Hesap alınması hakkında

Şöyle bir durum var. Müşteri kasaya geldi. Masada 5 çay 2 türk kahvesi var. masadan ilk kalkan 1 çay 1 türk kahvesi ödedi gitti. Aynı masadan sonra kalkanlar geldi. 3 çay 2 türk kahvesi ödedi. masada 1 çay kaldı. Müşteriye masada 1 çay kaldı dediğinizde herkez ödedi. Deyip çıkıp gittiler. senaryo böyle. İlk kalkan eksik çay söyledi vs. Ödeme alındığında kaç tl ödeme alındığı nakit veya k.kartı olarak yazıyor. Bunları ürün olarak nasıl tutarız. Yani ilk kalkan ödedi nakit 10 tl yazıyor . bunu 1 çay 1 türk kahvesi 10 tl ödedi şeklinde yazılabilir mi? çay basit örnek yemek işin içine girdiğinde kasada daha büyük problemler yaşanabiliyor. kasada ödüyor arkasını dönüp benden az aldınız veya fazla aldınız diyebiliyor. Bunuda müşteriye şu ürünleri almışız diyemiyoruz.

Ödeyeceği veya ödediği ürünleri yazdırmak istiyorsun.
Bir kaç yolla yapılabilir

• Ürünleri seçerek bölebilirsiniz
  • Ödeme aldığınızda çıktı alabilirsiniz
  • her seferinde ürünleri bölmek uzun iş olur müşteri ürünlerini söylediğinde seçiyoruz zaten o seçme kısmı tutanağa eklenmesi sorunumu çözebilir. resimdeki gibi yapıyorum.
    burda seçilen ürünleri tutanağa nasıl yazabilirim?

böyel bi buton ile işini daha kolay çözebilirsin

Adisyon Yaz butona bastığında ödeme şeklini sorup, seçilen ürünleri bastırıyor. İstenir ise kalan tutar da adisyona eklenebilir.
Müşteri hangi ürünlere ne kadar ödediği daha iyi kavrayabilir.

ilgilendiğin için çok teşekkürler. Fakat bizim müşteriler çok aceleci parayı atıp gitmek istiyor. Adisyon yazıp eline vermek falan uğraşmaz kimse. Masa numarasını bile elemanların hepsinde telsiz var onunla soruyoruz. Müşteri kasaya gelip 2 çay al da gidim modunda. Daha pratik yani mevcut uygulamayı değiştirmeden arka plandan takip edecek bir çözüm lazım bana.
Ayrıca kağıt maliyetim çok fazla onu düşürme peşindeyim:)

Buna istinaden cevap vermiştim.
Çıktı istemiyorsunuz ama, müşteri ne ödediğini bilsin istiyorsunuz.:rahatlamış:
En iyi yöntem çıktı almak bence.
Ödeme butonlarına yazdırma eylemi ekleyin bence daha basit olacaktır.

Müşteri ekranı var mı?

Sezgin beyin dediği gibi ürünleri bölmek en mantıklısı görünüyor. Müşteri ekranı ile birlikte müşteri ekrana bakarken biraz zamanda kazanırsınız.

Müşteri ekranı şöyle var. Personel laptoptan kasa alıyor. Aynı zamanda laptoptan bir monitör müşteriye ürünleri gösteriyor. Ürünleri gördüğü için çıktı alma ihtiyacı duymuyorum. Ama bana lazım olan geriye dönüp baktığımızda müşteriden hangi ürünleri tahsil etmişiz onu görmek.