Online Veritabanı

Merhabalar,

Bir konuda teknik olarak fikirlerinizi ve önerinizi almak isterim. Halihazırda 1 merkezimiz ve 1 satış noktamız bulunmakta. Satış noktası çok daha yoğun olduğu için SambaPOS uygulaması sadece satış noktamızda kullanılıyor. Ancak önümüzdeki kısa süre içinde yapmak istediklerimiz şunlar;

  1. Merkezde de SambaPOS kullanmak istiyoruz
  2. Kısa vadede açacağımız yeni şubelerimizde de yine SambaPOS’u kullanmak istiyoruz

Fakat bu ihtiyaçları karşılarken bazı taleplerimiz var. Bunların başında da;

  1. Bütün merkez ve şubelerin birbirleri ile entegre bir sistem üzerinden çalışmasını istiyoruz.
  2. Birden fazla şubenin farklı lisanslar ile ve kısıtlı tanımlanmış yetkiler ile aynı veritabanını kullanmak istiyoruz. Burada birinci tercihimiz merkezi bir server kullanmak ve uzak bağlantı ile sistemi çalıştırmak yerine online bir veritabanı oluşturmak ve yedekleme dahil veritabanı işlemlerinin online ortamda gerçekleştirilmesini sağlamak. Böyle bir sistem kurulabilir mi? Kurulursa eğer örneğin google drive altyapısı ile yedekleme/veritabanı işlemleri yapılabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

windows server ile yapılır

http://androiddemo.sambapos.com:9000/

burdaki gibi bişey yapabilirsiniz
her şubeye ayrı ayrı şifreler verlir
yada her şubeye terminal de verilir
ucu açık planlar yapılır

Maalesef link çalışmadı…

o link sambaposun demo sunucusu onun gibi yapmak için birilerinden destek alman lazım

Aynı veri tabanı olunca ister istemez tek lisans yeterli oluyor.
SQL bağlantınızı önce VPN içine alarak şubeleri departman gibi kurabilirsiniz.
Uzak masaüstü ile bu konuyu daha stabil halledebilirsiniz.
Çok şubeli destek şuan sambapos’ ta yok çünkü.

burdaki gibi bir firmadan mssql hosting hizmeti alınarak istekleriniz yapılabilir. Firmaların kendi yedekleme hizmetleri var ama siz isterseniz google drive yedeği alabilirsiniz.

Ancak birde online veritabanı kullanmanın getireceği olumsuzluklar var. hosting saglayan firma her ne kadar %99 açık olma garantisi versede sunucuya ulaşamayağınız zamanlar olacaktır. Bu durumda tüm şubelerin çalışması aksayacak. Zaman zaman şubelerde internet kesintileri olacaktır bu durumda da interneti kesilen şubelerin çalışması aksayacak.

Bu aksaklıklar rdp ile oluşturacağınız sistem içinde geçerli.

1 Beğeni

Teşekkür ederim bilgilendirme için. En kısa sürede kontrol edeceğim… Şu anda bütün satış noktalarını tek bir veritabanı üzerinden takip edebilme konusu ilk önceliğimiz.

sanırım bununla alakalı bır masa ustu uygulamda gerekecek yada ıkı adet verı tabanı oluyor dıye hatıurlıyorudum herhangı bır aksaklıktaa sorun yasamaması adına yanı kendı bılgısayarınızdakı verılerı onlıne oldugunuz surece sureklı buluta yolayan bır mekanızma calısacak sey gıbı dusunebılırız . telefonlardakı bulut uygulamalar gıbı wıfı baglanınca yedekle dıyoruz ya burdada ınternet oldugu surece verı akısı suruyor kesılırse zaten localde sıstem calısıyor