Login Penceresi Cok Tutukluk Yapiyor (5.2.20) Bug belki?

Merhabalar,

5.2.20 sürümünü kurdugumdan beri, Login penceresinden giris yapmaya calistigimda, cok tutukluk yapiyor.

i7 Cpu, 16 GB RAm, ve SSD makinada, bu pencerede sifremi girdikten sonra bile, cogu zaman 5-7 Saniye beklemek zorunda kaliyorum.

Bundan önceki sürümlerde böyle bir sorun yoktu.

Acaba sorun bende mi?
5.2.20 kullanan arkadaslarda da bu sorun var mi?

Tesekkürler.

E.Kaplan

Bu sorunu bende her gün en az 1 defa yaşıyorum, sadece login ekranında değil masa açmak için tıkladığımda da 15-20 saniye beklemeler yapıyor ve proğramı tamamen kapatıp açmam gerekiyor. İşlemci, ram ssd farketmiyor, işyerinde ve evde kullandığım 3 farklı makinada da bu sorunu yaşıyorum ve dediğiniz gibi 5.2.20 ile başladı bu sorun.

CPU zorlandığını gözlemledim. Maksimum kullanılıyor arasıra

İlk acılısta taptıgı dogrudur ama kullanım esnasında sadece masa acma islemlerinde dediginiz gibi bekleme uzun suruyor

Yaşadığınız durumu anlayabilmek için aktif bayilerimiz ile iletişime geçtim son sürümde bu şekilde bir durum yaşıyor musunuz diye sordum, yaşamadıklarını yada kullanıcıların kendilerine iletmediklerini söylediler bende defalarca aynı şekilde kontrollerini sağladım fakat sorunu yaşayamadım. Eklediğiniz bir modül bu durumu yaşamanıza sebep olabileceğini düşünüyorum ben.

2 Beğeni

Son Bir aydır 5 Yere v5.2.20 versiyonu kurdum ve Müşterilerimizden Her hangi bir yavaşlıkla
ilgili Şikâyet gelmedi ve kurulum yaptığım yerlerin Sirkülasyon fazladır.
Birde kurulum yaptığım yerlerde garson sayısı fazla olduğundan
tetikleme kuralı ekledim 1 dk. sonra login ekranı dönüyor ama hiç bir şikâyet gelmedi bana

Şikayet gelen bir durum değil.Fakat bazen olan bir sorun bu.Bilgisayar konfigürasyonu ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum.Çok yüksek konfigürasyonlar`da kurulum yaptığım yerler var,herhangi bir olumsuz dönüş olmadı.

Bir kere daha anlatmak istiyorum. Bu sitede belkide hiç anlatmadığımdandır.

SambaPOS C# dili ile WPF kullanılarak geliştirilmiş bir üründür. WPF zamanında Microsoft’un çok büyük yatırımlar yaptığı bir Framework’dür. WPF’in farkını sizler en çok farklı ekran boyutlarında kullanırken ekrandaki Form un yamulmamasından her çözünürlükteki ekrana cuk diye oturabilmesinden fark edersiniz ama bu sadece ilk farktır. Biz bu frameworku kendi ihtiyaçlarımız için çok fazlaca geliştirdik.

Programalama adına klasik WindowsForm dan çok farklıdır. Çok daha esnek ve çok daha verimlidir.
Ama 1 tane kötü tarafı vardır WPF in (Kötü = Kime göre Kötü neye göre kötü == Bu gibi şikayetlere göre kötü, yoksa asla kötü özellik sayılmaz, hatta başarılı bir yetenektir.)
WPF bu ekran çizme boyama işlemlerini yaparken, diğer Frameworkler gibi CPU yu kullanmaz GPU yu kullanır. Yani ekran kartını.
CPU yu yormaz. (Bu aslıdan mükemmel bir özelliktir) (ama embed gpu larda cpu yu kullanıyormuş gibi görürsünüz)
Ama GPU (Grafik Kartı, Ekran Çipi) bakımından fak-fakir bilgisayarlar kullandığımızda, bir de arkada bir Browser açıp bir video oynattığımızı düşündüğümüzde CPU içinde yer alan Embed GPU bu işlemleri yapabilmek için bu işleri sıraya koyar, Video sürekli streaming yaptığı için önceliği sürekli yukarıda tutar mesela.

Bu yukarıda anlatılan soruna verilebilecek cevapların sadece bir tanesidir. Aynı şekilde düzgün yüklenmemiş uygun olmayan GPU Driver ı da hiç bir kaynak kullanılmıyorken bile aynı sonucu verebilir.

Biz herhangi bir versiyonu Beta versiyonunu yayınlamadan evvel müşterilerimizin kullanacağı potansiyel tip 11 farklı bilgisayar ve işletim sistemi, SQL Server vb farklı yapılandırmalarda denemeden asla yayınlamıyoruz.
Bu şekilde bir BUG rapor edilmesi imkansız desem büyük konuşmuş olmam herhalde.

