CAS ER JR Terazi COMPORT Bağlantı Sorunu

Merhabalar.
Elimde CAS-ER JR. Model bir terazi mevcut. SambaPOSV5 üzerinden, Samba Market bölümünden “Online Scale” modülünü aktif ettim. Terazinin RS232 girişine kabloyu bağladım, diğer ucunu da USB ile çevirerek bilgisayarıma bağlantısını sağladım. Yerel Ayarlar > Aygıtlar bölümünden de teraziyi ekleyip ilgili COM port değerini verdikten sonra Putty programı ile testini yaptım ama porta erişim sağlayamadığı için teraziden gelen değeri SambaPOSV5 üzerinden göremiyorum. Dos ekranda yeşil bir imleç öylece kalıyor. COM port açmak için bilgisayarda ayrıca bir ayar gerekiyor mu? Hata ile ilgili görsel aşağıdadır.

1- Önce Putty Programında ilk ayar olarak port değerlerini kırmızı puntoda belirttiğim gibi giriyorum.
1

2- Putty programından, sol en alt menüde bulunan Serial bölümünden yine gerekli alanları teyit ediyorum.
2

3- Open butonuyla COM3 portuna bağlanmaya çalışırken DOS ekran açılıyor ve öylece kalıyor.
3

4- RS232’den USB’ye çevirdiğim USB’yi çıkarınca da hata veriyor.
4

Muhtemelen bir yerde ufak bir ayar eksikliği var diye düşünüyorum. Bu konuda iyi bir bilgisi olan var ise yardımda bulunmasını rica ediyorum.
Saygılarımla.

İlk once comport usb cevirmek cok dogru bir yontem degil ileride de sotun yasayabilirsiniz
Comport uzerinden bagladiniz zaman baska comport yok ise COM1 portu datayi alabilirsiniz
Putty de gorunecektir

2 Beğeni

Çeviriciniz düzgün çalıştığına emin misiniz ?

Daha önce TP-link çevirici ile aynı durumu yaşadım ürün sıfır olmasına rağmen putty ekranına datayı yansıtamıyordu. Digitus marka çevirici aldıktan sonra sorunumu çözdüm eğer çeviricinizden şüpheleniyorsanız Digitus marka çevirici temin ederek denemenizi tavsiye edebilirim. Putty ekranına veriler düştükten sonra SambaPOS dökümanındaki bir kaç adımı uygulayarak çalıştırabilirsiniz.

2 Beğeni

Merhaba. Var olan 2 adet RS232 girişinde de aynı sorun var. O yüzden çevirici kullanmak durumunda kaldım. Kablodan ötürü sorun da olabilir.

Veysel Bey Merhaba. Elimdeki dönüştürücü Digitus. Fakat kablodan da şüphelenmeye başladım. Kurulum yapmak istediğimiz bilgisayar MSI dokunmatik ALL IN ONE modelli bir cihaz. Cihazın arka kısmında COM1 ve COM2 girişleri var. Serial Port Monitor isimli yazılım ile her iki COMPORT girişlerini görüyor. Putty ile veri gönderdiğimizde yukarıdaki ekran gibi kalıyor. Sizce kabloda bir sorun olmuş olabilir mi? Veya COMPORT testi yapabileceğimiz başka bir yazılım öneriniz var mıdır? Ben kabloda sorun var diye düşünmeye başladım. Belki de terazinin RS232 girişinde bir sorun ola da bilir. Deneyiminiz ve fikrinizi öneri olarak sunabilirseniz çok memnun kalırım. Saygılarımla.

Putty den farklı bir uygulama kullanma ihtiyacı hiç duymadım bence sorun donanımsal. Yukarıdaki ekranda comport bağlantısı veri gönderemiyor, bağlantı noktasını okuyamadığını belirtiyor. İlk olarak farklı bilgisayarda deneyerek diğer donanımsal varsayımları tek tek kontrol etmeniz gerekecek.

1 Beğeni

Şimdi Putty programından veri alıyor. Ama SambaPOSV5 tarafından veri alamıyor. Bunun sebebi nedir acaba? RS232 Bağlı iken bu alana manuel olarak da rakam giremiyoruz. Ama COMPORT çalışıyor. Test ettik. Başka nasıl bir ayar yapmamız gerekiyor acaba?

Resimde görüldüğü gibi COM5 Portundan Veri Alıyor.

SambaPOSV5 Tarafında İse Veri Aktarılmıyor.

Bağlantı bilgilerinizi eposta olarak support@sambapos.com adresine gönderebilir misiniz ?

Gönderdim Veysel Bey.

Değerli arkadaşlar. Öncelikle Veysel Beye her problem çözümünde titizlikle davranıp yardımcı oluşundan ötürü teşekkürlerimi iletiyorum. CAS ER JR. terazimizin RS232 portu bozuk olduğundan TEM EGE terazi kullandık ve uyumsuzluk sorunu yaşadık. Bilginiz olsun, TEM EGE teraziler tam randımanlı bir çalışma sağlayamayabiliyor. Yarın tekrardan CAS ER JR. terazi temin edip deneyeceğim. Olumlu çözüme dair bir aşama kaydedersem buradan bildireceğim. En azından aynı sorunu yaşayanlar için belki bir çözüm yolu olur. Saygılarımla.

1 Beğeni

Sevgili arkadaşlar. CAS ER JR. Terazi Kurduk Ve Sorunumuz Çözüldü. Bilginiz Olsun.