[IPUCU]Garsona admin sifresi sorup Iskonto uygulatma ve Iskonto oranini limitleme

Merhabalar,

SambaPOS ile ugrasmak gercekten güzel. Ugrasirken insan yeni seyler ögreniyor. :slight_smile:
Ögrendigini unutmamak icinde not alip sonrasi icin kullanabiliyor.

Amac:

Bu ufak belgedeki amac, garsona admin sifresini sordurup, iskonto yapabilmesini saglamak. Bu islem yapilirken Iskonto Sebebi ve Iskonto Orani girisleri saglayarak, hesap tutarindan düsürmek.

Not: Bu belgede sadece %10 e kadar iskonto yapilmasina izin verilmistir

Sebeb:

Bu islemin sebebi, adminin sürekli pc basinda olmayacagindna yola cikarak düsündüm.

Kaynak belgeler:

Özet:

3 Beğeni

Gerekli Olanlar

Bu islemi gerceklestirebilmek icin bize lazim olanlar:

• 2x Eylem
  • 1x Kural
  • 1x Otomasyon Komutu (Iskonto Butonu)

Not: Kisaltmalarda kullanilan ISK BTN = Iskonto Butonunun kisaltmasidir.

1) Öntamlin gelen Iskonto butonunun iptal edilmesi veya silinmesi

Ödeme ekraninda öntanimli gelen % ISKONTO Butonu bizim fazla isimize yaramiyacagi icin,
Adisyonlar -> Hesaplama Seciciler -> Iskonto ya silin ya da iliskilerden silip etkisiz hale getirin. Ben iliskilerden etkisiz hale getirdim.

2) Eylemlerin eklenmesi

Eklenmesi gerekli olan 2 eylem:

• ISK BTN - Iskonto sebebi ekle
  • ISK BTN - Adisyona iskonto ekle

2.1) Eylem 1: ISK BTN - Iskonto sebebi ekle

Eylem Adi: ISK BTN - Iskonto sebebi ekle
Eylem Tipi: Adisyon etiketini güncelle
Etiket Adi: Iskonto Sebebi
Etiket Degeri: [:Iskonto Sebebi]

2.2) Eylem 2: ISK BTN - Adisyona iskonto ekle

Eylem Adi: ISK BTN - Adisyona iskonto ekle
Eylem Tipi: Adisyon Hesaplama Güncelle
Hesaplama Sablonu: Iskonto
Tutar:[:Iskonto Orani]
Reset Ticket: True
Remove Calculation: True

3) Yeni Iskonto Butonunun eklenmesi

Yeni Iskonto butonu eklemek icin, Otomasyon -> Otomasyon Komutlari -> Otomasyon Komutu Ekle tiklayarak acilan pencereyi asagidaki resimlerdeki gibi dolduruyoruz

3.1) Iskonto Butonu Genel Ayarlar Sekmesi

Adi: Iskonto
Dügme Basligi: Iskonto
Onay: Admin Pin

3.2) Iskonto Butonu Iliskiler Sekmesi

Enabled States: Yeni Siparisler, Ödenmedi olarak degistiriyoruz.
Visibility: Ödeme

4) Kural: ISK BTN TIKLANDI- Iskontoyu adisyona ekle

Otomasyon -> Kurallar-> Kural Ekle tiklayarak, asagidaki resimdeki islemleri yapiyoruz

Kural Adi: ISK BTN TIKLANDI- Iskontoyu adisyona ekle
Olay Adi: Otomasyon Komutu Calistir
Özel Kisitlama Ekle:
Automation Command Name ESITTIR Iskonto

Kural icin 3 adet eylemlerin secilmesi / eklenmesi:
Eylem Sec tiklayarak 3 tane Eylem seciyoruz (yukarda ekledigimiz 2 eylem ve görüntünün tazelenmesi icin)

ISK BTN - Iskonto sebebi ekle
Iskonto Sebebi = [?Iskonto Sebebi]

ISK BTN - Adisyona Iskonto ekle
Amount : [?Iskonto Orani: [1-9] | 10 ]

Ödeme Ekrani Güncelle
(Bu eylem öntanimli olarak geliyor, bu belgede ilave edilmemistir. Islemler bittikten sonra iskonto oranini ödeme ekraninda tazelemek icin kullandim)

DIKKAT: Ben burda sadece 10% e kadar iskonto yapmalarina izin verdim. Amount bolumundeki tanimda [1-9] | 10 tanimlamasi sadece %10 e kadar izin verir…Daha farkli oranta iskonto tanimlamak istiyorsaniz, kaynaklardaki aciklamalari dikkatlice inceleyin…

Sonuc

Eger buraya kadar bir hata yapilmadi ise, masa bilgileri asagidaki gibi gözükmesi lazim.

Ögrenilmesi Gereken

@emre hocanin Kaynak Belgelerde söyledigi gibi “By using [?ParameterName] notation you can ask action parameter values.” Yani [?ParameterName] kullanarak kullanicidan veri girisi alip, bu veriyi herhangi bir yerde kullanabilmek. Ayrica veri girisinde, eger bir sayisal giris yaptirilacak ise, bunlara limit koyabilmek.

4 Beğeni

Eger aciklamalar uzun geliyorsa, kolayca asagidaki yöntem ilede yapabilirsiniz:

• Öntanimli gelen iskonto butununu etkisiz hale getirin.

• Yerel Ayarlar -> Online Services bölümüne https://goo.gl/7u35p9 adresini girip Kaydet tiklayin

• Ayarlar -> Konfigurasyon Görevleri -> Görevleri Güncelle tiklayin ve bekleyin. Ekranda yeni betik gelecektir.

• Iskonto 01 - Garsona sifre sorup iskonta uygulatma görevine tiklayin. Otomatikman kurulacaktir.

NOT: 3 farkli sistemde sorunsuzca calistigini test etmis olmama ragmen, bir sorun cikarsa mesuliyet kabul etmeyecegimi bilmenizi isterim.

@mehmet @emre
hocam öntanimli gelen ISKONTO butonu nasil bir yöntem uygulayarak Konfigurasyon Görevleri icinden OTOMATIK olarak etkisiz hale gelmesini veya silinmesini saglayabilirim? Bir fikriniz var mi bu konuda? Yani manuell yaptirmak yerine, betik icine bir sekilde gömebilir miyim?

2 Beğeni