Raporlarin yazdirilmasinda yeni sürümde sorun mu var?

Merhabalar,

@mehmet @emre

raporlarin yazdirilmasinda bulamadigim bir sorun var.
Görüntüsü ile yazicidan ciktigi ayni degil.

Görüntüsü:

Fakat yazicidan ciktisi:

Resimde de görülecegi üzere, yazicidan ciktisi FORMATSIZ bir sekilde cikiyor.

Program ayarlarinda ilgili bölümde BR ve \r gibi taglar ile deneme yapmama ragmen sonuc degismedi;

image

Sorun benden mi kaynakli yoksa sambapos dan mi bilmiyorum.

Saygilar
Erkan Kaplan

Rapor yazıcısı için Text Printer gibi bir yazıcı tipi seçmiş olabilirsiniz. Bu durumda SambaPOS yazıcının hiç bir formatlama özelliği desteklemediğini düşünerek formatı olabildiğince Text/Only moduna uyarlar.

@emre hocam POS/HTML/XPS/PDF türünden her türlü yazıcıyı bende kendimde denediğimde rapor üst başlığını ortalamadığını gördüm.

Şu an yazıcıdan deneyemiyorum ama Windows Printer olarak seçip PDF olarak kaydettiğimde beklendiği gibi çalıştığını görüyorum.

Yani yazıcı tipini Windows Printer gibi grafik destekleyen bir printer tipi seçmezseniz format text moduna dönüşür. Bu hiç bir şey basamamaktansa en azından bir şey basalım diye düşünülerek yapılmış bir şey.

Şöyle netleştireyim… Eğer raporları POS yazıcısından çıkarmak istiyorsanız o zaman “Rapor Yazıcısı” isminde yeni bir yazıcı tanımlıyoruz, Yazıcı tipini windows printer olarak seçiyoruz ve yazıcı olarak yine Termal Yazıcıyı seçiyoruz. Yani termal yazıcıya grafik çıktı göndermiş oluyoruz. Yazıcıdan rapor bu şekilde çıkmalı.

Her POS yazıcısı grafik baskıyı desteklemediği için Text Modunda yazdırmak diye bir seçeneğimiz var. Bu durumda da aynı rapor bu şekilde çıkar.

Bende uğraşa uğraşa şimdi keşfettim bunu, cevap yazayım dedim ki mesajınızı gördüm. Dediğiniz gibi Windows Yazıcısı olarak seçtiğimizde sorun yok. Ama daha önceki sürümlerde böyle bir ayar yapmıyorduk ki şu anda hali hazırda bu raporları hem ESC/POS hemde HTML olarak tanımlanmış Adisyon yazıcısından alan müşterilerim var. Ama tüm müşterilerim 5.2.16 ve daha önceki sürümleri kullanıyorlar.

Pdf olarak bu şekilde aldığımızda yine sorunumuz çözülmüyor çünkü Pdf yazıcı ayarlarından kağıt boyunu değiştirsek bile bütün dosyaları A4 boyutunda kaydediyor, dolayısı ile bu raporlar fiş yazıcısından yine yazdırılamaz oluyor.

Aslında rapor yazdırma V2 den beri böyle. Bu konuda bir döküman eksiğimiz olabilir. HTML seçince ne yapıyor tam hatırlamıyorum ama en doğrusu windows yazıcısı olarak seçmek.

Yazıcıdan çıktı alma imkanım olmadığı için sadece örnek olsun diye PDF üzerinden gösterdim.

Tesekkurler hocam simdi duzeldi