Biten ürün siparişini engellemek

Konu başlığı doğru mudur veya daha önce bu konu açıldı mı bilmiyorum, iyice baktım konulara böyle bir başlık veya konu bulamadım diye konu başlığını açtım.

Varsa ve anlatılmışsa arkadaşlar, kusuruma bakmayın lütfen gözden kaçırmışımdır.

Senaryoyu anlatayım, Dönerim benim içeride kasadan uzak yani. Et ve tavuk olarak sipariş almaktayız. Diyelim ki et dönerim bitti, dışarıdaki ve salondaki garson arkadaşların veya telefonda arayan müşteri için biten ürünün siparişini engelleyebilir miyim.

Böylece garson et döner siparişi almaya geçtiği zaman menüye, et döner bittiği için et döner butonu aktif olmasın istiyorum.

Bunu her biten ürün için yapabilmem mümkün müdür? Mesela biten bir ürünü yönetici kişi ürün üzerindeki butona sağ tıklayıp deaktif diye bir seçenekle sipariş alımını önleyebilir mi?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla…

İngilizce sorununuz yoksa …Burada benzer bir çözüm var.

İngilizcem çok iyi değil maalesef ve anladığım kadarıyla da orada çözüm için bir stok belirlemiş. Restorant işinde döner için stok belirlemek imkansız maalesef. Yani bu tabak olur, dürüm olur, double olur buna adet belirlemek neredeyse imkansız. Gramaj bazında çalışıyor olsak bile fireyi de hesaba kattığınızda doğru adeti girmeniz net değil.

Buradaki isteğim, biten bir ürün için bana mutfaktan gelen bildirim üzerine o ürün butonunu deaktif yapıp sipariş geçişini engelleyebilmek. Butonu deaktif gören garson ürünün bitmiş olduğunu bilerek müşteriye gereken özeni göstererek bitmiş bilgisini vererek farklı bir ürün alışına yönlendirsin.

Eminim ki bunun çözüm yolu aynı sektördeki arkadaşlar için de harika olacak, yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.

İyi çalışmalar diler, bol kazançlı günler dilerim hepinize

Bir başka örnekte vermek istiyorum daha net olabileyim diye. Örnek olarak 3 çeşit pilavım ve bilav üstü 3 çeşit ürün seçeneğim var.
A, B, C piavının üstüne et, tavuk veya balık istenebiliyor.

Pilavlarım var fakat tavuğum bitmiş mesela. Tavuk seçeneği seçilemez olmalı.

Umarım karmaşıklık yaratmadan anlatabilmiş olayım.

Saygılarımla…

Bire bir aynı sorunuza yine ingilizce verilmiş bir cevap var.

O zaman emre beye seslenerek rica edelim, @emre bey bize türkçe yardımcı olur musunuz lütfen? İngilizce Forumdaki çözümünüz için.

Bu platformda eskiden daha çok paylaşım daha çok yardımcı olmak adına güzel şeyler vardı, şimdi kimse ne yardım etmek istiyor ne de çözüm adına öneride bulunuyor. İngilizce olan forumda herkes yardım için neredeyse birbiriyle yarış halinde, ayrıca karşılık beklemeden yapılıyor.

Lafım herkese değil elbet, burada karşılıksız emek harcayan o kadar çok güzel yürekli insanlar yok değil. İyi ki varlar.

Lütfen bu platformun ne için var olduğunu bilen ve yardım etmeyi seven insanlar sahiplensin. Kar amaçlı ticari hesap güden insanların da platformu için de üyelik sistemi yapalım onlarla çalışmak isteyen o platformu tercih etsin.

Burada yazılımı var eden ve yazılımı geliştirmek adına çalışan insanlardan daha çok, ticari kazanç güden bayilerimizin bir kısmı daha fazla kazanmaktadır.

Bunu okuyup bana saldıracak bazı arkadaşlar için de açıklama yapayım, sizler yüzünden bu platformda ne bir çözüm üretilir ne de sorunlar paylaşılır oldu.

