SambaPOS5 Veritabanı versiyon numarasını kontrol ediniz HATASI

Merhabalar herkese,

İşletmemdeki bilgisayarımda ve tabletlerimde SambaPOS5 programını kullanıyorum. Fakat bugün programı açarken ana bilgisayarda açılmama gibi bir hata ile karşılaştım ve biraz kurcaladıktan sonra problemin sql serverdaki database’den kaynaklı olduğunu anlayıp oradaki sıkıntıyı hallettim. Fakat uygulamaya giriş yapmak istediğimde uygulama Veritabanı versiyon numarasını kontrol ediniz App:148 …:150 tarzı bir hata verdi . Bu hatanın tam olarak çözümü nedir ? Desteklerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler :slight_smile:

Her ihtimale karsi yedeginizi alin.

Güncel Sambapos 5.2.22 sürümünü indirip ve üstüne kurun duzelecektir.

5.2.22 indirip denedim fakat bu sefer tamamen farklı bir hata verdi ben de geri yükleme noktası oluşturmuştum şu an ona geri dönüyorum. şimdi tekrar açıldıgında dediğiniz gibi tekrar yapayım ama üzerine yeni versiyonu kurdugumda masalar menüler roller bütün ayarlarım gidecek mi? Gidecekse eğer bunların verilerini nerden yedekleyip sonrasında yeni versiyon üzerine copy paste yapabiliriz.

NE hatasi verdi?

Teori olarak %99,99 oraninda eski ayarlarini ve ayarladiklariniz yerinde kalacaktir. En azindan benim basimdan sürüm güncellemelerinde hicbir hata olmadan yeni sürümlere gecebildim. Sadece geriye dönüs imkani biraz sikintili (yedek yoksa tabiki)

NOt: Islem yapmadan önce yedeginizi almayi unutmayin. DB nizi yedekleyebilirsiniz.
https://kb.sambapos.com/5-5-3-yedek-backup-nasil-alinir/

en son aldığım hata bu şekilde

1. Olasilik.

Login bilgileriniz dogru mu?

• samba.1234 yerine Samba.1234 felan olabilir mi?
  • tanimladiginiz login bilgileri ile mesela SQL Manager ile girisi yapabiliryor musunuz`?
  1. Olasilik
    Durum kötü olabilir. Database de sorun var.

bkz. Google;
https://www.google.com/search?q=sql+server+detected+a+logical+consistency-based+i%2Fo+error&rlz=1C1CHBF_deDE810DE810&oq=sql+server+dete&aqs=chrome.1.69i57j0l5.9652j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

image

Belki resimdeki alti cizili islem de isinize yarayabilir…Google de örnekleri mevcut.

Daha önce sorunsuz çalışan versiyon hangisiydi ?
DB local mi kuruldu ?
Sql sürümü kaç ?
Kaç client var ? ( onlarında güncellenmesi gerekebilir)

mart ayındaki güncel versiondu galiba 5.2.14 olablir ama emin değilim . db local hakkında bilgim yok. sql server 2012
client sayısı derken hocam?

Client yani ana kasa harici sipariş girmek için kullanılan ikinci, üçüncü … beşinci bilgisayar. Konuya çok hakim değilseniz ve geçmiş verileriniz önemli ise fazla kurcalamadan bir bayiden destek alın isterseniz.

Hata mysql’daki database dosyamın bozulmasından ve düzelttikten sonra program versiyonun eski versiyonda kalmasından kaynaklı imiş. Empire nickli hocam çok sağolsun bağlanıp yardımcı oldu. Herkese teşekkür ederim.

2 Beğeni