KDV siz Garsonlara Verilen Bahsisler Hakkinda

Merhabalar,

Garsonlara verilen bahsisler hakkindaki konulari asagidaki forumdan inceledim:

Her iki cözümde sorunsuz calisiyor.

Fakat hepside KDV li olarak hesapliyor.

Bizdeki sorun, daha dogrusu bizde eger bahsisleri garsonlar aliyorsa, KDV girmiyor fatura icine.
Eger bahsisleri restaurant sahibi aliyorsa, ozaman KDV sini ödemek zorunda.

Daha cok garsonlar bahsis aldigi icin, asil sorunum burda basliyor.

Senaryo söyle:

• Hesap 3,00 euro + 2, euro bahsis…
  • Müsteri EC Karti ile ödeme yapiyor.
    (not: Nakit ödemelerde hic sorun yok, ki zaten kasaya girmiyorlar bile bahsisleri)

EC ve Kredikarti ödemelerinde, restaurant sahibi diyorki; “2 euro benim cebime girmedi, neden gelir vergisini vereyim?”.

Aksam hesap alinirken garson diyorki; “Benim 2 euro bahsisim var, EC karti ile ödendi. Patron lütfen 2, euromu ver !”.

Patron garsona 2 euro yu elden veriyor. Aylik kagitlarini topliyor ve muhasebecine götürüyor, iste efenim su kadar su kadar bahsis var. Onlar benim cebime girmedigi icin gelir vergisini ödemem. Neyse burasini maliyeci bir sekilde hallediyor.

Sambapos tarafinda ise bir sekilde halletmem gereken sorun var:
Asagidaki resimde de görülece üzere, 3 + 2 = 5 euro luk bir fatura var. Faka bunun 2 Eurosu bahsis. Ve bu bahsis in KDV siz sekilde faturada görülmesini istiyorum ki, EC ve Kredi karti ile yapilan ödemelerde cikan sonuclar 1:1 ayni olsun.

Yani 19% lik KDV oraninin 0,48 Cent olmasi gerekli. 0,80 Cent aslinda 5 Euronun toplam 19% KDV si.

Umarim sorunumu kapsamli olarak anlatabilmisimdir.

Sambapos altinda, KDV siz bahsis girisi nasil yapabilirim?

Tesekkürler
E. Kaplan

@Banned
Tesekkürler mustafa.

Sorun TAX’lardan önce SERVICES in olmasiy mis. Sablonda Tax’lardan önce kayitli oldugu icin, KDV oranlarini hep hesapliyordu…

Simdi {SERVICES} kismini TAX’lardan sonraki bölümlere aldik ve simdi hesaplamasi gerektigi gibi hesapliyor. Hesap kitap dogru.

image

Saygilar
E. Kaplan

3 Beğeni