Sambapos mobile client siparişleri aktarmama sorunu

Selamlar Herkeze yaptığımız kurulumda bir ana bilgisayar 2 sipariş ekranı bir ingenico kablosuz yazarkasa pos ve bir adet de samsung a30 üzerinde çalışan android client var
sorunumuz şu ki sipariş ekranlarından girilen siparişler her bilgisayarda eş zamanlı görüntülenebiliyor aynı şekilde ingenico pos dada çağrılabiliyor
Sıkıntı şuki android client cihazımız dan girilen siparişler genel itibari ile bilgisayarlarda görünmemesine rağmen ingenico yazarkasa pos dan çağrıldığında görünüyor
özetle bilgisayarlar message server dan birbirlerini eşitliyor fakat android client den gelen siparişleri genelde (çok azı hariç) göstermiyor
Bu şekilde Bir sorun ile karşılaşan arkadaşlar varsa yardım ederlerse çok sevinirim
Herkeze iyi Çalışmalar

Bir kaç çözüm önerim olacak

• Sambaposu son versiyona yükseltin

• Android clientleri güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.

• Ağ’ınızı yeniden gözden geçirin. Aynı ağ’da kullandığınıza emin olun

• Tüm güvenlik duvarı antiviriüs vs programlarının tamamını pasifize edin.

Sezgin Bey Dönüşünüz için Teşekkür Ederim
Söylediklerinizi uyguladım fakat şu anda mobile client e girmeye çalıştığımda lisans not found uyarısı veriyor

Cp.sambapos.com giriş yapın
Anahtar sıfırlamayı deneyin

SambaPOS V5 5.2.24 versiyonunu yeni kurduysanız lisansları sıfırlayıp tekrar aktif etmeniz gerekmekte,

Sırıflama işlemini gerçekleştirdikten sonra SambaPOS lisansınızı aktif edin.

Lisans sıfırlayıp tekrar aktif etmek için;
https://kb.sambapos.com/5-5-8-a-lisanslama-islemi-nasil-yapilir-kayitsiz-deneme-surumu/

SambaPOS mesaj sunucunu yeniden başlatıp Mobil uygulamanızıdan giriş yaparak kontrol eder misiniz.

Mesaj Sunucuyu yeniden başlatmak için;
Çalıştır 'ı açın ve services.msc yazıp Enter 'a basın.
Bu alanda SambaPOS-MessagingServer bulup sağ tıklayarak yeniden başlat yapın.

2 Beğeni

Veysel Bey Teşekkür Ederim Dönüşünüz için
Ben bişeyleri yanlış yapıyor olabilirim fakat müşterimin hesabına girip anahtarları sıfırla dedim
sambapos a girdiğimde hala lisanslı olarak görünüyor yani active et çıkmamış
yeniden başlattığımdada değişen bir durum olmadı

Tuncer bey SambaPOS market bölümünde sağ üst kısımda lisans epostası yazmaktadır epostaya tıkladığınız durumunda lisans düşecektir. Bu alanda giriş yazısını görüyorsanız manuel olarak lisansı kaldırmış olursunuz.

Lisansı düşürme işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrar anahtarları sıfırlayarak yukarıda bir önceki cevabımda ki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Sorunuz devam ederse mesaj olarak (Anydesk) uzak bağlantı adresinizi atabilirseniz kontrol edelim.

Veysel bey lisans olayımızı çözdük fakat ilk konu başlığındaki sıkıntımız devam etmekte
yani android cihazdan sipariş alınıyor mesela ilk sipariş düşüyor ama sonra hiç bir sipariş ana makine dahil hiç bir sipariş ekranında görünmüyor
sipariş alınan masaya girsekte yinede görünmüyor
Eğer bağlanıp bakma imkanınız varsa Anydesk 499 404 514

Farkettiğim şeyleri yazarak ilerleyişi sağlamak adına şöyle bir durum var el terminalinden alınan siparişler masalarda aktive olmuyor fakat adisyonlar kısmına girdiğimde aslında sipariş oluşmuş fakat masa olarak herhangi bir masa bilgisi görünmüyor
hatta adisyonu görüntüle dediğimizde içeriğini görüyoruz ama kapatamıyoruz ancak bir masa seçersek kapatmamıza izin veriyor
Ama dediğim gibi nadiren sorunsuz siparişte alabiliyorum ama çok nadir

İsterseniz bize bir yedek yollayın.
Problem sanki veritabanı ile ilgili
Kontrol edip döneyim

Datanızı kontrol ettiğimde bir kaç farklı varlık tipi yaptığınızı gördüm hatanızın sebebi.
Tüm varlıklarınızı tek tip varlık tipine bağlamanız durumunda sorununuz ortadan kalkacaktır.
Şuan ki datanız ile mobilden ayarlar kısmından hangi varlık tipini seçtiyseniz o varlık tipi olan masalara sipariş alabilirsiniz diğer masalara sipariş alamazsınız.

Veysel Bey e Ve emre Beye Teşekkür Edrim Sorun çözüme ulaştı
Kısaca Sorunun kaynağı Varlık Tipi olarak 3 farklı varlık tipi tanımlamıştık bu yöntemin terminal kullanımı için hatalı olduğunu öğrendim ve Varlık Tiplerimizi müşteriler ve masalar olarak iki başlıkta topladık
sonrasında android ayarlarındaki ikinci hatamızıda müşteri varlık tipi kısmını müşteriler, masa varlık tipinide masalar olarak düzeltip güncelledikten sonra sorunsuz kullanma başladı müşterimiz
katkıda bulunan harkeze teşekkür ederim saygılar

2 Beğeni