Donma Sorunu Hk

Merhaba, Bir döner satan işletmemde öğlen saatlerinde (yoğunluk çok fazla oluyor) ana makina ve terminaller donuyor ayrıca termal yazıcı da (XPRİNT Ethernet le bağlı) donuyor, ethernet kablosunu cıkartıp tekrar takınca bağlantılar yeniden geliyor. Cihaz Amd A4 9125 radeon r3 işlemci 4gb ram, ssd disk var.

3 Adet terminal ve Xprint ethernet var ve kablo ile bağlantı var kablolar 4 port modeme bağlı arada switch yok,
Yardımcı olursanız cok sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

Elle İp yapılandırması uygulayarak denermisin

Yapılandırmada ip elle verdim hepsi sabit

Merhaba Ali bey,

Bu şekilde sorununuzu anlayıp direk çözüm üretebilmemiz mümkün değil ama dene yanıl yöntemi ile ilerleyip sorunun neyden kaynaklı olduğunu bulabiliriz.

Bu sorunun bilgisayarınızdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum tabi bilgisayarın donanımsal bir sorunu yok ise.

• Veritabanı yedeğini alarak veritabanında bulunan hareketleri sıfırlayarak test edelim.

• Network’ü müşterilerinizde kullanıyorsa müşterilere kapatıp sadece server terminaller ve yazıcılar bağlı olarak test edelim.

• Modem den kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek için geçici bir modem ile test edelim.

2 Beğeni

Terminallerde 2 gb ram olan varsa en buyuk donma kaynağı odur

Modem aynı zamanda işletmenin internet için müşteriye açık modem mi midir? Eğer öyleyse bende o sorunu yaşamıştım. En iyisi switch ile modemden bağımsız bir ağ kurmak(yerel ağ).

Ali bey sizde aslında sorunu yazarken cevapları da vermişsiniz.
Satır aralarını okumak yeterli olacak.

Öncelikle AMD Cpu’nuzu tanımıyordum, testlere baktım ortalama bir Celeron cpu ayarında sonuçlar almış.
Ama asıl sorununuz Network ile alakalı. SQL’e yapılan her sorgu da belirli bir time-out süresi vardır, o anda network tam olarak ayakta değilse veya bandwithiniz buna müsait değilse süre dolana kadar bekler. Sizde o sırada işleme devam etmek istersiniz ve bir yerlere tıklarsınız, sonuç olarak donma diye bahsettiğiniz sonucu alırsınız.

Sistemde bandwithinizi dolduran trojandan, uyduruk bir swich ve/veya access point kullanımına oradan kablo ve jacklarınıza kadar her bir elemanın buna etkisi vardır
SambaPOS ve benzeri programlar tabieri caizse, işletmenin yatak odası bilgilerini saklarlar.
İşletmeciler yeri gelir, bir sandalyeye bilgisayardan daha çok para öderler ama iş bilgisayarlara ve IT altyapısına geldiğinde aynı bonkörlükle çalışmak istemezler. (rekabetten dolayı biz bayilerde önermeyiz zaten)

Networkunuzu ve hardware inizi iyileştirin.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim @mehmet bey ilginize, iyileştirme çalışmasını başlatacağım.

Merhaba, konuyla ilgili 1 haftadan fazla test süreci bitti sorun giderildi. Yaptıklarımı paylaşmak istedim. Ağ kablolarının hepsi modeme bağlıydı bütün kabloları switch e alarak sorun çözüldü konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

3 Beğeni