İstemeden de olsa birilerinin kalbini veya gururunu kırdıysam da af ola.

1 Beğeni

Çok iddaalı bi söz gerçekten var ise, eminim hak ediyordur. :slight_smile:

İlk tepkinin sizden gelmesine şaşırmadım @Sezgin bey, bekliyordum zaten. Sizi daha çok çözüm konularında görmek isteriz.

Tepki göstermedim ki :smiley::smiley::smiley: nereden çıktı bu.

Peki düzelteyim o zaman, tepki değil ilk cevap diyelim. Bu yazıyı yazmamdaki amacım, istek ve sorunlara çözüm odaklı olmamız, yoksa konu dışında yazılacak boş mesajlarla konuyu takip eden insanlara çözüm üretmiş gibi gözükmek değil.

Şu anda maalesef ikimizin de yapmış olduğu bu. Lütfen çözümünüz varsa sizin veya herhangi bir arkadaşın çözüm paylaşalım.

Merhabalar Ali bey, destek.sambapos.com forumu üzerinden paylaştığınız hiç bir konu destek ekibi tarafından olumlu yada olumsuz olarak kapanmadan cevapsız boş şekilde bırakılmamaktadır. Yoğunluktan sebep konunuzun aksaya bileceği durumlar olabilmektedir, ivedi şekilde istek ve talebiniz olduğu durumunda destek anlaşmanız bulunuyorsa arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Sorunuz üzerinde çalışarak çözüme ulaştığı zaman size çözümü sunar yada isteğinizin durumun güncel SambaPOS’un sürümünde yapılamadığı bilgisi verilecektir anlayışınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

2 Beğeni

Ali bey iyi çalışmalar dilerim öncelikle,

İstediğiniz senaryoyu detaylı bir şekilde yazarsanız, daha bilgili arkadaşlarımız size yardımcı olmak isteyeceklerdir…

@Varol232 bey senaryo basit. Örneğin menü de çorbanız var, sipariş alıyorsunuz ama stoklu değil bu ürün ve içeride çorba bitti. Mutfaktan haber verecekler çorba bitti diye. Bunun üzerine garson çorba siparişi alamasın diye menüden çorbayı geçici iptal etmeliyim. Ertesi gün çorba yine aktif edilerek siparişe izin verilmeli

@aligokaslan bey, Acaba böyle birşey mi istiyorsunuz… Bu şekilde çalışma yapabilirsiniz. Fakat Admin aktif veya deaktif edebilir. Farzedelim akşam mercimek çorbasını deaktif ettiniz ve daha sonra aktif etmeyi unuttuğunuzda, sabah admin yetkisinde olmayan kullanıcılar mecimek çorbası siparişi alamazlar.

@Varol232 bey ayden istediğim budur. Ve dediğiniz gibi sadece admin yapabilsin istiyorum bunu. Bir de diyelim ki admin başka kullanıcıya yetki bölümünden bunu açıp kapama yetkisi atayabilir mi? Atayamazsa da hiç sıkıntı değil, sadece bilmek istedim.

Bana bunun nasıl yapılacağına dair döküman paylaşmanız mümkün mü rica etsem

@Varol232 hocam cok ilginc bir menu yapiniz var. Sadece merakimdan soruyorum. Resimde görülen butonlari nasil SAG tarafda gösterdiniz? Sambapos icinden mi ayarlaniyor onlar?

2 Beğeni

Merhaba,

Ekran küçüldüğü zaman sambapos resize özelliğinden dolayı ona göre boyutlanır.

2 Beğeni

Sadece ekranları küçülttüm, otomatik olarak SambaPOS ayarlamaktadır. Benim ilave olarak yaptığım herhangi bir eklenti bulunmamaktadır.

1 Beğeni

{REPORT ENTITY DETAILS:EC.Deaktif:(EN={NAME})}

5 Beğeni