Mobil client ve gönderilen ürünlerin kaybolması

Arkadaşlar başlıkta ki sorunun bir network sorunu olduğunun farkındayın ancak çözüm ile alakalı sıkıntı yaşıyorum ve iş yeri devamlı bu konuda şikayetci durumda.
Mobil client den alınan sipariş bazen ana bilgisayara geliyor yazıcılarda görünmüyor
bazen yazıcıdan çıkıyor ancak ana bilgisayar da görünmüyor
Ne yaptıysam çözüm olmadı.
Konu ile alakalı tavsiyeleriniz olursa o yönde ilerlemeye çalışacağım.
Cihaz olarak zyxel vmg3312 (ttnet) modem ve bir de alan arttırıcı cihaz kullanılıyor.

Bu cihaz hakkında hiç bilgim yok bağlayan arkadaş bundan daha iyisi yok diyor

Merhaba;
Bende bütün müşterilerimde Unifi cihazları kullanıyorum. Bizim hitap ettiğimiz çevre için fiyat/performansta olabilecek en iyi cihazlardır.

Sorun var dediğiniz müşteride Unifi kullanıyor musunuz? Yoksa sadece modemle mi çalışıyorsunuz?
Eğer Unifi üzerinden çalışıyorsanız performansınızı artırıcı bir kaç ipucu verebilirim. yok sadece modem üzerinden çalışıyorsanız zaten olabilcek en büyük hata bu. Modemin arkasına hemen bir AP bağlayın. (Güçlendirici değil, Access Point)

Merhaba,

Benzer sorunları bizde yaşıyoruz, Unifi AC-LR ile de denedik fakat sorunu çözemedik. Ayrıca sorunumuzun aşağıda yazdığım tespitlerden dolayı networkten olmayabileceğini düşünüyoruz. Toplamda 3 adet mobile client var ve her 3 cihazda ayni masada sorun yaşıyor.

Bizim tespitlerimiz şunlar oldu:

1- Bir masa bu hataya düştüğünde hiçbir mobile client bu masaya yeni sipariş kaydedemiyor. Mobile client başka masalara sipariş yazabiliyorken bu masaya eklediği sipariş yazıcıdan çıkıyor ama masaya kaydedilmiyor. Network ile ilgili bir sorunda tüm masalarda bu sorunu yaşamamız gerekirdi diye tahmin ediyorum. Sorunlu masaya farklı zamanlarda sipariş girmeye çalışsanız bile kesinlikle olmuyor, herhangi bir hata mesajı da almıyorsunuz.

2 - Sunucuda Sql Profiler ile incelediğimizde sipariş için kullanılması gereken insert ve update komutlarının hiç gelmediğini farkettik.

Sizde benzer şekilde bunlar oluyor mu? Kontrol etme şansınız var mı?

Selamlar
Bizim müşterimizde de 3 adet mobil client kullanılıyor.
iş yeri büyük açık alana sahip olduğu için ben garsonların çekim alanının dışına çıkmış olabileceklerini düşündüm ancak yine de siparişin yazıcıdan çıkması ancak ana bilgisayarda görünmemesi enteresan tabi.
sql Profiler konusuna çok hakim değilim ama araştırıp onu da kontrol edeceğim.
Resim deki cihazı kablolamayı yapan arkadaş takmış modemle unifi arasında bir cihaz varmış ne olduğunu bilemiyorum.
Bildiklerimin tamamı bu şekilde arada bağlı olduğunu söyledikleri cihaz bir acces point ise sorun olmaması gerekiyor.

Fatih Bey Merhaba
Network İşlemleri için bir firmadan destek almaya karar verdi işyeri
Daha önce ilgilenen arkadaş tam olarak nasıl bir yol izledi bilemiyorum aralarda bazı cihazlar var diyor ancak ne olduğu hakkında pek bilgi vermiyor
o yüzden tam olarak bir access point ihtiyacımız var mı onu da anlayamıyoruz
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim

Arkadaslar

Benzer sorunla karsilastim
Ya saat zaman farki ya da adisyon tipi ile ilgili vs

Baska aciklama yok

Db paylasin kontrol edelim

Wifi agini genisletmek icin tp-link deco kullanabilirisniz

Merhaba,

Ekte db yedeği ve anydeskten alınmış kayıt paylaşıyorum. Saat zaman farkı dediğiniz zaman dilimi ile ilgili bir konu mu?

DRIFTWOOD202107161252.zip (6.5 MB)

outgoing Android (753144356)-SYSTEM (405946474) 0.zip (2.1 MB)

Bu networkten kaynaklanıyor.

Veritabanını kuramadım. ms sql versiyon yükseltmen gerekli

Merhaba,

Veritabanı SQL 2019 Express, sanırım daha yenisi yok.

Networkte sadece 3 tane mobil telefon, 2 tane yazıcı, 1 PC ve Unifi AC-LR ile Unifi Gigabit switch var, donanımsal olarak yeterlidir diye düşünüyorum, network ayarlarından kontrol etmemiz gereken bir nokta var mı sizce? 2.4Ghz bandından bağlanıyoruz, WPA2 şifreleme var.

