Masalara atanan Garsonlari degistirme

Merhabalar,

senaryom söyle:

Restaurant icinde garsonlarin belirli bölümleri var. Mesela atiyorum sag bölümdeki 10 masa garson 1 e ait.

Simdi,
garson 1 in evde isi cikti ve gitmesi grekiyor. Ona ait olan masalari MANAGER de garson 8 e atamak istiyor.

Bunu nasil gerceklestirebilirim?

Not: Garson 8 icin tek tek farkli masa acip, masalara 1 er tane ürün girip, sonrada garson 1 in ticket lerini bu acilan masalara atayabilirim. Sonrada önceden acilan 1 ürünü IADE edebilirim. Fakat elegant bir cözüm degil. Cünkü yapilan cok IADE bizim burda maliyenin gözüne batiyor. Sessiz sedasiz basit bir yöntem bularak, MANAGER tarafindan bu atamayi gerceklestirmek istiyorum.

Her türlü fikir ve öneri icin simdiden tesekkürler.

Erkan Kaplan

Umarım anlattıklarınızdan mantığı yanlış anlamamışımdır. Çünkü çözüm önerimle birlikte bir kaç tane de soruna dikkat çekeceğim.

1. Bence yapı baştan offside, Garson 1 in eve gitmesi durumunu geçelim. Adam mola aldı WC ye gitti sigara molasına gitti, ve onun ilgili masalarında sipariş vermek isteyenler var, Ne olacak bu durumda diğer garsonlar, sizin garson molada dönmesini bekleyin demeyecek herhalde.

2. Garson 1’in işi çıktı ve eve gidecekse bile o saate kadar yaptığı satışları (açık masalarda) neden ondan alıyorsunuz. Adam çalıştığı süre içinde o siparişler almış. Neden elegant olmayan tasarı da bile üzerindeki siparişleri alıyorsunuz?

3. Şu anda (bana göre offside olan) bu metodu nasıl uyguluyorsunuz? Yani garsonlara belirli masaları zimmetlemeyi? Çözümü belki oradan giderek bulabiliriz.

@mehmet
Hocam bizde 8 saat calisan garson cok masrafli oluyor. :slight_smile:
Algisi var, vergisi var, sigortasi var, tatili var…Sabit olarak calisan genelde 2-4 arasi tahminen…

Genelde bunlar “Part Time” veya “Telefonla arayip lazimsin” seklinde calisan garsonlar. Genelde Prime Time diye atlandirabilecegimiz, aksamlari 18:00 - 21:00 arasi calisiyor. Cuma/Cumartesi veya bayramlarda ve seyranlarda iki saat veya en fazla 4 saat calisabiliyor. Örn. Üniversite ögrencileri. Bunlar tam anlamda garsonlukta yapmiyor…Sadece siparis aliyorlar, Mutfaktan cikan yemegi alip, masaya götürüyor…Sonrada masada bosalan tabaklari topluyor.

Bu elamanlar eger 2 veya duruma göre 4 saat dan fazla calistiklari zaman isin icine Vergisi giriyor. (Tam emin degilim ama 160 Euro ya kadar Vergisiz hatirladigim kadariyla)

Süresi dolan garson genelde gidince, ki bazen bir masanin kapanmasi 2 saat veya gece gec saatlere kadar uzayabiliyor. Bu durumda actiklari masayi genelde Manager kapatiyor/üstleniyor. Fakat managerin isi para toplamak kasanin hesabini almak degil.

Bu yuzden, bu elamanlarin acmis olduklari masalari, diger baska bir garsona kaydirmak istiyorum.

Dünden beri test ediyorum, sanirim siparisleri kimin verdigi hic önemli degil gibi görünüyor sambapos da. Yani herhangi birisi masanin hesabini aldigi zaman, garsonun cüzdanina giren parayi hesapliyor.

Fakat bu durumda Raporlarda bir sorun cikiyor. Sanirim raporlari biraz kurcalamam gerekecek. Cünkü garsonlarin sattiklarini raporluyordum simdiye kadar. Demekki yanlis yoldaymisim, aslinda garsonlarin kestikleri faturayi raporlarsam durum cözülebilir gibi görünüyor.

SambaPOS’da siparişleri kimin aldığının Ödemeyi alan ile ilişkisi yoktur. Herkes sipariş alabilir, sadece yetkililer Ödemeyi alır.
Yani Siparilleri aktarmak anlamsız olur.

Ödeme ile ilgili detayları için REPORT PAYMENT DETAILS tag ini kullanarak ilerlerseniz daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.

Sanirim bu sekilde oldu…

2 Beğeni