Sambapos Kurulum

Merhaba,

Sambaposu daha önceden localdb ile kurmuştum. Sonrasında SqlServer2017 kurdum. Ve bir tane kullanıcı ve veritabanı oluşturdum. Kullanıcıya da dbowner yetkisi verdim. Yerel ayarlardan bu bilgileri girdim. Veritabanı Versiyon hatası verdi. Sonrasında Sambapos’u yeniden çalıştırdım. Bu seferde connection string de dbo.payments tablosuna erişemediği için hata veriyor ve kapanıyor. Buradaki amacım kendi bilgisayarımda ürün girişleri ve diğer ayarları yapıp sonrasında Dokunmatik bilgisayara aktarmaktı.

Bunu nasıl çözebilirim?

En Sağlıklısı SQL cihaz üzerine kurup oradan işlem yapmanızdır ayarlarınız gene data base bağlantısı ile yapabilirsiniz şayet kurucağınız cihaz yanınızda değilse yapılandırmanızı girip bak dosyası ile yedekten almanızı öneririm

Merhaba,

Tabiki de en sağlıklısı bu şekilde fakat kendi bilgisayarımdaki bu hatayı nasıl düzeltebilirim.

hatanın açıklaması:
ALTER TABLE [dbo].[Payments] ADD [TenderedAmount] DECIMAL(16,2) NOT NULL CONSTRAINT [DF_Payments_TenderedAmount] DEFAULT 0
The error was Cannot find the object “dbo.Payments” because it does not exist or you do not have permissions.

https://kb.sambapos.com adresinden “Kurulum” sekmesinde ki işlemleri sırasıyla uygularsanız - sorunsuz bir şekilde bağlantınız gerçekleşecektir. Kolay gelsin.

konuya sonradan dahil oldum ama Genel bir bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettim.

  1. LocalDb ile aynı an da birden çok kişiyi bir DB ye bağlayamazsınız. dbowner yetkisi bile verseniz yapamazsınız. Bunun için mutlaka SQL Express Kullanmalısınız.
  2. SambaPOS açılışındaki versiyon hataları; yüklü olan SambaPOS versiyonu ile SambaPOS veritabanının versiyonunun farklı olmasından kaynaklanır. Çözüm için en son SambaPOS versiyonunu tüm SambaPOS yüklü olan bilgisayarlara üstüne kurarak 1 kere çalıştırmalısınız. Gerekli olan işlemleri kendisi yapacaktır.
  3. ALTER TABLE hatası, 2. madde de bahsettiğim otomatik veritabanı güncellenmesi sırasında bir hata olduğu ve veritabanını istediği şekilde güncelleştiremediği durumlarda sonraki çalıştırmada verir.