Müşteri hesabına aktarılan adisyonda değişiklik ya da iptal işlemi

Merhaba

Biz Sambapos’u hotel restaurantımızda kullanmayı düşünüyoruz.Hergün müşterilerimizin yiyip içtiklerini gün sonu müşteri hesabına aktaracağız.Müşteri hotelden çıkış yaparken hesabını çıkarıp vereceğiz.Bazen adisyonlarda hatalar olabiliyor ve bazı değişiklikler hatta iptaller yapmak gerekebiliyor.Ama gördüğüm kadarıyla müşteri hesabına aktarılan adisyonlarda değişiklik yapılamıyor.

Biraz araştırma yaptım sanırım More Ticket Options bu işe yarıyormuş.Fakat nasıl yapıldığı konusunda hiç türkçe kaynak bulamadım.Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Bunu iyi planlamanız lazım, hali hazırda 3 tane 5 yıldızlı otel müşterimi SambaPos’a geçirme konusunda kararsızım. Çünkü otel işletmeleri genelde bu hesapları otelde kullanılan Elektra, Amonra/Otello , Akınsoft gibi uygulamaların kendisinde tutmayı yeğliyorlar ki bu uygulamaların (Samba gibi kullanışlı olmasa da) kendi restaurant modülü mevcut.

Hangi büyüklükte bir otelsiniz ve müşteri hesabı için iki ayrı uygulama kullanmak yönetim tarafından nasıl karşılanır bilemiyorum.

Benim kendi düşünceme göre eğer ikinci bir uygulama olarak SambaPos kullanmayı tercih ederseniz, ve oda kartlarınız manyetik ise bir okuyucu sayesinde check-out sırasında kartı Samba’ya okutarak müşteri hesabını takip edebilirsiniz ki bunu otelin diğer ücretli hizmetlerinde de kullanabilirsiniz. Müşteri oteldeki sauna, oyun salonu, bar gibi yerlerinde de kartını okutarak yapacağı harcamaları borçlanabilir.
Her işletmenin farklı bir çalışma şekli var ama Samba neredeyse her çalışma şekline uygulanabilecek şekilde esnek bir yazılım. Bende bazı senaryoları oturttuğumda yönetimle konuşup SambaPos kullanımına ikna etmeye çalışacağım.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Serhat Bey.14 odalı küçük bir hotelimiz var.Aslında herşeyi kafamda planladım ve sambapos bizim için gayet esnek ve yeterli bir program gibi görünüyor.

Mesajımdada bahsettiğim gibi tek sıkıntımız müşteri hesabına aktarılan adisyonlarda bir değişiklik yapılamaması.

More Ticket Option’la bu yapılabilir mi? Yapılabiliyorsa nasıl yapmam gerekiyor?

Küçük ölçekli bir işletmede kesinlikle güzel bir çözüm olacaktır. İstediğiniz elbet yapılabilir ama bunun işletme sahibinin/yönetimiin bilgisi dahilinde yapılması gerekir. Ayrıca public bir ortamda bunu anlatmak doğru değil. Bir bayiiden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Merhabalar,
Odalar diye bir varlık ekranında her odayı farklı bir varlık olarak tanımlasanız ve müşteriniz otelden ayrılana kadar ücretleri buraya ekleseniz ve müşteriniz otelden ayrılırken hata varsa bu açık adisyon üzerinden gerekli düzeltmeleri yaparak ödeme alsanız işiniz çözülür diye düşünüyorum.
Bir diğer yöntem olarak da müşteri adisyonları kısmını kullanarak geçici varlıklar (adisyonlar) ile de çözüm sağlayabilirsiniz.

Bu dediğiniz Samba ile mümkün değil, çünkü otel uygulamalarında bazı özel ve resmi raporlar var ki her gün bu raporların emniyet müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor. Samba sadece restaurant, bar ve diğer ücretli hizmetlerin takibi için kullanılabilir.

O işler için artık program gerekmiyor. Asayiş Daire Başkanlığının web sitesi üzerinden oteller Kimlik Bildirim Sistemini kullanarak yapabiliyorlar.

Evet ama oraya yüklenen XML dosyalarını otel uygulamaları oluşturuyor.

Arkadaşımız otel işletmecisi olduğu için zaten biliyordur ama yine de bilgi olsun. Otellerin herhangi bir program kullanması gerekmiyor. Bütün işlemler web sitesinden yapılabiliyor. Program kullanımı tamamen isteğe bağlı, mecburi değil. Mecburi olan bildirim yapmaları. Bildirimler otellerin sadece Asayiş Daire Başkanlığına bildirdikleri statik IP den girilebilen https://kbs.egm.gov.tr sitesinden yapılıyor (bildirim yapılmayan IP lerden site açılmaz). Detaylı bilgi için;
https://youtu.be/AFE_hNwbA7k

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim.Bende öyle düşünmüştüm.Odalar adında bir varlık ekranı oluşturdum ve bütün odalarımızı buraya ekledim. Fakat günsonu yapmamız gerekeceği için odalardaki hesapları her gece gün sonu yapmadan önce odalarla aynı isimdeki müşteri hesabına aktarmayı düşünüyorum.Müşteri hesabına aktarmadan günsonu yapamam.Ama müşteri hesabına aktarınca da hiçbir müdahale imkanımız kalmıyor.Gerektiğinde 1 ay konaklamak isteyen misafirlerimizin de olduğu düşünülünce, 1 ay günsonu yapmadan nasıl olur bilmiyorum.

Kimlik bildirimlerimiz için KBS kullanıyoruz.Bunun için sambapos’ta kimlik bildirimiyle ilgili bişey yapmamıza gerek yok.

Rica ederim. Açık hesaplar varken gün sonu ve gün başı yapacak bir yöntem ile ertesi gün oda hesabı kaldığı yerden devam eder ve sorun kalmaz gibi düşünüyorum doğru mu? Öyleyse bu konuya bakmak lazım.

Açık adisyon varken günaonu yapılamaz

Eğer istenirse bu yapılabilir, yapılmışı var …

Burada bahsedilen şekilde yapılabilir diye düşünüyorum.

Günsonu yapmaManın bir dezavantajı yok aslında. Sadece raporları belirli periyodlara bölmek için gün sonu yapmak gerekiyor. Eğer belirli periyodlara raporları bölmek işletme için önemli değillse rapor alırken manuel belirli aralıklarda belirtmek gerek. Gün sonu yapmadan işlemlere devam edilebilir ki yaklaşık 7 aydır bu şekilde kullanan bir müşterim de var.

Katılıyorum. Arada sırada manuel yedek alınırsa günsonu yapmadan çalıştırılabilir.

Ayrıca burada da bu konuyu epey irdelenmiş. Bilgi açısından bakmakta fayda var.

Yada SQL üzerinden otomatik yedek de kurulabilir.

Örnekte gördüğünüz gibi gün sonu yapılmış durumda ama 3 adet açık adisyon var.

Hocam açık adisyon varken günbaşı ve günsonu yapabilirsek bütün sorunlarımız çözülmüş olur.
Bunu nasıl yapabiliriz?