Android Uygulama Üzerinde Diğer Yazıcıdan Hesap Yazdırma Sorunu

Herkese Merhaba,

Bir müşterimde her katta 1 terminal ve her terminalin yanında da yazıcı var ve bu terminallerin olduğu katta 1’er adet de tablet var, her tabletin ait olduğu kattaki terminalin yanındaki yazıcıdan hesap yazdırılması isteniyor, her biri için ayrı ayrı hesap yaz otomasyon komutu oluşturdum, eylem ve kurallarını da düzenledim, 1.kattaki tablet 1.kattaki yazıcıdan hesap çıkartıyor fakat 2 ve 3. kattaki tabletler kendi ait oldukları kattaki yazıcılardan hesap çıkartmıyor, hesap çıkmayan yazıcılar usb ile terminallere bağlı ve onlar üzerinden paylaştırılmış hesap çıkartan ise ethernet ile bağlı, bundan kaynaklı olabilir mi, ya da çözümünu bilen var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim

2 ve 3. Kattaki hesap yaza bastığınızda hiçmi çıkarmıyor yoksa sadece 1. Kattanmı çıkıyor? Bütün otomasyon komutları ve kuralları için ayrı ayrı yazdırma görevi oluşturup bu görevleri doğru yazıcılara atadınızmı?

Evet 2. ve 3. katta hesap yaza basınca hiç çıkartmıyor, 1. katın tabletinden hesap yaza basınca 1. kattan çıkıyor

Bütün kattaki yazıcılar için ayrı yazdırma görevleri, otomasyon komutları oluşturdum, bu otomasyon komutlarını o katlardaki pc olan terminallerde deniyorum her kattaki yazıcıdan istediğimiz gibi çıkıyor. Yani otomasyon komutu yazdırma görevini çalıştırıyor.

Anladım ozaman android uygulamada ayarlara girip her kat için doğru otomasyon komutunu seçip samba5 sağ tıklayıp dosya konumunu aç diyerek SAMBA .MESSAGİNGSERVERSEVİCETOOL seçin ve UPDATE PORT tıklayın çarpıyla kapatıp android clientleri güncelleyin çalışacaktır

Hepsinde zaten doğru otomasyon komutları seçili, her işlemden sonra hem mesaj sunucusunu hem de Client helper hizmetini yeniden başlatıyorum, ama yine de çalışmıyor, benim burada şüphelendiğim nokta 1. kat yazıcısının ethernet, 2 ve 3. kat yazıcılarının ise usb olması, bundan yapabilir mi ?

Merhabalar USB bağlantılı yazıcılarınızı Ethernet bağlantısı ile bağlamanız gerekir ethernet dışında yapılan tüm bağlantılardan Android uygulamadan çıktı alamazsınız Android uygulama sadece Ethernet yazıcı ile iletişim kurar.

Merhaba @veysel
Bilgilendirmen için teşekkür ederim. Kolay gelsin

Paylaşım yapsak da mı?

evet paylaşım yapsanız da ethernet dışında tüm bağlantılardan cıktı alamazsınız.

Android Client, Windows servislerini kullanarak SambaPOS ile iletişim kıurar. (Mesaj Sunucu bir Windows Servisi’dir) Windows işletim sistemi servisten gelen isteklerde dış bir katman olan yazdırma işini direk handle etmez.

Bu sebeple Windows Servis üzerinden \Bilgisayar\Yaziciya ulaşamaz. Ulaşamayınca da yazdıramaz.

Ethernetli yazıcıya yazdırabilmesinin sebebi ise Network paylaşımı ile uğraşmadan direk yazıcıya göndermesidir.
Bu sebeple yukarıda anlatılana ek olarak, Evet yazıcılarınız Ethernet ile bağlı olmalıdır ve sistemdeki tüm bilgisayarlarda yazıcı aynı isim verilerek tanıtılmalıdır.
Yani ethernet de olsa \Bilgisayar\Yazici şekilde tanıtılmamalıdır.

2 Beğeni