir…

Fakat;
aylik ödemeler yapilirken, atiyorum 19,90 olan tahsil edilen para, Groupon diyorki “kardesim kesiyorum -25% Komisyonumu”…OK Kesti…Sonra diyorki, ben senin reklamini yaptim, Kupon bsinada bazen -10% reklam giderlerini kesiyor…Duruma göre bu farklilik gösteriyor tabiki, kac defa reklam yapti, 50 Cent mi, 1 Euromu kesecegini bilemiyoz.

Sonucda, 19,90 olan kupon, isletmeciye ~ tahmine, atiyorum 14 Euroya geliyor. Yani isletmecinin hesabina gelen/gelecek olan para ~14 Euro.

Eger Restaurant da 19,90 olarak fiyat belirlersek, bu sefer bankadaki para ile bir uyumsuzluk olacak diye dusunuyorum…

Durumu muhasebeciyle konustuk, Z-Raporunda sadece ;

• Aksam Kuponu 4 kisilik, 1 Adet
  • Öglen Yemegi 2 kislik 5 Adet

seklinde raporlayabilirseniz, benim icin daha iyi dedi, bende ona göre yapiyi degistirdim… Bu durumda Z-Raporunda ADET sayilarina göre hesaplamalarini kendileri yapiyorlar. Sanirim en mantiklisida böyle olacak.

Diger yandan bir yöntem buldum. Masalari kapatirken bu sefer sorun cikiyor.

1 Tane Otomasyon

1 Tane Durum tanimladim;

1 tane Eylem;

1 Tane Groupon Urunu eklendigi zaman calisan Kural

1 Kuralda Hesap alindiktan sonraki masayi kapatmadan önce, groupon un statusunu degistiriyorum;

Config Dosyasi burda;

Sorun bu durumda söyle;
Eger adisyonda 1 tane Groupon varsa, sorunsuzca kapatiyor.
Eger adisyondan 1 den büyük Grooupn siparisi varsa, adisyonu kapatmiyor.

Eskiden acamiyordum, simdi acdigimi kapatamiyorum (aslinda kapatiyorda, otomatik olarak kapatmiyor, oysa ben yükü sambapos a tasimak istiyorum, garsonlara eziyet olmasin :slight_smile: )

Bir inceleyip cözüm önerebilir misiniz?