Lisanslama Hakkında

Merhabalar. 2 senedir sambapos5 programı kullanıyorum. Bir kaç gün önce terminal pc eklemek içi sql exprese geçtm ve veritabanını oraya taşıdım. Terminalı kurdum çalıştırdım. Fakat bugün lisanslar gitti kayıtsız deneme sürümü demeye başladı ve içerde sıkıntı yaşamaya başladık haliyle. Siteden Anahtar sıfırlıyorum programdan aktve et dediğimde şifre soruyo. Giriyorum şifreyi 20 - 30 saniye bekleyip aktive edilmiyor. İki makinede de aynısı oluyor.

Merhabalar,
Lisanslama için aşağıda belirttiğim adımları sunucu bilgisayarınızdan uygulayınız.

Sunucu bilgisayardan
Ana Menü > Samba Market > V5 lisans Kısmını kaldır butonuna tıklayın programı kapatınız.

cp.sambapos.com üzerinden giriş yaparak anahtarları sıfırlayın.

SambaPOS uygulamasını çalıştırarak tekrar Samba Market kısmından V5 lisans kısmını Yükle butonuna basınız.

Sağ üst kısımda bulunan giriş butonuna basarak lisans bilgileriniz giriş kısmına yazınız.

Programı tekrar kullanıcı çıkışı yaptıktan sonra programı tamamen kapatıp açınız.

Tekrar market kısmında SambaPos v5 aktivasyon kısmında bulunan aktif et butonuna basarak lisanslama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 Beğeni

Dediğinizi önce de denedim. Birazdan tekrar adım adım denerim. Önce denediğimde kaldır yaptım. Komple gitti “yükle-kaldır-aktive et” denen bölüm. Giriş butonu da çıkmadı. Kaldırıp programı tekrar kurdum. Yanlız sağ alt köşede mesaage sunucusu bağlı değil yazıyo hep. Ama terminal den de işlem yapılıyo. Onunla bi ilgisi var mıdır acaba.

Aynen bu şekilde kaldı. Giriş bölümü de yok. Yükle butonu da. Programı tekrar yükleyecem.

Güray bey özelden anydesk adresi yollarsanız yardımcı olmak isterim

Bilgisayarınızın internet erişimi varmı bu bilgisayardan SambaPos.com giriş yapabiliyormusunuz?

Evet aynı bilgisayardan siteye girip anahtar sıfırlayabiliyorum. Yalnız internet biraz sıkıntılı. Bazı siteleri açmıyor.

İnternet problemi var öncelikle internet problemini çözmelisin

Kullanıcı girşi yapılmıyor hiçbirşekilde. İnternetle de ilgili değil farklı bağlantılardan denedim. Anahtar sıfırlama sitesinde de mesela sadece mail adresiyle girebiliyorum. Daha önceden kullanıcı adıyla girebiliyordum. Sambamarket bölümündeki giriş tulu bile çıkmıyor

Güray bey Samba Market kısmında bulunan lisans bilgileri girilecek alan olan sağ üst kısımda giriş yazan alan gelmiyorsa nettiniz ile ilgili sorun vardır.

Anladım. yani fiziksel olarak herşey tamam sayfalar açıyo ama program ayarlarında mı bi sıkıntı oluştu yanlış ayarlar database değişikliği sırasında yanlış bi hareket mi yaptım onu çözemedim.

Yok yani herşeyi denedim. Telefonun interneti ağ interneti. Bağlantı normal. Terminalden bile etkinleştirmeyi denedim. Gerçekten büyük sıkıntı yarattı şu an.

sorun bilgisayarınız internet çıkışında olabilir cihazınız internete normal olarak çıkmıyor çıkış olsaydı sağ üst köşede Mavi renkte giriş yazısı olurdu belki cihazınızın ayarları yada driverı sorunlu olabilir ethernet kartınız sorunlu olabilir ama SambaPOS V5 de Samba Markete tıkladığınızda sağ üst köşede Mavi renkte giriş yazısı yoksa cihazınızın interneti ile ilgili problemi vardır önerim databasenizi yedek alıp cihazınızı yeniden kurulum yapın

Mail ile cevap vermiştim ama tüm topluluğumuzun faydalanabilmesi için aynı cevabı buradan da vereyim.

Giriş linkinin gelmediği durumlar, için 2.5 sebep olabilir. :slight_smile:

Bu bilgisayar bizim Lisans sunucularımıza internet üzerinden erişemiyor demektir. (Kontrol cp.sambapos.com adresine sorunsuz Internet Explorer dan girebiliyor musunuz?)

Windows işletim sisteminiz hiç update edilmemiş bir Windows ise, bizim Lisans sunucularımızdaki SSL sertifikasını görmüyordur. Bunu düzeltmek için Windows 7 yi Update etmeniz lazım.

Veritabanınız, SambaPOS un yüklü olduğu bilgisayardan farklı bir IP grubuna bağlı olduğu durumlarda. Örn. veritabanınız Cloud da bir yerde duruyor ama SambaPOS’unuz local de ise, ve DB yetkileri tam verilmediği durumlarda…

Evet çok teşekkürler Mehmet bey. Dün de bunu farkettim. Tüm tarayıcılarım internette sayfa açıyor fakat explorer açmıyordu. Biraz uğraştım sebepleri nedir diye hatta bi kaç ayar sonrası bi ara windows kullanılamaz hale geldi.:grinning: Bugün önce modemi değiştiricem. Çünkü terminal pc de de aynı durum sözkonusu. Olmazsa yedek alıp sıfır windows kurulumu yapıcam. Teşekkürler.

İE’den internete bağlanamamıza göre;
Pc’ye CRYPTOLOCKER bulaşmış olabilir.

Temiz bir windows kurulumu ve Güncel bir Anti-Virüs programı kurulumu yapmanızı tavsiye ederim.

Yedekleme yaparken buna dikkat edin.

( Not: Dosyaları şifrelemeden önce, pc açık kalma süresi uzun ise Mining yapıyor olabilir.)

Kasılma, çok ısınma var ise bu sebeptendir.

Bugün modemi değiştirdim aynı problem yine devam etti. İlginç olan ağdaki diğer makine de internet explorerdan sayfa açamıyor. En son telefonu kabloyla bağlayarak diğer bağdaştırıcıyı devre dışı bıraktım. Telefonun internetiyle açıldı aktivasyonu yaptım. Bugünlük sorunumu çözdüm. Sanırım bir yerde bir çakışma filan oldu. Sorun kaynağını bulana kadar bu şekilde aktivasyonu yapıcam artık. Teşekkürler.