Masaya oturan müşteri sayısını bilmek istiyorum

Restorana gelen insanlar ile servis yapılan ürünlerin sayısı her zaman aynı olmuyor. Kaç kişinin geldiğini ve kaç kişiye servis yapıldığını bilmemiz gerekiyor.

1 Pizzayı kaç kişi paylaşmış bunu bilmek önemli:)))

Kişi Sayısı Takibi

Yönetim > Ayarlar > Adisyon Etikletleri Sayfasından yeni bir adisyon etiketi ekleyeceğiz.

Adisyon etiketi adına “Kişi Sayısı” dedik. 1 den 10’a kadar alt etiketler ekledik. “Zorunlu seçim” seçeneğini işaretleyerek kişi sayısı seçilmeden adisyon hesabının kapatılmasını engelledik. Kişi sayısı seçilmediği zaman da dikkat çekmesi için düğmenin kırmızı renk görüneceğini belirledik. Kişi sayısı sayısal bir değer olduğu için “Sayısal” seçeneğini işaretleriz. Bu durumda etiket olarak sadece sayı belirleyebiliriz.

“Kişi Sayısı” özelliğini oluşturduğumuz her adisyonda kullanmak istemeyebiliriz. Örneğin paket serviste oluşan adisyonlarda kişi sayısı kullanmayız. Bu nedenle kişi sayısını hangi adisyon tipinde kullanmak istiyorsak o adisyon tipini ilişkilerden seçmemiz gerekiyor.

Örnekteki gibi restoran adisyon tipimizde kişi sayısı etiketini aktif hale getiriyoruz. Bu tanımlamayı yaptıktan sonra restoranda oluşturacağımız adisyonlar da otomatik olarak kişi sayısı seçeceğimiz ekran ve aşağıdaki gibi bir düğme eklenmiş olacak.

Bu işlemlerini takibini Gün Sonu Raporundan yapabiliriz.

2 Beğeni

Bunu daha önce yazmıştım ama şöyle bir sorun var. 2,75 kişi başı ortalama olmuyor. Adisyon başına ciro oluyor. burda {REPORT TICKET TAGS} işlevinde sıkıntı var @mehmet. ben bunu söyle kullanıyorum. Kişi Başı Harcama||[=F(TN(’{REPORT TICKET TOTAL}’)/TN(’{REPORT TICKET DETAILS:TT.Kişi Sayısı.Sum:(TT=Kişi Sayısı)}’))]