Adisyon penceresinde Secilen ürünleri tekrardan yazdirma

Merhabalar,

@mehmet @veysel @emre hocam.

Senaryom söyle:

Herhangi bir sebebten dolayi yazicidan cikti alinamadi. Ya da kagit kayboldu… Ya da garsonlar unuttu…Ya da yer yarildi, siparis bir sekilde seytan aldi götürdü…Kayboldu…Siparis müsteriye gitmedi…

Müsteri el kaldirdi ve “Nerde kaldi benim coca cola’m?” diye sordu.

Bu gibi durumlarda yazicidan verilen siparisi yeniden yazdirmak istiyorum.

Resimde de görülecegi üzere, SECILI ürünlerin listesini nasil elde edebilirim? Bunlari elde edebilirsem, tekrardan yazdirmak gerisi kolay is.

PS: Bizim burda mesela her tur’da sushi siparisi yaparken, kisi basina 5 item siparisi verebiliyorlar. Müsteri ben 5 item siparis verdim ama 1 item eksik geldi, felan filan sushi yi almadim diyebiliyor. Böyle durumlarda bunu tekrar yazdirmak sanirim en kolay yöntem olacak.

Tesekkürler
E. Kaplan

1 Beğeni

Secili ürünleri buldum ve yazdiriyorum fakat, eger bir ürün 1 den fazla ise ama ben 1 tane veya 2 tane yazdirmak istedigimde, ürünlerin gene toplam adedi yazdiriyor.

Resimde secilenler:

  • 1x pilav üstü
  • 1x Iskender
  • 2x Pilav ÜStü Tavuk Döner

Secili ürünler + Adet sayilari…Bunlari nasil yakalayabilirim?

Tesekkürler.

Aynı Senaryo mutfak ekranım için lazim konuyu takipteyim :slight_smile:

Tag ile yapılabilir ama bu çok uzun uzun ayarlamak gerekli
Örneğin
2 elma olursa elma+elma yaz gibi

Kuraldaki Constaint(?) satırına {MENU ITEMS} tagı eklenerek olur gibime geliyor. Pc başında değilim, geçince bakabilirim, müsait olan deneyebilir.

Uzun bir aradan sonra bir yöntem buldum…Biraz yorucu ama sonucda cözüm ve isime yariyor.

Kisaca yaptiklarimi anlatayim.

Ilk olarak asagidaki adresdeki Emre ve Q hocalarin verdikleri cevaplar oldukca ilginc ve cok isime yaradigini belirteyim:

Bu baslikta belirtilen en büyük sorun, mesela tekrar yazdirmak icin asagidakileri sectinizi fark edelim:

Fanta
Cola
Bira

Tekrar yazdir dediginizde ise bu 3 ürünü tekrardan 3 kez yaziyor(yani secilen ürünler 3x3 seklinde yaziliyor). Yukardaki baslikta Emre hocanin ekleidgi yöntem ilede 3x1 kez yazdiriliyor. Anlatiyorum.

Adim 1:
Otomasyon komutu: "1x Secili ürünleri yazdir"


Dikkat edilmesi gereken nokta: “Bir kere calistir” kesinlikle secili olmak zorunda.

Adim 2
Yazici sablonu olusturuyoruz: Mutfak Siparis Sablonu

Dikkat edilmesi gereken nokta:
[Orders] kisminda dikkat ederseniz hardcoded olarak 1X olarak kendim düzelttim. Yoksa secilen üründe ADET varsa, mesela 3 seklinde, ozaman yazicidan da 3x olarak cikartiyor. Bu benim icin istenmeyen bir durum. Eger 2 kez lazim ise, mecburen YENIDEN YAZDIR butonunu tekrardan kullanmalari gerekecek, bu daha pratik bir yöntem. Genelde gercek hayatta da en fazla 1 adet siparis kagidi kayboluyor. 2 nadiren, lazim olursa tekrardan yazdirmalari gerekecek.

Eger ARTI ve EKSI butonlarini kullanarak yazdirmak isterseniz, ADVANCED SPLIT yardimi ile yapilabiliyor. Sorunsuzca da ARTI EKSI butonlari ile secim yapilip SPLIT yapilan ürünler tekrardan ayni masaya TICKET olarak eklendigi icin, Yeniden YAZDIR butonu sorunsuzca kullanilabilir. Fakat tek dez avantaji, fazladan bir TICKET olusmus oluyor. Buda kafa karisikligina yol acabilir. Yani masaya yeni bir adisyon eklenmis oluyor. Sifir fiyatli ürünlerde sorun olmayabilir fakat ürünlerde fiyat varsa, masa tutari artacaktir. Buna dikkat edin.

Adim 3
Yazdirma görevi olusturuyoruz: Yeniden Yazdirma Görevi

Burdaki en büyük sorun ise, eger mutfakta 1 den fazla yazici kullaniliyorsa ve eger ürünler farkli yazicilardan cikartilmasi gerekliyse, mecburen bütün ürünleri teker teker girmeniiz gerekli. Ben mutfaklarda genelde 3-4 arasinda yazici kullaniyorum. Artik mecburen bütün ürünleri asagidaki resimdeki gibi tek tek girmem gerekecek. Suanda baska cözümü yok gibi görünüyor.

Adim 4
Bir tane Eylem olusturuyoruz: Seçili Ürünleri Yazdır

Dikkat edilecek husus: Print Job Name kisminda, bir önceki Adim 3 de tanimladigimiz görev ismi secili olmasi gerekli

Adim 5
Bir tane Kural ekliyoruz: Seçili Ürünleri Yazdır

Ve Sonuc:

-> 4 ürün sectim yazdirmak icin (baslardaki ADET sayilarinin fazla bir önemi kalmadi, cünkü sablonda 1X olarak hardcode ye cevirdik olayi.)

Ve ciktisi;

Umarim birilerinin isine yarar.

NOT: Notepad ile denemeyin, üst üste yazdirdigi icin, KAC KEZ yazdirdigini göremiyorsunuz. Gercek bir printer de denediginizde yapilan islemi görebilirsiniz. Notepad sadece en son gelen print siparisini gösteriyor.

Saygilar
E.Kaplan

4 Beğeni