Farklı varlık ekranındaki varlıkların geçici olarak birleştirilmesi hakkında

Tesisimizde havuz ve restaurant olarak varlık ekranlarımız mevcut. Havuz ekranında H1 den H100 e kadar numaralar mevcut. Restaurant ekranımızda da masalarımız var. Dışarıdan gelen misafirlerimize tesise girişlerinde H1 den H100 e kadar numara veriyoruz ve misafirler restaurant ve barımızdan sipariş verirken bu numaralara siparişlerini işliyoruz. Misafirler ayrılacağı zaman numaralarını teslim edip hesaplarını ödüyorlar.

Şöyle bir sıkıntımız var mesela grup olarak gelen misafirlere giriş yaparken 4 ayrı numara verdik diyelim. Bu misafirler havuzda biraz zaman geçirip birşeyler içtikten sonra öğle zamanı restaurantımıza gelerek bir masaya oturuyor ve yemek siparişi veriyorlar. Ancak yemek siparişleri Havuz ekranındaki hesaplarına işlendiği için mutfağa dört ayrı fiş gidiyor ve yemekler aynı anda çıkmadığı için sıkıntı oluyor.(bu yüzden mutfak yazıcısı kullanamıyoruz ve siparişleri mutfağa el ile yazıp gönderiyoruz. Sakin zamanlarda sorun değil ancak yoğun zamanlarda mutfağın bu dört numaranında aynı masada olduğunu farketmesi bazen mümkün olmuyor.

Bunun daha kolay bir yöntemi varmı? Öneriniz nedir?

Her H lere hesap aç her varlığı da ona bağla

Tam olarak anlayamadım.

Şöyle birşey yapmak mümkün değil midir acaba?

Mesela masaya iki yeni buton eklenir. (“grup siparişi oluştur ve Grup Hesaplara işle” şeklinde)

Grup siparişi oluştur butonuna tıklayınca pop-up soru sorulur “Hangi Hesaba işlenecek?” şeklinde. Diyelimki H2 yazdık ve yemekleri seçtik. Aynı işlemi Grup rezervasyon oluştur butonuna tıklayarak H5 ve H8 hesabına uyguladık diyelim.

Aşağıdaki resimdede gösterdiğim gibi yeşil tarih tagının altına mavi tagın içinde İşlenecek Hesap:“HXX” şeklinde gösterebilirsek kontrol etmesi çok daha kolay olacaktır. Kapat butonuna tıklayınca mutfağa ürünler yazdırılacaktır.

Daha sonrada misafirler masadan kalkıp havuza döndüğü zaman Grup hesaplara işle butonuna tıklanır ve masadaki siparişler otomatik olarak H2 - H5 - H8 hesaplanına aktarılır ve masa kapanır.

Böyle birşey yapılabilir mi?

Tam olarak istediğim gibi olmasada sanırım split ticket kullanmak bir çözüm olabilir.

Split-Ticket1

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.