Masaya isim verme

Masaya isim verme olayı pek bi popüler. Çokça isteniyor müşteriler tarafından. Sambapos’ta yok öyle bişey di mi?

Masaya isim vermeden kasıt. Garson yeni gelen müşterinin masasına gider, adisyon açarken masanıza ne isim vereyim diye sorar. Masaya isim verilir. Yerler içerler, kasaya gittiklerinde kasiyer masanızın adı neydi diye sorar. Müşteri masanın adını söyler. Kasiyer mutlu, hesabı ödeyen müşteri mutlu, bizim müşteriler mutlu.

Masa bi varlıktır
Varlıklara isim verebiliriz
Nerede kullanıyor bu
Bizim takıldığımız mekanlarda yok
Ya da bize mi sormuyor
Arz talep meselesi gerekli ilgi olursa döküman paylaşırım

1 Beğeni

Bahsettiğiniz durumu Müşteri Ara ekranında müşteriye dilediğiniz adı verebilir ve Müşteri Adisyonları kısmında ise Bir varlık masa gibi verdiğiniz isimde görebilirsiniz.

Tamam, şöyle düşünün. Biz masayı tanımlarken bir isim veriyoruz. Clientta da o ismi görüyoruz. Örnek Masa 01. Ama bahsettiğim şey bu değil. Müsteri masa01 oturduğu zaman garson müşteriye masanın adı ne olsun diye soruyor. Örnek Sezgin olsun. Garson adisyon açarken bu ismi girdiğinde varlık ekranında masa adı Masa01-Sezgin olarak görünüyor. Adisyon kapanınca varlık adı tekrar masa01 oluyor. Takma isim gibi bişey. Bu masaların takibi açısından büyük kolaylık bence.

Ama bunu yapmak için Müşteri tipinde varlık oluşturmamız gerekiyor. Bahsettiğim senaryo için kullanışlı olmaz.

Yani dediğiniz kısım için Not yerine yazdırabilir bu notu da masa numarasının altında gösterebilirsiniz

@veysel Bir adisyon etiket grubu açılsa, mesela Masa Adı gibi , serbest etiketlemeyi açarız Varlık Durumuna da {Order Tag:Masa Adı} şeklinde gösterilebilir diye düşünüyorum :thinking:

Şimdi denedim de … Durum görünüm formatında Ticket Tag , Order Tag ve NOTE etiketleri kullanılamıyor.
Özel bir sebebi yoksa yeni versiyonda eklenebilir ve bu şekilde çok kolay bir şekilde bu durum çözülebilir.

Sey geldi aklima, mesela masa isimleri normal olabilir (masa 1, masa 2…vb…).

Mesela ben kendi hazirladigim demo sürümlerimde masayi acarken Müsteri sayisini zorunlu olarak girmelerini zorunlu kiliyorum.

Bu islem icin kullandigim belge:
https://kb.sambapos.com/5-1-9-a-adisyona-kisi-sayisi-nasil-secilir/

Tabi istenirse Kisi Sayisi sonradan da girilebilir…Basit bir detay sadece…

Ayni yöntemde masa acildiktan sonra, masa ismi girmesi istenebilir…Bu sayede müsterinin ismi girilir…Girilen bu isim Tüm Masalar ekraninda ilgili masa butonun altinda ufak yazi karakteri ile gösterilebilir: Masa 1 ( Erkan Kaplan) seklinde…

Yani hayal gücünüze bagli bence,yapilir…yapilmamasi icin hic bir engel yok…

Erkan yöntem var zaten yukarıda anlattığım gibi, sorun bu TAG ‘ın durum gösterim formatında kullanılamıyor olması.

Button da mi kullanilamiyor? Tam anlamadim ne demek istedigini.

Mesela ben asagidaki resimdeki informasyonlari buttonun üstünde kullanabiliyorum.
Unbenannt

Adisyon Etiketi, sipariş etiketi, not gibi taglar malesef çalışmıyor.

Söyle birsey sanirim istenilen:

Unbenannt

Adisyon Etiketlerinden ekledim hizlica…Sorunsuzca calisiyor ki eger istenen böyle birsey ise…

:thinking: Evet ama bunu adisyon etiketi ile mi yaptın ?
Bende çalışmamıştı, durum gösterim formatını paylaşırmısın ?

Tabi söyle:

"Masa Ismi" adisyon etiketi tanimlandi

Durumlar -> Yeni Siparisler düzenleme tiklanarak asagidaki satir eklendi:

({REPORT TICKET DETAILS:TT.Masa Ismi:(TEN.Table=$1) and 'RemainingAmount>0':-})

Türkce Datenbank da söyle olabilir;

({REPORT TICKET DETAILS:TT.Masa Ismi:(TEN.Masa=$1) and 'RemainingAmount>0':-})

4 Beğeni

Hımm … Ben sadece {Order Tag:Masa Adı} şeklinde kullanmaya çalışıyordum olmuyordu.

@erkan_kaplan beyin cevabını pekiştirmek için: Yukarıdaki cevaplarda da bahsedildiği gibi SambaPOS’da Masa, Masa değildir. Varlık adında daha geniş bir kavramın içerisinde yer alır.
Bunu yeri gelir masa diye yeri gelir şezlong diye yeri gelir PlayStation olarak kullanabilirsiniz. Dolayısıyla da bu Varlıkların ismi değişemez.

Ama başka da bir çok konuda da olduğu gibi burada çözümsüz değilsiniz.

Adisyon Etiketi olarak bir etiket tanımlarsanız bunu da Masa açılışında tüm garsonlara ve ekrana hatta yazıcı çıktısına yazdırabilirsiniz.

Bunun için yularıda Erkan beyin anlattığı etiketi kullanabilirsiniz.

Bkz.

Gerekli olan Durum etiket Kodu (Not: Nick benim verdiğim Adisyon Etiketinin adıdır. siz kendi etiket adınızı yazın)

({REPORT TICKET DETAILS:TT.Nick:(TEN.Masa=$1) and ‘RemainingAmount>0’:-})`

1 Beğeni

Ben nerede yanlış yaptım … :thinking:

Bendeki Konfig ise şu şekilde buna göre de kontrol edebilir misin?

Report Ticket Details TT:Masa Adı alanındaki başta ve sonraki parantezleri de kontrol eder misin?

bendeki bu, parantezleri kaldırdım ama yine masa adı görünmüyor.