Bilet Fiyatı ve Bir İçecek

Selamlar

Bir bara SambaPOS kuruyorum. Tabiki sıradan bir iş yok ortada.
Bar iki katlı aşağısı farklı yukarısı farklı kasalar farklı vs bunları hallettim.

Üst katta etkinlik olduğunda aşağıdan bilet veriyorlar ve biletlerin fiyatı değişken olmakla beraber 20 ile 30 TL arasında değişebiliyor.

Üst katta 30 liralık bilete bir Tuborg Gold ya da Carlsberg alınabiliyor. Yalnız Viski veya başka bir kokteyl alırsanız biletin fiyatını 30 liradan hesaplayıp alınan ürün fiyatından düşüp veriyorlar.

Bilet 30 lira. Viski 45 = 15 TL fark alınıyor.
Bilet 30 Lira Tuborg 25 lira = Hesap kapanıyor.
Bilet 30 lira Su 5 Lira = Hesap kapanıyor.

Bunun için nasıl bir eylem kural oluşturabilirim ?

Merhaba, Bilet fiyatlarınızı 20 ile 30 arası değişiyor demeniz tüm çözüm yollarını kapatıyor :slight_smile:
bilet fiyatlarını sabitlersek sorununuzu çözebiliriz.

1 Beğeni

Biletin fiyatını güncellemeyi kabul etti müşteri:)

Sabitliyoruz:)))
Nedir önerin ?

Merhaba,

Size fikir vermesi için yapılabilecek bir kaç işlemi aşağıda paylaşıyorum.

1.Adım
Fiyat etiketi tanımlama

2.Adım
Fiyatları belirleme

3.Adım
Eylem Tanımlama

4.Adım
Kural Tanımlama

İşlem Sonucu

1 Beğeni

Merhaba

30 Liralık bilet alınca bir Bira yı müşteri ücretsiz alabiliyor. ( Tuborg Gold ve Carsberg)
Bunun dışında birşey alırsa bilet fiyatından alınan ürünün fiyatını düşüp kalanını alacağız.

Örnek
30 Lira Bilet 45 Liralık viski olursa = 15 TL fark ödeyecek.

Bu yöntem ile Bilet fiyatını (-30) girerek yapabiliyorum. Bu olması gereken midir ?
@veysel

Arkadaşım size yöntemi anlatmış kendinize göre derleyerek test edip kullanabilirsiniz bu yöntem işinizi görecektir

Sadece bilet fiyatını - olarakta belirleyerek otomatik olarak toplamdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Şu an öyle yaptım sorun yok gibi teşekkürler.

Yalnız bilet fiyatını -30 olarak giridğim için hesapta (-) bakiye görünüyor.
Bunu biletin bedelini eksiye düşürmeden yapabilmem gerekli.

Peki bilet fiyatlarını 5 ve katları yapsanız bilet ile yapılan alışverişin para üzerini yine sadece biletle yapsanız olurmu? hem müşterinin tekrar sizden alışveriş yapmasını sağlarsınız. Bilet adında bir ödeme tuşu yapın hem biletten gelen kazancı takip edebilirsiniz. Bilmiyorum yardımcı olurmu bu fikrim yada ukalalıkmı yaptım. Kokay gelsin.

1 Beğeni

Bu çözüm mantıklı ve denedim de:))

Sorun şuki müşterinin alıştığı bir düzeni değiştirmek yerine programı değiştirmek gibi bir sorunları oluyor.

Teşekkürler.

Var mı başka önerisi olan ?

30 tl ye kadar olan ürünler ücretsiz seçilde olabilir.
Basit eylem kuralla yapılabilir

Peki farklar için ?

Bira aslında 25 TL. Bilet ile ücretsiz. Viski alırsa 15 TL fark vermesi gerekli.

Merhaba,

Benim yapmış olduğum uygulamada eksi tutar girmek yerine öz20 ve öz30 olan sütunlara biletlere göre olması gereken fiyatları yazamalısınız.yani demek istediğim şu öz30 olan yere viskinin fiyatını 15 yazarsanız ve adisyonu ilk açtığınız zaman fiyatı normal fiyatı olan 45 tl olarak gelecek ama siz biletleden 30 tl seçtiğiniz zaman otomatik olarak viskinin fiyatı 15 tlye düşecek

1 Beğeni

Yalnız bu çok iyi bir çözüm değil. Ayrıca 0 TL li ürünsatışına izin ver dediğim halde toplu fiyat listesinden 0 lira fiyat giremiyorum.

İlker bey bizim çok uzun bir süre yaptığımız promosyon örnekleri vardı.
Bunlardan birisi Hediye Kartı örneği, Buradaki senaryo da bir kişi arkadaşlarına o işletmede harcamaları için farklı tutarlarda hediye kartı alır ve verdikleri kişiler para yerine bu kartı kullanılar.
Bkz.
https://kb.sambapos.com/4-31-hediye-karti-uygulamasi-nasil-yapilir/

Bir diğeri de Kupon üretme ve Kupon ile satış yapma;
Bunu incelediniz mi?
https://kb.sambapos.com/4-20-kupon-ve-promosyon-ornekleri/

Merhaba Mehmet Bey
Bir buton ile “BİLET” seçtirmeyi sağlamak istiyorum.

Bilet basmak için ek bir yazıcı dahi istemiyorlar:(((
30 TL’ lik Bilet seçildiğinde Birayı 0 TL yapamadım. Onu neden yapamıyorum ?
Toplu fiyat listesinde 0 girilmiyor
.

Yazıcı dahi koymak istemiyorlar dediğiniz zaman suistimallere sonuna kadar açık olur sistem. Bir bilet basmak üzerine uniq bir QR basmak bu işin güvenliğini artırır.

Aksi taktirde oraya para birimi gibi ekleyeceğiniz bir butona basarak dilediği birayı 0 TL ye çeker. Sonra da siz 100 bilet satılmıştı neden 120 tane ücretsiz bira verdik diye aramaya başlar ve bundan hiç bir sonuç çıkartamazsınız.
Yoksa yapmak istediğinizi, Bir otomasyon Komutu ile ve Siparişi Güncelle Eylemi ile rahatça yapabilirsiniz. Hatta bence fiyatını 0 yapmak yerine aynı İkram gibi bir durum tanımlayarak Bilet dersiniz ve o butona basıldığında ikram etmiş gibi Bilet etmiş olursunuz.

İkram ı kopyalayın yani :slight_smile: (ama tavsiye etmem doğrusu bir QR okutarak, sonrasında Sipariş Güncelle ile ürünün fiyatını 0 layarak durumunu Bilet yapmaktır)