Tablet ve Sistem Önerisi

Merhaba,

Bir müşterime 4 tane Samsunga TAB A tablet verdim. Access Point olarak ilk önce TP LİNK vardı Ağ ile sorun yaşayınca. Onu Unifi ile değiştirdim.

Ağa tabletler haricinde kimse ağa bağlanmıyor. Yoğunluğun olduğu zamanlarda uygulama çok yavaşlıyor. Mesala masanın içerisinde çıkıp yeni bir masaya sipariş vermek istendiğinde çok bekletiyor.

Buradaki sorunumuz tabletlerden mi kaynaklı yoksa sistemsel mi? Yoksa yazılımsal mı?

İyi Çalışmalar

Kadir bey tablette varlık ekranlarınız arasında en kalabalık masa ekranınızda kaç adet masa var ?

Veysel Bey,

Yaklaşık 90 adet masa var.

Bu masaları varlık ekranında en fazla 25 olacak şekilde bölüp denermisiniz

1 Beğeni

wifi yi sadece tablet içinmi yoksa aynı anda müşteri içinden mi kullaınıyorsunuz?

Benim söyle bir önerim olacak:

Kullanidigininiz Unifi-Modelinin Firware Updatesi varmi kontrol edin. Varsa Güncelleyin.

2.4 ghz ve 5ghz i ayni anda acik sekilde kullanmayin : 2.4 ghz daha cok uzun mesafeler icin, 5ghz kullandigi yuksek band’dan dolayi yakin mesefaler ve etrafda cok fazla wifi varsa, ilk secim tercihi icin kullanilabilir.
TAB A’larda turkcesini bilmiyorum ama WIFI bölümünde akilli wifi secimi yap gibi bir özellik var. Tablet bulundugu yere göre, 2.4 veya 5 ghz arasinda secim yaparken takili kalabiliyor/secim gecikebiliyor. Buda tablet siparislerinde baglanti time out a sebeb verebilir. WIFI ayarlari bolumunden bunu etkisizlesirebilirseniz etkisiz hale getirin.

Benim tercihim bu yönde ve sadece 2.4ghz kullaniyorum. Sonucda IP-Paketlerinin icindekiler Multimedia , Film, Streaming icin felan kullanilmiyor…Basit basit ve ufak paketler. 2.4 ghz normal kullanim icin ve restauratin icinde biraz buyuk olabilecegini düsünerekten benim ilk tercihim.

Unifi nin bazi modelleri cok yuksek Power verebiliyor. Bu ayari sonuna kadar vermeyin. TX Power i sonuna kadar acmaniz size paketlerin hizli bir sekilde Clientlerden transfer edilecegi
nede daha iyi tasinacagi anlamini tasimaz, aksine paketlerin kayip olma riskini artirir…Basis olarak öntanimli gelen Power ayarlari oldukca iyi.

1 Beğeni

Birde hatirladigim kadari ile FAST ROAMING diye bir ayar olacakti. Nerde oldugunu hatirlamiyorum. Bir onu kontrol edin. Kapaliysa acarak test edin.

UBNT AC LR AP’ leri bu iş için çok iyi cihazlar yalnız @erkan_kaplan’ nın dediği gibi maksimum güçte çalıştırmamak en iyisi. Mevcutta müşteriler ile kullanılan bir AP varsa bunun kullandığı kanal ve frekanstan farklı bir kanal ve frekans kullanın.
UBNT bunu kendisi yapabiliyor. Hatta gücünüde mesafeye göre arttırıp azaltabiliyor ama bunu aynı anda farklı yakınlıklardaki cihazlar olduğunda AP değil ama cihazlar kesilebiliyor.

Ayrıca UBNT ler ile mevcut internet ağı aynı modeme bağlı ise mümkünse Network’ü adresleyin. SambaPOS kullanan cihazların aldığı IP leri modemden ayırın. Hatta SambaPOS’a bağlı terminal ve yazıcılara ve tabletlere sabit IP verin.