Birde anlamlandıramadığım videoda gördüğünüz 33 nolu masaya siparişi kaydedemezken, farklı bir masaya hiç sorun olmadan siparişleri kaydedebiliyorsunuz. 33 nolu masaya istediğiniz kadar deneyin kesinlikle kaydetmiyor, her 3 cihazda da kaydedemiyor, telefonları kapatıp açıp mobile cliente yeniden girsenizde kaydetmiyor. Networkteki nasıl bir hata sizce buna neden olabilir?

Deneyeceğim biraz zaman

Mobile client setting screen atarmısnız

Birde bana özelden mobile client olan bir lisans verebilir misin

Mobile clent eğer kontrol sağlamayıp veri tabanina işleyip işlemediğini cevap olarak dönmediği taktirde müşterilerimizde hep bu sıkıntı olacaktır.uygulama gönderip göndermediği ile ilgili geri dönüş sağlamıyor.iletilemedi hatasına dusmedigi takdirde garsonlar gönderildi sanıyoBazi durumlarda bağlantı sağlanmadığında iletişim kopukluğu olduğunda masaya giriş yapan garson gönderildi zannediyor.mobile clint iletilmedi hatası vermeli ve garson tekrar denediğinde gönderildiğini fark edecektir.

2 Beğeni

Merhaba,

Kendi kurulumumda hatayı tekrarlama yöntemini buldum. Şu şekilde yaptığımda her defasında hatayı tekrar oluşturabiliyorum.

1- “İade” otomasyon komutunun Onay seçeneğinin “Admin PIN” olarak ayarlayın.
2- Yeni bir rol yaratın ve “Admin” seçenek kutusunu kaldırırarak admin olmasını engelleyin. Bu role sahip yeni bir kullanıcı tanımlayın.
3- Sunucuda yeni bir siparişe 2 tane ürün girip kapatın.
4- Sunucuda bu siparişi tekrar açın ve bir ürünü seçip “İade” tuşuna basın, size admin pini sorduğu zaman admin pini girip iade alın ve kapatın.
5- Mobile client üzerinde bu siparişi açıp herhangi bir ürün girdiğinizde ve kapattığınızda çıktı alıyor fakat ürünleri kaydetmiyor, sayısız defa deneyebilirsiniz.

Sizde de bu durum tekrarlanıyor mu?

1 Beğeni

Merhaba Tuncer bey,
Bu konu ile ilgili destek aldıkları firma ne cevap verdi ? Bilginiz var mı ?

İsa Bey Merhaba
İşyeri Komple Network yapısını değiştirme kararı aldığı için şu an beklemedeyiz bir firmadan teklif alındı bildiğim kadarı ile. Firma iki alan arttırıcı cihaz birde switch ile sisteme özel bir modem ve internet hattı (süperbox) kuracaklar.
Şunu da belirteyim işyerinde tsm ingenico cihaz da kullanılmakta onda da sorunlar yaşanıyor
örneğin garson masadan ödemeyi açık çekleri çekerek alıyor ancak sambapos da ödeme alınmış görünmeyebiliyor yada varlık mavi reng olması gerekirken olmuyor
Bunların hepsinin network sistemi yenilendiğinde son bulacağını umuyoruz. Sambadaki arkadaşlar bunun sebebinin network kaynaklı olduğunu söylediler.
Umarım düzelir çünkü iş yeri toplamda 10 bin tl gibi bir ödeme yapacak network sistemi için

zyxel vmg3312 (ttnet) modem kullandığınızı belirttiniz, Modemi hiç değiştirip sorunların durumunu tekrar - kontrol ettiniz mi ?

Şöyle ki iş yeri sahibi SüperBox Modem aldı ancak çok kısa sürede onda da aynı sorunlar olunca sistemi tekrar ttnet e döndürdük.
Özellikle bayram yoğunluğu sırasında bütün sisten çöktü el terminalleri hep aynı ve benzeri hatalar verdiği için kullanılamadı işin boyutu buraya kadar çıktı yani.

İşletme sahibinin hamlesi yanlış olmuş bence. Kötü modemden bana sorarsanız daha kötü modeme geçiş yapmış. Burada sunucu özellikleri de önemli. Ama illa ağda sorun var diyorsanız kalitesiz bir modeme geçip, güvenliği kapatıp denemelisiniz. Birde bu işletme kaç masalı bir yer ? Mesela tp-link td-w9970 geçiş yapın. Bunun wifi özelliğini kullanmayın. Bu cihaza Access point modunda wifi destekli cihaz bağlayın. Bu işte çok yüksek kalitede cihaz alarak çözüm sağlayamayabilirsiniz. Bu yüzden alttan bir kaç varyasyon deneyerek yukarıya doğru çıkış yapmanızı öneririm.

1 Beğeni

İsa Bey masajınızı görünce işyeri sahibi ile görüştüm. Onlar da network işlerini eylül ayına erteleme kararı almışlar. Benim için iyi bir gelişme oldu bu durum, sizin önerilerinizi de değerlendirme fırsatım olmuş oldu. Sunucu özelliklerin den kastınız nedir sambanın kurulu olduğu bilgisayar mı.
İş yeri masa ve kart sistemi ile çalışıyor şöyle ki beach olduğu için müşterilerine kart veriyor ve o kartlar üzerinden takip ediyor adisyonlarını hali hazırda 150-200 civarı varlık mevcut sistemlerinde.