Samba Pos için Terazi Önerisi

Merhaba,

Bir müşterime teklif vereceğim. Sistemin içerisinde terazi de var. Sambapos CAS ve DESIS terazilerin tüm modelleri ile uygunmudur? CAS ve DESIS terazisinin hangisini tavsiye edersiniz?

İyi Çalışmalar

Merhabalar,

SambaPOS CAS ile comport kablosu bağlantısı yaparak kullanabilirsiniz. Kurulumu da gayet basit dökümanı aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

8.4. CAS ER Terazi Kurulumu

1 Beğeni

Veysel Bey,

Teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Konu açılmışken bende bir soru sorayım @veysel kardeş.
Gramaj hanesini 3 haneli nasıl yansıtabilirim adisyona ?
350 gram ürün 0.35 olarak çıkıyor, bu durum 35 gram şeklinde yanlış anlaşılabiliyor, bunu 0.350 şeklinde gösterebilirmiyiz ?

Yönetim > Program Ayarları > Genel Ayarlar > Currency Decimals alanı var. Sağında bulunan Edit butonuna tıklayın ve virgülden sonra nerede kaç hane kullanmak istediğini seçin.

@mehmet hocam dediğiniz gibi yaptım ama Görünen ondalık hanesi 3 olarakdeğişiyor ama Veritabanı ondalık hanesi değişmiyor, 3 yapıp kaydediyorum geri dönüp baktığımda tekrar 2 olarak görünüyor. Ayrıca da sonuç değişmiyor …

Kullanım amacınız nedir ?
Kuruyemiş için çok uygun değil SambaPOS. Müşteriniz ile sıkıntı yaşamamak için ön bir kurulum yapın.

@mehmet hocam, asil sorun, mesela 1,250 gr ile 1,251 gr arasindaki fark…Yani eger sonu SIFIR olursa 1,25gr olarak algiliyor. Fakat 1,251 gr yani en sondaki rakam sifir haricinde olursa, sorunsuzca gösteriyor.

Bunu ek bilgi olarak vermek istedim.

1 Beğeni

Aslinda en büyük sorun, insanlari bunu yanlis algilamasinda. 0,25gr ile 0,025 gr arasindaki fark…Yazildigi gibi fakat algilamalarinda. 0,25gr aslinda 0,250gr fakat insanlar onu 0,025 gr gibi algiliyorlar…

Markette kullanılacak, meyve sebze vs…

Adisyon alirken önemli degil den yola cikarak, en azindan yazicidan cikarken dogru göstersin diye düsündük …Degisik sekillerde de denedik @Banned arkadasimiz ile birlikte .Buldugumuz en iyi cözüm mesela;

[=FF(’{QUANTITY}’,’#,000’)]

sorunsuzca calisiyor. Eksik SIFIRLARI tamamliyor yazarken…KG li satislarda sorun cözülüyor fakat bu seferde ADET’li ürünlerde sorun cikiyor, mesela 1 adet Sucuk da, farkli gösteriyor… Tam olarak unuttum nasil gosterdigini… @Banned hatirliyordur nasil oldugunu.

1 Beğeni

Yazıcı şablonunda bu şekilde tartılı ürünlerin sonuna 0 ekleyebiliyoruz ama aynı şekilde adetli ürünlerin katsayısı 1000 olacak şekilde değişiyor.

1.250 Gr Fasülye
1.000 Ekmek

şeklinde oluyor. Bu bir çözüm değil maalesef. Yabancı forumda da konu ile ilgili epeyce arama yaptım ama işe yarar bir şey bulamadım. @emre hocam bize bir kıvılcım atsanız çözeriz, hep gâvurlara bakıyorsunuz biraz bize de bakın :slight_smile:

1 Beğeni

Ben sorunu tam anlamadım tüm miktar değerleri bir ayar yapmak gerekmeden 3 haneye sabit çalışır. “Currency Decimals” dediğimiz ayar fiyat hanelerini ayarlamak için.

Ekstra bir şey yapmadan normal çalışması gerek.

1 Beğeni

@emre hocam sorun söyle;

0,25 gr olarak giris yaptiginiizda, matematiksel olarak bu 250 gr…Fakat bu algilanma acisindan bakildiginda 25 gr olarak algilaniyor…Eger sizin örneginizdeki gibi, 0,250 gr lik bir deger girdiginizde, tahmin ediyorum 0,25 olarak yazacak, yani sonraki SIFIRI yutuyor/kayboluyor…Buda algilamada zorluk cekiyor insanlar.

Yoksa 0,251 gr da herhangi bir sorun yok. Aynen oldugu gibi hem adisyon yapilabiliyor hemde yazdirilabiliyor…Sorunumuz sadece sondaki SIFIR geldiginde, musterinin algilamasinda.

0,25 ile 0,025 arasindaki fark yani.

Hocam sonunda 0 olan tartımlar adisyona 0 olmadan yazıldığından müşteri 1.350 gr olan ürünü 1.35 gr görüyor ve fiyatta yanlışlık var diye itiraz ediyor. Ama 1.351 gr olduğunda adiyona da olduğu yansıyor.
Sorunumuz sonunda 0 olan tartımların 1.350 gr şeklinde adisyona yansıması, ekranda görünen önemli değil, müşteri bilgi fişine yansıyan rakam önemli.

şu formülle bunu yapabiliyoruz ama bu seferde adetli ürünlerde sorun oluyor.

[=FF(’{QUANTITY}’,’#,000’)]

Sorunu @emre hocam sayesinde çözdük, şuraya da ekleyelim yine birine lazım olabilir.

Html :

[='{QUANTITY}'.indexOf(',') > -1 ? FF('{QUANTITY}','0.000') : '{QUANTITY}']

Esc/Pos :

<J00>- [='{QUANTITY}'.indexOf(',') > -1 ? FF('{QUANTITY}','0.000') : '{QUANTITY}'] {NAME}|{TOTAL PRICE}
2 Beğeni

Bunu {QUANTITY} etiketi yerine kullanabiliriz diye de belirtmiş olayım :slight_smile:

2 Beğeni

Biz biraz daha geliştirdik onu hocam gram ve adetli ürünleri ayırmak için

[='{QUANTITY}'.indexOf(',') > -1 ? FF('{QUANTITY}','0.000') +' gr' : '{QUANTITY}'+ ' Adet']

6 Beğeni

Harika!!. Böyle yaratıcı çözümler görmek çok güzel. :slight_smile: Paylaştığınız için teşekkür ederim.

4 Beğeni

Merhaba bizde meyve sebze satışı yapıyoruz. aynı sorun bizdede var rica etsem yardımcı olurmusun?