Eksik Stok Raporlama

Merhaba,
Stok takibi yaparken belirli aralıklarla fiili stok miktarlarını girerek stk güncellemesi yapabiliyoruz. Aradaki eksik stok miktarını nasıl raporlayabilirim.

Coca Cola 200 adet olması gerekirken 180 tane çıktı, Fiili stok miktarını girerek bu sayıyı güncelledim.
Bir sonraki hafta tekrar 200 olması gerekirken 170 çıktı ve bunu da düzelttim.
bu süreç içinde 50 adet coca cola nın eksildiğini raporlamaya çalışıyorum.

receteyi olusturup stogu girdikten sonra satis yapinca stok eksiliyor anladigim kadari ile. bu dogru bir uygulama zaten. eksilen stoklarinida urun satis raporlarindan goruyorsun. ama bana uyari versin su kadara dusunce diyor isen kosul eklemen yeterli.

Normalde bu özelliği reçeteler gerçek hayat tüketimi ile tutmadığı için kullanıyoruz.

Mesela Hamburger reçetesinde 10 gr domates kullanılıyor dedik ama her hamburgere tam 10gr domates koymak mümkün değil bu nedenle hiç zayi olmasa bile kullanımdan dolayı dönem içinde domates stoğunda fark oluşacak. Gün sonunda yazdığınız fark sizin gerçek tüketiminizi gösteriyor. Yani atıyorum 300 hamburger 700 döner için 10 kg domates kullanmış görünüyorsunuz ama aslında 11 kg kullanmışsınız. Bu düzeltmeyi yaptığınızda içinde domates geçen tüm ürünler için maliyet tek tek yeniden hesaplanarak fark oransal olarak dağıtılır. Siz de o dönem içinde 11 kg domates kullanmışsınız gibi görünür.

Ancak zayi / bozuldu / çalındı olayı farklı. Bunu farklı bir şekilde takip etmek gerekir. Türkçesi hazırlandı mı bilmiyorum ama İgilizce bir örnek uygulamayı şurada görebilirsiniz.

2 Beğeni

Merhaba

Yanlış anlamadıysam Bahsettiğiniz konu sanırım gün içerisinde 240 adet Coca Cola Aldınız 2 Adet Satış Yaptınız fiilen elde kalması gereken 238 adet, sayım neticesinde elinizde toplamda 235 adet kaldı ve bunu Ana Menü Yönetim>Stok>Gün Sonu Belgelerinde fiili seviyeyi 235 yaparak stok düzeltmesi yaptınız ve aradaki farkı görmek istediniz.

2 Beğeni

@emre gönderdiğin dökümanı inceledim. teşekkürler. zayi olarak işaretlemeden aradaki farkı görmem yeterli

@bayhanazad tam olarak istediğin stok raporunun görüntüsünü paylaşmışsın. nasıl hazırladığını paylaşabilir misin?

@cemrek amacım uyarı almak değil. sadece fiili miktarı girdikten sonra tahmini ile fiili miktar arasındaki farkı görmem gerekiyor.

herkese teşekkürler

1 Beğeni

Merhaba mümkünse İllgili Raporunuzu paylaşabilirmisiniz

Merhaba tabiki iyi bayram dilerim

[Report Inventory Consumption:1,1,1,1,1,1,1,1,1]

Adı|Birim|Hesaplanan|Net|Fark|Toplam Alınan|Depodan Gelen|Tüketilen|Depoya Çıkan
{REPORT CONSUMPTION DETAILS:C.Name,C.Unit,C.Prediction,C.Inventory.desc,[C.Inventory] - [C.Prediction],C.Added,C.Removed,C.Consumption}

Teşekkür Ederim İyi Bayramlar Diliyorum,
stok-1 raporunu paylaşırsanız sevinirim

Merhaba,
Şu ikinci resmdeki raporu kimse bana göndere bilir mi?
Önceden teşekkür ederim.

Merhaba Ilgar bey,

İstediğiniz raporun benzeri mevcut aşağıdaki adımları uygulayınız, kendi isteğinize göre raporu özelleştirebilirsiniz.

Rapor Adı : Kar Marjı Raporu

Sayfa Yüksekliği : 1200

Şablon:

[Kar Marjı:1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,2]
@{REPORT COST DETAILS:M.GroupCode.asc::,}
>Ürün Adı||Birim Satış Fiyatı|Birim Maliyet Fiyatı|Satılan Miktar|Toplam Satış Fiyatı|Toplam Maliyet Fiyatı|Toplam Net Gelir|Maliyet Marjı(%)|Kar Marjı(%)|Tarih

{REPORT COST DETAILS:C.Name.asc,N\A,C.AvgPrice,C.Cost,C.Quantity,[([C.AvgPrice]*[C.Quantity]).Sum],
[([C.Cost]*[C.Quantity]).Sum],
[([C.AvgPrice]*[C.Quantity]).Sum]-[([C.Cost]*[C.Quantity]).Sum],
[($4/$3)];#0.00 %;-#0.00 %,
[($3-$4)/$3];#0.00 %;-#0.00 %,C.StartDate:M.GroupCode="$1"}

>Toplam:||{REPORT COST DETAILS:C.AvgPrice.Sum,C.Cost.Sum,C.Quantity.Sum,[([C.AvgPrice]*[C.Quantity]).Sum],[([C.Cost]*[C.Quantity]).Sum],[([C.AvgPrice]*[C.Quantity]).Sum]-[([C.Cost]*[C.Quantity]).Sum],[([C.Cost]/[C.AvgPrice]/[C.Name.Count]).Sum];#0.00 %;-#0.00 %,[(([C.AvgPrice]-[C.Cost])/[C.AvgPrice]/[C.Name.Count]).Sum];#0.00 %;-#0.00 %}

Teşekkür ederim Veysel bey.
Birinci resmde Filli stok nasıl ekleye bilirim, onu da söyleye bilirmisiz?
Önceden teşekkür ederim!