Client 1,2 den Fatura / Siparis / Hesap ciktisi almak

Merhabalar,

ana bilgisayarda 5 tane yazicim var.

  • Mutfak 1 (grub halinde) IP
  • Mutfak 2 (tek tek) (IP
  • Bar 1 (IP)
  • USB POS (Fatura icin) Printer, kasaya bagli
  • A4 Fatura (IP)

Hepside sorunsuz calisiyor.

Ayni IP-Range de 1 adet Laptop ve 1 Adet Windows 8.1 tabletim var.
Laptop a 1 tane USB POS Printer bagladim.
Windows 8.1 Tableti de siparis almak/fatura kesmek icin kullanmak istiyorum.

Clientin yazici ayarlarina girdigimde, ana kasada ayarladigim yazicilari gösteriyor. Bireysel olarak, Client bilgisayarlardan hem siparis hemde fatura almak istiyorum. Bu ayari her Client icinde nerden ayarlayabilirim?

Tesekkürler
E.Kaplan

Merhaba,

Yazıcıyı tanımlı olan pc den paylaşıma açın ve yazıcıyı Sambapos’a \\Bilgisayar adı\Fatura yazıcısı olarak tamınlayın istediğiniz gibi windows 8 tabletten çıktı alabilirisiniz.

@EmrBkts peki hocam diger IP yazicilari tek tek client lere tanitmam gerekiyor mu? Yoksa o ayarlari ana kasadan aliyor mu? (acele disari ciktim, dönünce deniycem hemen)

Ana pc de tanımlamaları yapın clientlerde de çalışır.

Yani ana kasada Mutfak 1 ,2 Bar 1 vb. yazicilari ayarladigimda, Client lerde ayarlarini ana kasadan mi aliyorlar/alacaklar?

USB henuz denemedim, sadece IP yazicilari deniyorum. Eger teori dogruysa, Windows Tabletten hic bir islem yapmadan, siparis verebilmem lazim…

Fiziksel olarak hem Mutfak hemde Bar yazicisiaina erisimim mevcut:

Windows 8.1 tablet den siparis verdigimde, surekli “Invalid Printer” mesajini veren bir hata mesaji veriyor fakat herhangi bir siparisi ne mutfaktan ne de bar dan yazdirmiyor (USB henuz denemedim)

  • Tablet de Firewall kapali.
  • Ana Kasada butun siparisler sorunsuzca verilebiliyor/fatura kesilebiliyor.
  • Iki PC arasindaki baglanti (MEssage Server )sorunsuzca calisiyor, her türlü siparisi aninda 2 farkli cihazda da ANINDA görebiliyorum.

Sorun ne olabilir?

ps: (ne bicim bahtsiz bir bedeviyim ben böyle, neden benim isim 1-2 tik ile hallolmaz)

Sonuc söyle:
Client olarak kullandigim Windows 8.1 Tablet (32 bit, intel ) de bütün yazicilari teker teker tanitmam gerekiyormus. Bütün yazicilari tablette sürücülerini tekrardan ayarladim ve sorunsuz kullanabiliyorum… Haaaa bu is belki Shared Printer ile cözülebilir miydi? Evet olabilirdi…Fakat sonucda yazicilarin hepsi IP Printer…Bence hic gerek yok…Dogrudan IP uzerindne kullanmak daha kullanisli ve hizli.

Android Client suana kadar kullanmadim. Hicbir fikrim yok.

@Sezgin tesekkürler hocam yardimlarinizdan dolayi…

1 Beğeni

Printerler IP ise zaten olması gereken bu yaptığınız, paylaşım olayı usb printerler için uygulanmalı. Android client yazdırma görevini zaten servera gönderdiğinden server otomatik olarak ilgili yazıcılara yönlendiriyor. Tayfun hocamla görüşün size bayi demosu ayarlayabilir android client test etmek isterseniz. Tablet kullanmanız da şart değil emulator yazılımları ile de tecrübe edebilirsiniz.