Sizden ricam bu şekilde bir durumdan şüphelendiğinizden TaskManager detaylı olarak açın ve CPU GPU Ram kaynaklarını kimler tüketiyor paylaşın. Bu tüketilen kaynaklar hakkında sonra hep birlikte konuşalım ve çözüm üretelim.

Son olarak WPF candır. :slight_smile:

Bunu yapmanıza gerek yok.
SambaPOS > Yönetim > Ayalar > Terminaller den menüsünden Garsonlarınızın kullandığı yeni bir terminal oluşturun ve içinde Oto Çıkış ı işaretleyin.
Kurduğunuz sistem her bir tuş ve ekran hareketinden sonra timer başlatarak çok az da olsa sistem kaynağı tüketir.
Bkz. 2.3.19. Terminallerde Otomatik Çıkış Nasıl Yapılır? – SambaPOS Knowledgebase

5.2.20 ilgili bir sorun olduğu sanmıyorum genel olarak j1900 tip işlemcilerde bu olayı çok sıklıkla yaşıyoruz.veritabanı kurup ve client cihazları bağladımız zaman yetersiz kaldığı noktalar oluyor ne kadar Ssd yada ne kadar Ram yükseltmesi yapsak bile Grafik Kartı kötü ise orada şikayetler başlıyor burada erkan bey farklı sebeplere bakmak daha sağlıklı olur gibi görünüyor.
iyi çalışmalar

Mehmet bey o özelliği biliyorum ama son kurulum yaptığım yerde masa sayısı çok olduğundan böyle bir
özellik istendi garson her seferinde siparişi onaylayıp tekrar şifre girmektense 1 dk zaman tanımlaması yapalım istendiği için böyle bir yolla başvurdum.

Sözkonusu makinalarımdan biri bu, en sık kullandığım notebook.
5.2.20 den sonra başladı bu durum.
Evde yine deneme amaçlı client olarak kullandığım masaüstü başka bir İ5 8 GB Ram ve SSD olan makinam var, işyerinde yine client olarak kullandığım müşteriye demo yaptığıım i3 all in one Lenovo var, hepsinde de aynı sorun oluyor. Farklı müşteri tipleri için oluşturduğum 3-4 çeşit de veritabanı var, Sql 2014 kurulu bütün makinalarda ve bu sorunu dediğim gibi bazı günler hiç yaşamıyorum bazen de 2-3 defa kullanım sıklığına göre yaşadığım oluyor. Arka planda browser falan çalışmıyor. 25 yıldır bilgisayarcılığım ve yeterince sistem tecrübelerime dayanarak, 5.2.18 'e kadar bazen aynı makinada 2-3 client açtığım durumlarda bile hiç yaşamadığım bu sorunun 5.2.20 versiyondan kaynaklandığına eminim diyebilirim. @mehmet hocam 5.2.16 da veri tabanı geri yüklemede yaşanan sorunda da iddiayı benim kazandığımı hatırlatırım. :blush:

1 Beğeni

Eylem ve kurallarim %90 oraninda hep ayni, degisiklik yapilmiyor. Sadece firmadaki kendi PC de test etme imkanim var. Müsterilerden suana kadar bir sikayet gelmedi fakat
Sorun hala devam ediyor. (bende, kendi bilgisayarimda)

5.2.18 sürümünde böyle bir sorun yoktu, cok rahat calisiliyordu. Benim kullandigim System sadece TEST versiyon. Müsterilerdeki register edilmis sürümler. Icimden bir ses sanki TEST versiyondan kaynaklandigini söylüyor.

@mehmet hocam, test versiyonda herhangi bir kisitlama var mi?

Merhabalar,

2 gündür test ediyorum.
2017 SQL serverde gözle görülür bir sekilde hizlanma oldu.

Tutukluk yapmiyor gibi görünüyor.

Denemek icin AUTO_CLOSE OFF yaptim.

Detaylar icin;

Kapali mi acik mi ögrenmek icin;

SQLCMD.EXE -h -1 -d SambaPOS5 -Q “SELECT DATABASEPROPERTY(‘SambaPOS5’,‘IsAutoClose’);”

Eger gelen sonuc 0 ise kapali 1 ise acik.

Kapatmak icin, yani OFF durumuna getirmek icin asagidaki komutu vermek yeterli oluyor.

SQLCMD.EXE -h -1 -d SambaPOS5 -Q “ALTER DATABASE [SambaPOS5] SET AUTO_CLOSE OFF;”

Deneyip sonuclari bildirirseniz cok makbule gecer. Bende cok ise yaradi gibi görünüyor.

Saygilar
E.Kaplan

6 Beğeni