SambaPOS V5 Paket Servis bölümünde müşteri düzenleme

Merhaba

SambaPOS v5 programında 11.000’i geçik müşteri datam var. Hepsini görebiliyorum sıkıntı yok fakat paket servis bölümünde örneğin Ali Demir isimli müşterinin adresini vs. Düzenleyeceksem düzenleme bölümüne girip adresi değiştirip kaydet dediğim zaman “Ali DEMİR adında bir müşteri zaten var.” hatası alıyorum

Yönetim bölümüne girip düzenlemek istediğim zaman da “Aynı varlık zaten var.” hatası veriyor.

Çözümü nedir?

Sorun hala devam ediyor. Acil bir çözüm lazım. Kurulum yapamıyoruz bu sorun yüzünden. Resimleri de ekledim.

1

Merhabalar varlık tipi kısmında müşteriler alanında birincil ad kısmı adı olarak belirtilmiş bu kısmı tel yapıp diğer alanda teli adı yaparsanız sorununuz düzelir fakat bu seferde aynı numaradan 2 kayıt açamazsınız

Dediğiniz gibi yaptım 11.000 kaydı tekrar aktardım fakat şimdi de paket servis alanında ve adisyon alanında müşteri bölümünde telefon numarası yazıyor.

Müşteriler kısmında bulunan gösterim formatı kısmını görselde belirttiğim gibi yapıp kayıt edip programı açıp kapatınız.

Teşekkürler dediğiniz gibi yapınca çok güzel oldu fakat bir sorun da paket servis bekleyen müşteriler bölümünde var. Bunu nasıl aşarız? Müşteri adı yazması gereken işaretlediğim yerde ve kuryedeki siparişler bölümünde telefon numarası yazıyor.

Bu paketçi-1 paketçi-2 paketçi-3 yazan yerlere paketçilerin isimlerini yazamıyor muyuz ne işe yarar bu alanlar?

Bir sorun daha! Adisyon bölümünde birincil alan adı müşteriler bölümünde telefon olduğu için telefonlar yazıyor müşteri adı yazmıyor. Nasıl düzeltebiliriz?

Paket Servis ekranına sağ tıklayarak düzenleme modu aktif edin;
Bekleyen Siparişlere sağ tıklayın ayarlar seçeneğinin içerisinde bulunan format kısmına alta paylaştığım şablonu kullanın.(veya ENTITY DATA:Müşteriler} bu kısmı {ENTITY DATA:Müşteriler:Adı} yazınız).

Paket Servis ekranında ve paketçi hesaplarında bulunan kurye isimlerini değiştirmeyi aşağıda video da belirtim.

Adisyon ekranında bulunan müşteri adı kısmında numara yazan alanı kontrol edip bilgi vereceğim.

1 Beğeni

Veysel bey merhaba.

Adisyon ekranında bulunan telefon numarası yerine isim yazma sorunu hariç diğer tüm bahsettiğim sorunları giderdim zorda olsa. Bir tek o problemim kaldı. İlginize teşekkürler. Acil dönüşünüzü bekliyorum. İyi çalışmalar.

Şu şekilde çözebilirsiniz.

Bu noktada benim de bir sorum olacak Veysel bey,
Birinci alanı telefon yaptığımızda aynı müşteri farklı adresler için (iş yeri, ikinci evi, arkadaşının evi, babasının evi vs.) aynı telefondan aradığında yeni kayıt yapamıyoruz bu da yoğun çalışma saatlerinde sıkıntı oluyor. Bu problem için neler yapılabilir ?

SambaPOS’da birincil alan adı default olarak Adı gelmektedir eğer Adı olarak kalırsa aynı isimden 1 kere kayıt yapabilirsiniz. Bu birincil alanı Telefon da yapabilirsiniz fakat bu sefer telefonu da bir kere kayıt edebilirsiniz yani en mantıklısı Birincil alan Adı olarak kalması ve isimlerini İsim Soyisim olarak kayıt etmeniz.

1 Beğeni

Bu seferde aynı isim ve soy isime sahip farklı müşterilerimi kaydederken sorun yaşıyorum işin içinden çıkamadım bir türlü.

Sizin için en mantıklısı [Telefon] şeklinde düzeltmeniz

Sambapos 3 de Müşteri Varlık tipinde Birincil Alan kısmı boş bırakıldığında Aynı İsim de bir çok müşteriyi ya da aynı telefon numarasına farklı müşterileri kaydedebiliyorduk. Bunu olayı Sambapos v5 de yapabilsek sorun çözülecek ama nasıl

Dediğim gibi V5 de böyle bir durum söz konusu değil birincil alana bir özel alan seçmek zorundasınız.

1 Beğeni

Sezgin bey Telefon şeklinde düzeltince yukarıda bahsettiğim sıkıntıyı yaşıyorum.
Örneğin: Ali Yılmaz İsimli müşterim telefonundan arayıp kendi evine, iş yerine ya da Fatih Demir isimli müşterinin evine istiyor. Bu durumda bir telefon için birden fazla isim ya da adres kaydı gerekiyor yani sorun sadece şekil değiştiriyor maalesef